Ako aktualizovať ovládač grafickej karty AMD, nVidia a Intel HD: z A do Z.

Dobrá hodina všetkým!

Netreba dodávať, že veľa závisí od ovládača grafickej karty: kvalita obrazu na obrazovke, rozlíšenie, farby, počet snímok za sekundu v hrách atď.

A kvalita obrazu na obrazovke závisí nielen od príjemnej zábavy, ale aj od nášho zraku. Preto musíte správne aktualizovať a nakonfigurovať ovládač grafickej karty!

Okrem toho v niektorých prípadoch používateľ nemá na výber: napríklad ak sa začne vyskytovať chyba, zobrazí sa správa „Ovládač videa bol zastavený ...“ .

Hneď však musím povedať, že aktualizácia ovládača nie je vždy jednoduchá. Pomerne často mi posielajú otázky o nemožnosti odstránenia starého ovládača, o tom, ako zistiť model grafickej karty, ktorú verziu zvoliť atď. Na všetky tieto súvisiace otázky sa pokúsim odpovedať tu ...

Poznámka!

Tento článok sa týka grafických kariet: AMD, NVidia a IntelHD. Informácie sú relevantné pre notebooky aj bežné počítače.

*

Všetky kroky na aktualizáciu ovládača grafického adaptéra

Príprava č. 1: Zistite model grafickej karty (vrátane modelu prenosného počítača)

Možno je to prvá otázka, kde začať tento článok. Aby ste si mohli stiahnuť správny ovládač pre svoj počítač alebo notebook, potrebujete poznať presný model grafickej karty, verziu systému Windows (v niektorých prípadoch potrebujete model notebooku).

Ak chcete zistiť, ktorá grafická karta je vo vašom počítači, môžete použiť niekoľko metód.

Metóda číslo 1

Zistíte to otvorením Správcu zariadení. Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov Win + R  a zadajte  príkaz devmgmt.msc  - stlačte kláves Enter.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Ďalej musíte otvoriť kartu „Video adaptéry“ a zistiť, čo tam je ... Napríklad v mojom notebooku sú nainštalované 2 grafické karty: IntelHD Graphics 5500 a NVIDIA GeForce 920M (pozri snímku obrazovky nižšie).

Poznámka: Na tejto karte sa vždy nezobrazuje model grafickej karty, môže sa stať, že uvidíte jednoduchý, napríklad „Štandardný ovládač videa VGA“ atď. V takom prípade si pozrite druhú metódu.

Metóda číslo 2

Je veľmi výhodné zistiť väčšinu charakteristík počítača pomocou špeciálnych nástrojov. Hovoril som o nich v tomto článku: ? //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html

Napríklad utilita HWiNFO - po spustení automaticky zobrazí model procesora, grafickú kartu, verziu Windows OS, t.j. všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste správne našli a nainštalovali ovládač (pozri obrazovku nižšie: všetko, čo potrebujete, je zvýraznené žltou farbou).

Poznámka: Ak má vaše zariadenie viac grafických kariet, venujte pozornosť prepínaču GPU # 1, GPU # 0 atď. - ktorý sa nachádza pod logom grafickej karty. Ak chcete vidieť vlastnosti inej grafickej karty - stačí prepnúť GPU # 1 na povedzme GPU # 0.

DODATOK

Ak máte notebook, aby ste našli ovládač, musíte zistiť jeho model. Ako na to, sa dozviete v jednom z mojich článkov, nižšie uvedenom odkaze.

? Ako zistiť model notebooku : kde vidieť presnú úpravu - //ocomp.info/kak-uznat-model-noutbuka.html

*

Príprava 2: zistite verziu systému Windows

Metóda číslo 1

Stačí open otvoriť ovládací panel na:

Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém

(Alebo v časti „Tento počítač“ kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek a potom v zobrazenej ponuke vyberte vlastnosti.)

V okne, ktoré sa otvorí, sa zobrazí verzia systému Windows, jej bitová hĺbka, model procesora a veľkosť pamäte RAM. Všeobecne platí, že všetko, čo je potrebné (príklad nižšie na snímke obrazovky).

Poznámka: Ak nemáte oficiálnu verziu systému Windows, nezabudnite, že niektorí „tvorcovia“ týchto operačných systémov vkladajú do tohto okna nepresné informácie. Teda namiesto Windows 7 - Windows 10 sa tu môže „vypáliť“ (hoci nie je!).

Metóda číslo 2

Spoľahlivejšie ako prvé ...

Najskôr otvoríme príkazový riadok: môžete to urobiť prostredníctvom ponuky ŠTART, môžete stlačiť kombináciu tlačidiel Win + R a zadať príkaz CMD , stlačte kláves Enter.

? Pomoc!

Niekoľko spôsobov, ako otvoriť príkazový riadok v rôznych Windows

Na príkazový riadok napíšte príkaz systeminfo a stlačte kláves Enter. Po 10-15 sekundách. dostanete všetky potrebné informácie (pozri obrazovku nižšie).

Metóda číslo 3

Môžete použiť špeciály. nástroje ako  HWiNFO . Odkaz na tento program bol uvedený vyššie (pozrite si časť o určení modelu grafickej karty) a tiež obrazovka, kde a na čo sa treba pozrieť ☝.

