Teplota procesora Intel: ako ju nájsť; ktorá sa považuje za normálnu a ktorá sa prehrieva

Dobrý deň všetkým!

Ak sa váš počítač PC alebo laptop začne správať akosi „zvláštne“: budete počuť silné brumenie chladičov, prípad je príliš teplý / horúci (čo nikdy predtým nebolo), príliš sa spomalí alebo sa úplne vypne - vedzte, že to všetko sú príznaky prehriatia!

Všeobecne môže teplota začať stúpať z rôznych dôvodov: nahromadenie veľkého množstva prachu na mriežkach chladiča a ventilačných otvoroch, zle fungujúci chladič, zaschnutá tepelná pasta, umiestnenie zariadenia na priamom slnku atď.

Stojí za zmienku, že ak váš procesor neustále pracuje pri vysokých teplotách, potom sa jeho životnosť môže výrazne znížiť. Preto je veľmi vhodné zistiť si o prehriatí včas a podniknúť kroky. ?

V tomto článku uvediem najbežnejšie otázky týkajúce sa teploty procesorov Intel a niekoľko rád, ako ich znížiť.

Takže ...

*

Ako zistiť a sledovať teplotu procesora

? Metóda číslo 1

Použite špeciálne nástroje: //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html#__Aida_Speccy

Najjednoduchší spôsob monitorovania teploty je použitie špeciálneho. inžinierske siete. Teraz ich je pomerne veľa, jedným z najlepších (podľa môjho skromného názoru) je AIDA 64 (viď obrazovka nižšie).

Ak chcete zobraziť teplotu všetkých komponentov počítača / notebooku - stačí otvoriť kartu „senzory“ .

Senzory - pomôcka AIDA

Obslužný program možno navyše nakonfigurovať tak, aby vám v zásobníku v reálnom čase ukazoval, čo sa deje s teplotou. Ak to chcete urobiť, jednoducho otvorte jeho nastavenia a zapnite „Ikony meradiel“ . Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie (?).

Monitorovanie teploty počas prevádzky (AIDA)

Ďalším nástrojom, ktorý si zaslúži pozornosť, je Core Temp . Jeho oficiálna webová stránka je: //www.alcpu.com/CoreTemp/

Obslužný program je veľmi kompaktný a je schopný zobraziť čo najviac informácií: počet jadier CPU, presný model, platformu, rýchlosť hodín atď. Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie. Tento program je mimochodom „všežravý“ a podporuje väčšinu moderných CPU.

Upozorňujeme tiež, že zobrazuje nielen aktuálnu teplotu, ale aj min. a max. hodnoty.

Teplota jadra - max., Min., Priemer hodnota teploty

*

? Metóda číslo 2 (BIOS / UEFI)

Ak chcete zistiť teplotu CPU (CPU) - nie je potrebné používať špeciálne. nástroje, môžete to urobiť v systéme BIOS (UEFI).

Je pravda, že táto metóda je trochu nepohodlná: faktom je, že zatiaľ čo vstupujete do systému BIOS, teplota sa môže výrazne meniť! A je oveľa efektívnejšie sledovať ho priamo v systéme Windows „bez toho, aby ste sa odklonili“ ďaleko od použitého softvéru ...

? Pomoc!

Ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) - príručka pre začiatočníkov

Teplota procesora sa zvyčajne zobrazuje na prvej obrazovke v sekcii (Hlavná). Pozrite si príklad toho, ako to vyzerá v modernej verzii UEFI.

Zobrazte teplotu procesora v UEFI

Teplota CPU // ASRock UEFI

*

Aká teplota sa považuje za normálnu a aká sa prehrieva

Docela populárna otázka ...

Všeobecne by som to tu nezovšeobecňoval a uvádzal priemerné hodnoty teploty. Faktom je, že za posledné 2 desaťročia boli vydané stovky procesorov Intel (a pre niektoré sa kritické teploty navzájom líšia o desiatky stupňov!).

? Preto rada číslo 1: vyhľadajte presný model svojho procesora (môžete v programoch, ktoré boli uvedené vyššie), potom prejdite na oficiálnu stránku spoločnosti Intel a otvorte ich. charakteristiky vlastného CPU.

Oficiálna stránka spoločnosti Intel - //ark.intel.com

Po výbere modelu procesora môžete o ňom zistiť úplné informácie.

Upozorňujeme, že špecifikácia CPU môže naznačovať „jednu z teplôt“:  prechod T, Tmax, prípad T. V skratke uvádzam, čo každá zo skratiek znamená.

T križovatka  je teplota „križovatky“, t.j. po dosiahnutí ktorého sa procesor automaticky vypne (kritický bod). Spravidla je to hodnota uvedená vo väčšine prípadov.

T jmax  - teplota, pri ktorej začne  škrtenie  (t.j. procesor začne pracovať pomalšie (menej produktívne), počítač začne spomaľovať).

Prípadom T  je teplota v strede chladiča procesora. Môžete sa podľa neho aj navigovať.

