Ako fotografovať s fotoaparátom na notebooku (vrátane zrkadlovej fotografie)

Dobrý deň!

Takmer každý notebook má dnes zabudovanú webovú kameru. Je samozrejme určený skôr na videohovory, ale napriek tomu umožňuje fotografovať (aj keď to nie je také zrejmé) ...

Môže to byť napríklad užitočné, keď potrebujete rýchlo vytvoriť avatara, zaregistrovať sa do služby, keď nemáte po ruke žiadny telefón (alebo na ňom nie je fotoaparát), atď.

V tomto príspevku ponúknem niekoľko možností, ako sa dá s takouto bežnou webkamerou odfotiť (navyše to funguje, aj keď na to nemáte špeciálnu aplikáciu). V krátkosti sa budem venovať aj problematike získavania zrkadlových obrazov (môže byť veľmi užitočná, ak fotografujete akýkoľvek textový dokument).

A teda, bližšie k téme ...

*

Fotografovanie fotoaparátom na notebooku

Skontrolujte, či je fotoaparát zapnutý, či je tam vodič

Prvá vec, ktorú treba začať pri riešení tohto problému, je skontrolovať, či je fotoaparát zapnutý a či funguje. Mimochodom, na mnohých prenosných počítačoch sú aj špeciály. tlačidlo (prepínač).

Fyzické prepnutie na webkamere notebooku

Tiež vám odporúčam ísť do správcu zariadení a skontrolovať, či je fotoaparát povolený a či je preň nainštalovaný ovládač (ak nie je k dispozícii žiadny ovládač, všetky programy na jeho snímanie vám zobrazia „čiernu obrazovku“).

Ak chcete otvoriť správcu zariadení: stlačte kombináciu klávesov Win + R a v zobrazenom okne Spustiť zadajte príkaz  devmgmt.msc , kliknite na tlačidlo OK.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Ďalej otvorte kartu „Fotoaparáty“ a skontrolujte, či tam vaše zariadenie je (spravidla by sa mal zobrazovať model fotoaparátu) .

Fotoaparáty - Správca zariadení (nainštalovaný ovládač, spustené zariadenie)

Ak nie je žiadny ovládač, uvidíte, že sa pred týmto zariadením rozsvieti žltý výkričník (a pravdepodobne sa bude nachádzať na karte „Ostatné zariadenia“ ).

Ako bude vyzerať webová kamera v správcovi zariadení, pre ktorú neexistuje žiadny ovládač

V takom prípade musíte nájsť a nainštalovať ovládač fotoaparátu. Najjednoduchšie to urobíte pomocou špeciálneho. programy (odkaz nižšie).

Pomôcť!

Softvér na automatickú aktualizáciu ovládačov - //ocomp.info/update-drivers.html

Používame aplikáciu „Fotoaparát“

Nemôžem si pomôcť, ale všimnem si, že zvyčajne spolu s ovládačmi sú s webovou kamerou aj špeciály. aplikácie špecifické pre výrobcu (napríklad spoločnosť HP má aplikáciu „HP Camera“, čo je celkom užitočné). Ak však špec. neexistuje žiadna aplikácia - vystačíte si s inými nástrojmi (zameriam sa na ne).

Všeobecne platí, že v modernom systéme Windows 8/10 existuje špeciálna aplikácia na prácu s webovou kamerou - nazýva sa to „Fotoaparát“ . Odkaz na ňu je v ponuke ŠTART. Mimochodom, dá sa to nájsť aj prostredníctvom vyhľadávania.

Fotoaparát vo Windows 10

Ihneď po spustení aplikácie by mala kamera začať zobrazovať všetko, čo sa pred ňou deje. Ak chcete nasnímať obrázok, stačí kliknúť na ikonu fotoaparátu.

Ak chcete urobiť fotografiu

Nasnímané fotografie sa automaticky ukladajú do priečinka „Obrázky / Fotoaparát“ .