? Pomoc!

Ďalej uvediem odkaz na článok o doplňujúcich pokynoch k tejto veci ...

Ako zistiť, aký mám operačný systém Windows - //ocomp.info/kakaya-u-menya-windows.html

*

Možnosť číslo 1: stiahnutie a aktualizácia ovládača z oficiálnych webových stránok

Tu som uviedol niekoľko tabuliek s užitočnými odkazmi na oficiálne stránky. Najprv však poviem pár slov o výbere verzie ovládača a o tom, čo musíte urobiť pred priamou inštaláciou.

O výbere verzie ovládača

Nie vždy je ľahké alebo ľahké vybrať verziu ovládača, ktorá funguje dobre. Teraz je to s týmto lepšie, ale napríklad pred 10 rokmi bola zostava ATI Radeon 9x veľmi náladová ...

Ak je na oficiálnej webovej stránke výrobcu hardvéru niekoľko verzií ovládačov, stiahnite si obe (jedna je najnovšia).

Ďalej nainštalujte novú verziu a skontrolujte, či je všetko v poriadku, či všetko funguje. Ak sa vyskytnú chyby (napríklad zlyhávajú hry), skúste znova nainštalovať ovládač videa a nainštalovať staršiu verziu. V niektorých prípadoch - funguje to oveľa lepšie ...

Pre používateľov prenosných počítačov:  Odporúčam vám najskôr si stiahnuť ovládač videa z webových stránok výrobcu zariadenia. Tých. ak máte notebook ACER a grafickú kartu AMD (povedzme napríklad), najskôr prejdite na web výrobcu vášho notebooku (tj. ACER) a tam si stiahnite ovládač grafického adaptéra (a až potom, ak nie choďte na web AMD) ...

Faktom je, že výrobcovia notebookov často optimalizujú ovládač pre konkrétny model zariadenia (čím sa vyhnú najrôznejším chybám a konfliktom).

O zálohovaní ovládačov

Ak už v systéme máte nejaké ovládače videa a fungujú tolerantne dobre, potom pred aktualizáciou odporúčam vykonať zálohu (t. J. Záložnú kópiu).

Bude sa vám hodiť v prípadoch, keď nové ovládače vstanú krivo alebo dôjde ku konfliktu (to sa nestáva veľmi často, ale keď sa to stane, často ľutujete, že ste neurobili záložnú kópiu).

? Pomoc!

Ako zálohovať ovládače v systéme Windows - pozrite si tento článok

Pred aktualizáciou odinštalujte starý ovládač

Po stiahnutí niekoľkých verzií ovládačov sa staré zálohovali, odporúčam úplne a úplne odstrániť starý ovládač zo systému. Ak to neurobíte, často sa počas inštalácie vyskytujú chyby a nové ovládače sa krivia, alebo sa počas inštalácie vyskytne chyba o nemožnosti vykonania inštalácie.

Ak sa tak nestane, často sa stáva, že ste „údajne“ aktualizovali ovládač, ale používate starú verziu ...

? Pomoc!

Ako úplne odstrániť ovládač videa zo systému - pozri tu (pre AMD, IntelHD, NVIDIA)

Tabuľka 1: Odkazy na oficiálne stránky na stiahnutie ovládačov videa.

Výrobca Odkaz / popis
AMD

ATI Radeon

//www.amd.com/ru/support

Existujú dva typy vyhľadávania a inštalácie ovládačov:

  1. musíte si stiahnuť a spustiť špeciál. nástroj, ktorý určí, ktorý ovládač potrebujete;
  2. ovládač môžete vybrať manuálne zadaním verzie OS a modelu karty (o tomto sme hovorili vyššie).
NVIDIA

GeForce

//www.nvidia.ru/drivers

Môžete automaticky určiť, ktorý ovládač je potrebný (na počítači musí byť nainštalovaná JAVA).

Môžete ručne určiť model grafickej karty a verziu operačného systému.

Na webe sú k dispozícii aj staré archivované verzie ovládačov a verzie beta.

IntelHD

//downloadcenter.intel.com/ru/product/80939/-

Všetko je tu jednoduché: zadajte verziu operačného systému Windows, modelový rad grafickej karty a typ stiahnutého súboru: stránka vám automaticky vyhľadá najoptimálnejšiu verziu ovládača.

Tabuľka 2: Odkazy na oficiálne webové stránky výrobcov notebookov. Vždy si na ne môžete stiahnuť optimalizované ovládače.

Výrobca / modelová rada Odkaz na oficiálnu webovú stránku
Acer

//www.acer.com/ac/ru/RU/content/drivers
Alienware

//www.dell.com/
Asus

//www.asus.com/ru/support/
Dell

//www.dell.com/
DEXP

//dexp.club/
Fujitsu

//www.fujitsu.com/en/support/
HP

//support.hp.com/en-us/drivers
Lenovo

//support.lenovo.com/ru/ru/
MSI

//ru.msi.com/support
Packardov zvon

 //www.packardbell.com/
Panasonic

 //rus.panasonic.ru/download/driver/
 Prestigio  //www.prestigio.ru/support
Samsung

 //www.samsung.com/ru/support/
Sony

 //www.sony.ru/
Toshiba

//support.toshiba.com/drivers

Mimochodom , na oficiálnych webových stránkach výrobcov notebookov existujú špeciálne nástroje, ktoré dokážu automaticky zistiť model vášho zariadenia (a OS Windows) a stiahnuť všetky potrebné ovládače.

