5 spôsobov vytvárania súborov PDF

Dobrý deň!

Asi vám nebudem hovoriť o výhodách formátu PDF (ktorý podporuje akákoľvek čítačka a akékoľvek moderné zariadenie ✔).

Je to oveľa pohodlnejšie ako mnoho iných formátov pre rôzne dokumenty, texty, dokonca v niektorých prípadoch pre výkresy a obrázky!

V skutočnosti som v tomto článku chcel ukázať niekoľko najrelevantnejších spôsobov, ako rýchlo vytvoriť takýto súbor (zvažuje sa 5 rôznych možností!). Všetci predsa musíme, aspoň z času na čas, zvládnuť kancelársku rutinu.

Takže ...

*

? Poznámka!

Mimochodom, pre tých, ktorí čítajú veľa elektronických kníh, chcem odporučiť niekoľko čítačiek pre smartfóny a počítače.

*

Ako vytvoriť súbor PDF

? 1) V programe Microsoft Word (akýkoľvek text alebo dokument)

Pretože Word je nainštalovaný na drvivej väčšine počítačov, takže by ste s ním mali začať ...

Všeobecne platí, že v modernej verzii Wordu (a teraz je relevantný rok 2019) sa všetko vytváranie súborov PDF zakladá na jednoduchom uložení dokumentu.

Napríklad ste napísali nejaký text (dobre, alebo ste práve otvorili dokument), potom z ponuky vyberte „Súbor / uložiť ako ...“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Uložiť ako...

Ďalej zadajte priečinok, ktorý chcete uložiť, a vyberte typ súboru „PDF (* .pdf)“, ako je znázornené na snímke obrazovky nižšie. Kliknite na tlačidlo „Uložiť“ .

Výber požadovaného formátu pri ukladaní dokumentu

Word potom chvíľu „premyslí“ (v závislosti od typu a veľkosti zdrojového súboru) a váš súbor bude pripravený!

Jednoduchý, rýchly a ľahký spôsob ... ?

*

? 2) V prehľadávači (ľubovoľnú webovú stránku môžete uložiť do formátu PDF)

Často, keď na internete narazíte na potrebnú webovú stránku, a chceli by ste ju uložiť nielen do záložiek, ale vytvoriť z nej plnohodnotný dokument (ktorý si potom premyslene prečítate alebo s ním úzko spolupracujete). Vlastne, PDF je na to skvelé!

A tak v každom prehliadači existuje funkcia tlače: zvyčajne stačí stlačiť kombináciu univerzálnych klávesov Ctrl + P (túto funkciu môžete zvoliť z ponuky).

Ctrl + P - odoslanie stránky na tlač (funguje v ľubovoľnom prehliadači)

Ďalej v stĺpci tlačiareň kliknite na tlačidlo „Zmeniť“ (tj. Vyberte si vlastnú tlačiareň pre tlač). K dispozícii budete mať niekoľko tlačiarní, vrátane:

 1. „Uložiť ako PDF“ je to, čo potrebujeme, iba táto možnosť nie je k dispozícii vo všetkých prehliadačoch;
 2. „Microsoft Print to PDF“ - a je tu takmer vo všetkých moderných systémoch a prehľadávačoch.

Pri výbere jednej z týchto dvoch možností stačí zadať miesto na disku a uložiť tak webovú stránku do formátu PDF.

Výber tlačiarne

*

? Pomoc!

Mám ďalší blogový príspevok na túto tému. Existujú 3 ďalšie spôsoby, ako uložiť webovú stránku do PDF.

*

? 3) V špec. programy (ABBYY Fine Reader, Foxit Reader)

Pre formát PDF boli vydané stovky (ak nie tisíce) rôznych špecializovaných programov, ktoré vám umožňujú čítať, upravovať a upravovať ich. V tomto článku by som rád odporučil niekoľko z nich:

 1. Foxit Reader je ľahká čítačka PDF. Umožňuje vám pohodlne prezerať súbory tohto formátu, vytvárať záložky, upravovať atď. Podľa rôznych testov program funguje rádovo rýchlejšie ako oficiálny program Acrobat Reader;
 2. ABBYY Fine Reader je najpohodlnejší program na skenovanie dokumentov (už desať rokov neexistuje pohodlnejší program na prácu so skenerom ...).

