Ako vytvoriť ISO obraz: 1) z disku; 2) zo súborov a priečinkov

Dobrý deň!

V súčasnosti je veľa informácií distribuovaných v obrazoch ISO (napríklad rôzne možnosti pre inštaláciu a bootovacie disky, zbierky programov, hudby atď.).

Pridaním informácií k obrázku získate množstvo výhod:

  • po prvé, je ľahší a rýchlejší prenos (jeden súbor je možné kopírovať rýchlejšie ako stovky malých);
  • po druhé, súbory na obrázku sú viac chránené pred náhodnými úpravami alebo infekciou (napríklad pred rovnakými vírusmi);
  • po tretie, nikto náhodne nerozbije štruktúru ani neprejmenuje súbory.

V tomto článku by som chcel na niekoľkých jednoduchých príkladoch ukázať postup vytvárania obrázkov zo zložiek a súborov (toto je prvá možnosť) a vytvárania ISO z bežného disku CD / DVD (toto je druhá možnosť). Myslím si, že tieto informácie budú užitočné pre každého, kto často pracuje s ISO obrázkami ...

? Pomoc! 

Ak veľmi dobre nerozumiete, čo je to obraz disku (koncepcia virtuálnej diskovej jednotky atď.), Odporúčam zoznámiť sa s týmto článkom pomocníka.

*

Tvorba ISO obrazu

Na prácu potrebujeme dva malé programy: CDBurnerXP a UltraISO. S ich pomocou môžete s obrázkami ISO vykonať takmer akúkoľvek akciu. Ukážem svoje príklady práce v týchto programoch.

CDBurnerXP

Oficiálna webová stránka: //cdburnerxp.se/

Jednoduchý, bezplatný a zároveň efektívny nástroj na vytváranie a napaľovanie obrázkov na disky. Okrem toho vám umožňuje napaľovať bežné disky s dátami, hudbou atď. Vo všeobecnosti je vynikajúcou náhradou za drahý balík NERO ...

Mimochodom, funguje to vo všetkých verziách systému Windows, existuje prenosná verzia, ktorú nie je potrebné inštalovať (čo je veľmi výhodné ?).

UltraISO

Oficiálna webová stránka: //www.ezbsystems.com/ultraiso/

Jeden z najlepších programov na prácu s obrázkami ISO: môžete ich priebežne upravovať, komprimovať (aby ste ušetrili miesto), napáliť na fyzické disky a vytvoriť si ich sami. Okrem toho vám umožňuje zapisovať bootovacie (inštalačné) obrázky na flash disky a disky. Všeobecne nenahraditeľný nástroj pre prácu s formátom ISO!

*

Z priečinkov a súborov

#

Možnosť 1: použitie CDBurnerXP

Spustite program a vyberte prvý riadok „Dátový disk“ , kliknite na „OK“ .

CDBurnerXP - dátový disk

Potom na ľavej strane okna uvidíte všetky svoje disky, priečinky s dokumentmi atď. (Ako v prieskumníkovi): musíte zvoliť potrebné súbory a priečinky a pridať ich do projektu (pozri obrazovku nižšie, tlačidlo „Pridať“ ). Pridané súbory a priečinky sa zobrazia v dolnej časti okna.

Pridávanie priečinkov a súborov na disk - CDBurnerXP

Po pridaní všetkých súborov kliknite na „File / Save Project as ISO Image“ .

Uložiť projekt ako obrázok ISO

Potom by ste mali určiť umiestnenie na disku (adresári), kam sa bude obraz ukladať.

Uložiť ako ISO

Vlastne len tak v niekoľkých krokoch vznikne obraz ISO.

Mimochodom, ak sa rozhodnete vypáliť ho na disk, môžete to urobiť aj pomocou programu CDBurnerXP: v ponuke Štart programu vyberte iba možnosť „Vypáliť obraz ISO“ .

CDBurnerXP - napaľovanie ISO na disk

V ďalšej ponuke zadajte cestu k vášmu obrázku, záznamové zariadenie, rýchlosť záznamu (plus ďalšie možnosti, ak je to potrebné) a spustite záznam (obrazovka nižšie).

Napáliť ISO obraz

#

Možnosť 2: s UltraISO

Spustíme program a v prvom rade zmeníme názov disku na požadovaný (môže to byť čokoľvek, ale odporúčal by som použiť latinskú abecedu).

UltraISO - nastaví názov disku

Ďalej sa v dolnej časti okna zobrazí okno prieskumníka, z ktorého je potrebné presunúť na začiatok tie priečinky a súbory, ktoré chcete pridať do súboru ISO. Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Pridajte do projektu súbory a priečinky

Po pridaní všetkých súborov kliknite na „Súbor / Uložiť ako ...“ .

Uložiť ako...

Ďalej zadajte názov súboru a adresár, kam sa bude obrázok ukladať.

Uložiť súbor ISO ako

Vo všeobecnosti je to všetko, obrázok je pripravený (budete si musieť chvíľu počkať (v závislosti od veľkosti výsledného súboru))!

*

Z CD / DVD

#

Možnosť 1: použitie CDBurnerXP

1. Najprv vložte disk CD / DVD do jednotky CD-ROM.

2. Ďalej spustite program CDBurnerXP, v prvej ponuke Štart programu vyberte možnosť „Kopírovať disk“ a kliknite na tlačidlo „OK“.

CDBurnerXP - kopírovanie disku

3. Potom musíte v stĺpci „Drive“ (Jednotka) určiť písmeno svojej skutočnej fyzickej jednotky CD-ROM, vybrať, kam sa má obraz uložiť (uveďte aj typ obrázka (môžete ponechať predvolené ISO)) a spustite kopírovanie.

nastavenia kopírovania

4. Zostáva len počkať, kým sa disk úplne skopíruje na váš pevný disk. Myslím, že tu už nie je potrebné brať do úvahy nič viac ... ?

Kópia disku: 6%

#

Možnosť 2: s UltraISO

V zásade platí, že v UltraISO sa všetko deje rovnakým spôsobom.

1. Najskôr vložte disk do jednotky.

2. Ďalej v programe UltraISO kliknite na „Nástroje / Vytvoriť obraz CD ...“ . Nižšie je uvedený príklad.

UltraISO - nástroje na vytváranie obrázkov

3. Potom označte umiestnenie, kam sa bude obrázok ukladať (pozri položku 1 na snímke obrazovky nižšie), označte formát (napríklad ISO, pozri položku 2) a stlačte tlačidlo „Vytvoriť“ .

Vytvorte obraz CD / DVD

4. Ostáva už len čakať na koniec procesu kopírovania. Čas závisí hlavne od množstva informácií na disku a rýchlosti načítania informácií.

UltraISO - proces kopírovania

*

? Poznámka!

Ak chcete napáliť ISO obraz na USB flash disk, odporúčam vám prečítať si ďalší môj článok, odkaz nižšie.

Pokyny: zápis ISO na USB flash disk - //ocomp.info/kak-zapisat-obraz-iso-na-fleshku-2-sposoba.html

Tam sa mimochodom používa aj utilita UltraISO, navyše sa uvažuje o ďalšom zaujímavom programe - PowerISO (dosť silný nástroj na prácu s obrázkami). Odporúčam skontrolovať!

*

Týmto je článok ukončený, úspešná a rýchla tvorba ...

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 28.12.2017

Oprava: 10.02.2020