*

Pomoc: Ako inovovať na starý grafický ovládač

Nový ovládač sa niekedy môže začať správať nestabilne, napríklad sa môžu objaviť chyby, zamrznúť hry, niečo nebude fungovať atď. V takom prípade sa musíte vrátiť k práci so starým grafickým ovládačom.

Ako to spraviť? Existuje niekoľko možností:

  1. použite špeciály. nástroje na zálohovanie (v článku som to odporúčal trochu vyššie);
  2. ak je v systéme Windows bod obnovenia, môžete ho použiť. Informácie o obnovení systému Windows nájdete v tomto článku: //ocomp.info/vosstanovlenie-windows-10.html
  3. aktualizáciu ovládača môžete spustiť prostredníctvom správcu zariadenia a potom ručne určiť požadovanú verziu . Ďalej ukážem, ako sa to deje.

Najprv musíte otvoriť Správcu zariadení . Stačí prejsť do ovládacieho panela systému Windows a potom použiť vyhľadávanie v hornej ponuke. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Ako otvoriť správcu zariadení

Potom vyberte grafický adaptér, kliknite naň pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť „Aktualizovať ovládač“ (pozri obrazovku nižšie).

Aktualizácia ovládača // Správca zariadení

Potom označte, že sa na tomto počítači vyhľadá ovládač.

Vyhľadajte ovládač na tomto počítači

Potom kliknite na, vyberte možnosť aktualizácie ovládača zo zoznamu dostupného v tomto počítači.

Vyberte ovládač zo zoznamu dostupných

Ďalej by ste mali mať priamy zoznam dostupných ovládačov videa. Spravidla má „základný grafický adaptér (Microsoft)“ a 1 - 2 vynikajúce ovládače (možno viac). Pozri príklad nižšie.

V skutočnosti vyberte zo zoznamu inú verziu ovládača a pokračujte v inštalácii.

Niekoľko verzií ovládačov na výber ...

*

Možnosť číslo 2: automatické vyhľadávanie a aktualizácia grafického ovládača

Metóda číslo 1

Pomocou špeciálnych nástrojov, ktoré dokážu rýchlo a efektívne nájsť, stiahnuť a nainštalovať ovládače (popri tom si urobíte zálohu tých starých), môžete na tento problém úplne zabudnúť. Jedným z týchto nástrojov je Driver Booster.

Posilňovač vodičov

Stiahnutie od úradníka. stránka: //ru.iobit.com/driver-booster.php

Program na rýchlu a ľahkú aktualizáciu všetkých ovládačov vo vašom systéme. Pre svoju prácu je potrebné mať internetový kanál, všetko ostatné - preberá to.

Na 1 - 2 kliknutia môžete ľahko aktualizovať všetky ovládače a zabudnúť na takýto problém raz a navždy! Program je kompletne v ruštine, takže nekomentujem, ako ho používať ...

Screenshot nižšie zobrazuje okno s automatickou aktualizáciou zastaraných ovládačov v systéme. Musíte stlačiť iba 1 tlačidlo!

Poznámka!

Na svojom blogu mám tiež článok s najlepšími nástrojmi na automatické aktualizácie ovládačov. Ak vám pomôcka Driver Booster nevyhovovala, môžete použiť jej analógy ...

Metóda číslo 2

Ovládač môžete aktualizovať bez obslužných programov, dokáže to samotný Windows. Je pravda, že existuje jedna malá nevýhoda (a podľa môjho názoru významná): pri takejto aktualizácii nie je nainštalované riadiace centrum ovládača videa (a vďaka nemu sa dá ovládač doladiť sám).

Aktualizácia - otvorte správcu zariadenia. Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte  príkaz devmgmt.msc . Môžete ich otvoriť aj prostredníctvom ovládacieho panela.

Ďalej otvorte kartu „Video adaptéry“ , vyberte tú, ktorú potrebujete, a kliknite na ňu pravým tlačidlom myši: v ponuke vyberte možnosť „Aktualizovať ovládače ...“ .

Potom si vyberiete, kde bude Windows hľadať ovládače: buď automatické vyhľadávanie na internete a na PC, alebo manuálne (potom je potrebné určiť sami). Vyberieme prvý (teda automatický) a čakáme na koniec sprievodcu.

Viac informácií o všetkých možnostiach inštalácie grafických ovládačov sa dozviete v článku na odkazoch nižšie.

? Pomoc!

Ako nainštalovať ovládače do počítača alebo notebooku - pokyny krok za krokom

*

To je na dnes všetko, jednoduchá inštalácia a aktualizácia pre všetkých.

Pekný deň!

?

Prvýkrát zverejnené: 24.09.2017

Oprava: 30.01.2020