  Vo svojich najnovších verziách majú vývojári zabudované pohodlné nástroje na prácu s PDF: môžete nielen ukladať aktuálne naskenované dokumenty v tomto formáte, ale aj prevádzať do nich všetky predtým uložené dokumenty! Jednou z nevýhod je, že program je platený (existuje však skúšobná verzia).

*

A tak najskôr zvážim Foxit Reader, tk. je to zadarmo. Počas inštalácie venujte pozornosť dvom začiarkavacím políčkam, ktoré je potrebné zaškrtnúť:

 1. "rozšírenie pre konverziu ...";
 2. "Word plugin". Nižšie je uvedený príklad. ?

Vlastnej inštalácie

Teraz vlastne budete mať na paneli s nástrojmi špeciálny program. tlačidlo "Zo súboru"  - s jeho pomocou môžete preniesť mnoho ďalších dokumentov do PDF.

Hlavná zásuvka Foxit

Okrem toho nie je ani potrebné otvárať samotný Foxit Reader - stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor (povedzme Word) a v kontextovej ponuke prieskumníka zvoliť možnosť „Prevod na DPF na Foxit Reader“ (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Konvertovať do PDF

Pokiaľ ide o program ABBYY Fine Reader, tu je všetko tak jednoduché, že pravdepodobne vôbec neexistujú žiadne komentáre: po spustení programu automaticky ponúka výber niekoľkých možností skenovania a konverzie (dve z nich sú zvýraznené na snímke obrazovky nižšie ...) ).

ABBYY Fine Reader: Niekoľko možností pre prácu s PDF

*

? 4) Uložte viac obrázkov ako 1 súbor PDF

Existujú desiatky spôsobov, ako túto úlohu splniť. Tu odporučím jeden z najrýchlejších a najpohodlnejších (podľa môjho skromného názoru). Na jeho vykonanie potrebujete jeden malý program - XnView.

*

XnView

Webové stránky: //www.xnview.com/

Vynikajúci prehliadač obrázkov (všeobecne program podporuje asi 500 rôznych formátov médií - to znamená, že v ňom otvoríte takmer všetko ...).

Podotýkam, že v jeho arzenáli sú pohodlné prevádzače, hromadné premenovanie súborov, existujú desiatky doplnkov, ktoré riešia najrôznejšie úlohy. Všeobecne určite odporúčam stretnúť sa s vami!

*

Prejdime k priamemu vytvoreniu súboru PDF:

 1. stiahnite a spustite program (môžete to urobiť z oficiálnych webových stránok, program je zadarmo. Odkaz bol uvedený hneď vyššie);
 2. potom kliknite na „Vytvoriť / Viacstránkový súbor ...“ (pozri príklad nižšie).

Viacstranový súbor

Ďalší krok si vyžaduje:

 1. pridajte všetky obrázky, ktoré chcete vidieť v PDF (tlačidlo „pridať“);
 2. potom zadajte formát prenosu dokumentu , priečinok a názov súboru;
 3. kliknite na tlačidlo „Vytvoriť“ .

Voľba „Prenosného formátu dokumentu“

Program pracuje veľmi rýchlo: požadovaný súbor sa objaví iba za pár sekúnd (pozri príklad nižšie ?).

Dokument je pripravený ...

*

? Dodatok!

Ak máte záujem o alternatívne prehliadače obrázkov a mediálnych súborov pre Windows, odporúčam vám, aby ste sa s touto kolekciou oboznámili.

*

? 5) Konverzia z iných formátov

Napriek tomu, že vyššie som už čiastočne citoval spôsoby prevodu (v rovnakom Word, Fine Reader, Foxit Reader), tu chcem odporučiť jeden z mojich predchádzajúcich článkov o tejto problematike.

? Pomoc!

PDF na WORD (DOCX): 10 spôsobov prevodu - pozri moje príklady

*

Tento článok poskytuje 10 spôsobov (pomocou programov a online služieb), ako môžete previesť takmer akýkoľvek súbor PDF do formátu Word. Myslím, že tento malý článok bude užitočný pre mnohých v kancelárskej práci.

*

A to je pre mňa zatiaľ všetko ...

Ak niekto pozná pohodlnejšie spôsoby - pridajte do komentárov!

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvýkrát zverejnené: 03.05.2018

Oprava: 11/11/2020