Obrázky - Album fotoaparátu

Ak zabudovaná aplikácia nefunguje (alebo nefunguje)

Ak vám aplikácia „Fotoaparát“ nefunguje (alebo pracujete v staršom operačnom systéme Windows, kde táto „dobrota“ neexistuje), môžete použiť alternatívne metódy ...

možnosť 1

K dispozícii je veľmi pohodlná aplikácia na prácu s webovou kamerou -  MyCam (odkaz na softvérový portál). Aké sú jeho výhody:

  • tento program vidí a podporuje väčšinu moderných webových kamier;
  • umožňuje fotografovať a nahrávať videozáznamy (vrátane zvukových);
  • je možné upraviť jas, kontrast, odtiene atď .;
  • môžete použiť rôzne efekty atď.

Všeobecne by tento „kombajn“ mal stačiť na všetky každodenné úlohy. Po spustení aplikácie MyCam - stačí kliknúť na tlačidlo „Otvoriť kameru“ - kamera by mala okamžite začať vysielať. Ak chcete urobiť fotografiu - kliknite na ikonu s fotoaparátom (v dolnej časti okna).

Aplikácia MyCam - umožňuje nahrávať videá a fotografie z webovej kamery

Čo je pohodlné: všetky obrázky sú umiestnené vo fotoalbume, do ktorého je prístup priamo z programu (pozri šípku 3 na snímke obrazovky vyššie).

Možnosť 2

Môžete tiež použiť takmer akýkoľvek prehrávač, v nastaveniach ktorého môžete určiť zdroj videa. V mojom príklade som použil obvyklý prehrávač Media Player Classic (zabudovaný do kodekov K-Lite Codec Pack). Screenshot nižšie zobrazuje okno s nastaveniami tohto prehrávača.

Media Player Classic - ako nastaviť webovú kameru

Potom stačí kliknúť na „Súbor / Otvoriť zariadenie“  - a prehrávač začne prehrávať video z webovej kamery.

Otvorte zariadenie

Potom môžete urobiť pravidelný screenshot okna (v skutočnosti týmto spôsobom dostaneme fotografiu).

Pomôcť! 5 spôsobov, ako vytvoriť snímku obrazovky obrazovky v prenosnom počítači - //ocomp.info/sposob-sdelat-skrinshot-na-noute.html

Obrázok webovej kamery bol odoslaný

Príplatok (od 1.02.2020)!

Ak máte Windows 10, upozorňujeme, že má špeciálny. sekcia nastavení, ktorá je zodpovedná za ochranu osobných údajov. V ňom môžete odmietnuť prístup k fotoaparátu pre rôzne aplikácie.

Poznámka: Ak chcete nakonfigurovať nastavenia ochrany osobných údajov - stlačte kombináciu tlačidiel Win + i a prejdite do príslušnej sekcie. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Ochrana osobných údajov - Fotoaparát (Windows 10)

Pre tých, ktorí potrebujú zrkadlový obraz

Ak sa pokúsite vyfotografovať dokument pomocou webovej kamery, text na takejto fotografii sa takmer s istotou „odrazí“ (tj. Úplne rovnako, ako by sa javil v zrkadle). Samozrejme, je takmer nemožné niečo zo záznamov prečítať.

Aby ste to napravili, musí byť fotografia urobená zrkadlovým obrazom. Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov ...

možnosť 1

Program MyCam, ktorý som odporučil vyššie v možnostiach, obsahuje jeden mega užitočný prepínač - „Mirror“ (v ruštine zrkadlo ). Po zapnutí sa teda obraz z fotoaparátu automaticky „odrazí“ (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Možnosť ľavého zrkadla vypnutá, vpravo zapnutá / klikacia

Možnosť 2

Ak ste už fotografiu odfotili a až potom ste si všimli, že na nej niečo nie je čitateľné, môžete použiť takmer akýkoľvek grafický editor, ktorý má schopnosť meniť geometriu obrázka. Na túto úlohu dostatočné možnosti programu Paint (jednoduchý editor zabudovaný do systému Windows XP, 7, 8, 10).

Spustite program Paint - Windows 10

V programe Skicár kliknite na nástroj Preklopiť vodorovne . Pozrite si príklad na snímke obrazovky nižšie.

Farba - vyklopte vodorovne

Po tejto operácii bude text na fotografii čitateľný ...

Maľovať - ​​obrázok bol upravený

*

To je zatiaľ všetko ... Doplnky by boli veľmi užitočné!

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 3.05.2019

Oprava: 30.02.2020