Vezmime si napríklad dosť „starý“ procesor Intel® Pentium® 4 550 (z roku 2004) - jeho kritická teplota je asi 70 ° C *. A je veľmi nežiaduce, aby počas prevádzky teplota neprekročila rozsah 50 ÷ 55 ° C.

Pentium® 4 550 - snímka obrazovky z oficiálnej stránky spoločnosti Intel

Ak vezmeme na porovnanie moderný procesor Intel Core i5 (8. - 10. generácia), potom jeho kritická teplota je asi 100 ° C. Prevádzková teplota je od 30 do 60 ° C, všetko nad 70 ° C možno považovať za prehriatie (je nežiaduce, aby teplota prekračovala túto hodnotu).

Intel Core i-5 (8. generácia)

Upozorňujeme, že pri vysokých teplotách bude CPU v zásade fungovať, akoby sa nič nestalo , ale jeho prevádzková doba sa skracuje (niekedy výrazne значительно).

*

Mimochodom , veľa ľudí sa pýta, čo sa stane pri prehriatí. Takže procesor najskôr začne znižovať svoj výkon (nazývaný škrtenie), aby sa pokúsil znížiť teplotu, ak to nevedie k ničomu a teplota dosiahne kritický bod, potom sa počítač jednoducho vypne (takže nič " vyhorí “). Taká je dvojúrovňová ochrana, ktorá sa osvedčila ...

*

Ďalšia populárna otázka: „môže procesor vyhorieť?“ Môcť. Ale moderné CPU sú dostatočne „inteligentné“ a nie je také ľahké ich vypáliť (ani pri neschopnom pretaktovaní to nie je také jednoduché ...). Spravidla sú problémy s podložkami bežnejšie. doska, grafická karta a ďalšie komponenty.

*

Ako znížiť teplotu [praktické rady]

 1. prvá vec, ktorú v tomto prípade odporúčam, je venovať pozornosť prachu. Faktom je, že sa časom ukladá na ventilačných otvoroch počítača, na chladiči procesora, čo zhoršuje výmenu vzduchu (v dôsledku toho teplota stúpa). Spravidla by sa mal počítač čistiť priemerne 1 - 2 krát ročne;

  Nie je nezvyčajné, keď sa v notebooku hromadia iba prachové guľky!

 2. ak máte notebook, dávajte pozor na to, kde ho používate ... Napríklad, ak s ním pracujete na gauči, potom môže mäkká tkanina nábytku blokovať ventilačné otvory a zabrániť úniku horúceho vzduchu (čo je veľmi zle). Odporúča sa používať prístroj na čistých, rovných a suchých povrchoch (alebo si za týmto účelom môžete kúpiť tablet) ;
 3. na zníženie teploty procesora (a všetkých komponentov v systémovej jednotke) môžete otvoriť bočný kryt systémovej jednotky a naopak vložiť klasický ventilátor . Takto môžete výrazne zlepšiť výmenu vzduchu a znížiť teplotu o desiatky stupňov!

  Klasický ventilátor

 4. pre notebooky teraz existujú zľavy v akcii. chladiace podložky (so zabudovanými chladičmi). Ak ešte nemáte stojan, môžete si pod zadnú časť notebooku vložiť aspoň obyčajnú knihu (pre zväčšenie vzdialenosti medzi povrchom stola a telom zariadenia).

  Pod prenosným počítačom je umiestnená kniha

 5. mimochodom, nie vždy vysoká teplota môže znamenať problém. Faktom je, že ak žijete v južných mestách, kde teplota miestnosti dosahuje počas horúceho letného obdobia 40 ° C (a viac) a máte už svoj počítač „dobre“ nabitý novou hrou, je možné prehriatie ...
 6. ako ďalšia možnosť zníženia teploty - môžete „manuálne“ ? zvýšiť rýchlosť otáčania chladiča na maximum (to sa dá dosiahnuť nie na všetkých zariadeniach);
 7. Tiež by som chcel poznamenať, že vysoká teplota procesora môže naznačovať, že niečo nie je v poriadku s hardvérom: napríklad môže dôjsť k problémom s chladičom, je možné, že tepelná pasta „vyschla“ (poznámka: zlepšuje prenos tepla) medzi CPU a chladičom sa zvyčajne mení ∼1-krát každé 3 roky) atď.

*

PS

Apropo notebooky! Ak neviete, ako vyčistiť svoj notebook od prachu, odporúčam prečítať tento článok: //ocomp.info/kak-pochistit-noutbuk-ot-pyili.html.

Faktom je, že veľa modelov notebookov sa dá dostatočne ľahko čistiť a celá ich „demontáž“ sa zníži na odstránenie jedného malého ochranného krytu (ktorý zvládne každý začínajúci používateľ). Ak máte taký dizajn zariadenia, potom pravdepodobne nemá zmysel za túto operáciu platiť služby ...

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 18.07.2018

Oprava: 18.06.2020