Ako zrýchliť grafickú kartu AMD (Radeon) - zvýšenie FPS v hrách

Dobrý deň!

Nie je to tak dávno, čo som na blogu zverejnil niekoľko článkov o akcelerácii grafických kariet od nVidia a IntelHD, teraz je na rade AMD ...

Všeobecne by som mal poznamenať (z mojej skúsenosti), že grafické karty AMD sú jedny z najlepších z hľadiska zrýchlenia a zvýšenia počtu FPS vďaka doladeniu parametrov napájania a 3-D grafiky. Možno aj preto mi AMD stále nie je ľahostajné ...

Podľa mojich pozorovaní možno aj bez akéhokoľvek pretaktovania grafickú kartu AMD „bodovo“ upraviť a zvýšiť tak počet FPS minimálne o 10 - 20% (a to aj v prípade, že sa uchýlite k pretaktovaniu a „záludnému“ nastaveniu samotná hra ...)!

Poznámka!

Ak máte grafickú kartu IntelHD alebo nVidia, odporúčam nasledujúce články:

 • Grafika IntelHD - //ocomp.info/kak-uskorit-videokartu-intelhd-povyishenie-proizvoditelnosti-minimum-na-10-15.html;
 • nVidia (GeForce) - //ocomp.info/kak-povyisit-proizvoditelnost-videokart-nvidia.html.

Užitočný môže byť aj článok o zvýšení FPS v hrách - //ocomp.info/kak-uznat-fps-v-igre-i-povyisit-fps.html

*

Kde začať S vodičmi!

Verzia ovládača má niekedy veľký vplyv na výkon grafickej karty. Ak nemáte nainštalované „natívne“ ovládače AMD (s „ AMD Catalyst Control Center “), nebudete ich môcť prispôsobiť.

Môže sa to stať napríklad vtedy, ak ste po inštalácii systému Windows neaktualizovali ovládače. Je veľmi ľahké skontrolovať, či je to tak, skúste kliknúť pravým tlačidlom myši na plochu kdekoľvek - je v rozbaľovacej ponuke odkaz na nastavenie ovládača (zvyčajne to je: „AMD Catalyst Control Center“, alebo „Vlastnosti grafiky“ - pozri (pozri obrázok 1 nižšie) .

Článok o programoch a pomôckach na aktualizáciu ovládačov - //ocomp.info/update-drivers.html

Preto jednoduchou radou pred začatím konfigurácie grafickej karty je aktualizácia ovládačov (odkaz je uvedený vyššie): možno existujú nové funkcie a parametre, ktoré pomôžu optimalizovať prevádzku vášho hardvéru.

Poznámka o dôležitosti „palivového dreva“ ...

Mimochodom, pred 15 rokmi som mal grafickú kartu ATI Radeon (presný model teraz nebudem menovať). Záverom je, že okrem oficiálnych vodičov tu boli aj „nie oficiálne“ ovládače - Omega Drivers (mimochodom, vynikajúci balík ovládačov).

Inštaláciou týchto ovládačov a zapnutím maximálneho výkonu (v ich nastaveniach) by ste teda mohli výrazne zvýšiť výkon grafickej karty!

V číslach ...

V hre som nemohol nijako prejsť jednu úroveň, pretože bol strašne pomalý (FPS: 27-30). Po nainštalovaní ovládačov Omega a ich konfigurácii sa FPS zvýšil na 36-40. Nie veľa, ale umožnilo to prejsť úrovňou ...

Približne. : Teraz nemá zmysel inštalovať ovládače Omega (nešlo o reklamu, iba o demonštratívny príklad).

Úprava grafiky v AMD Catalyst Control Center // na zlepšenie výkonu

A tak poďme priamo ku konfigurácii ... Najskôr otvorte ovládací panel -  AMD Catalyst Control Center . Stačí kliknúť na ikonu v zásobníku alebo jednoducho kliknúť pravým tlačidlom myši kamkoľvek na plochu a kliknúť na odkaz „Vlastnosti grafiky“ (alebo „Nastavenia AMD Radeon“) - pozri obr. jeden.

Poznámka! Nastavenia grafickej karty dnes ukážem na bežnom „priemernom“ notebooku s dvoma grafickými kartami: jednou zabudovanou - IntelHD a druhou samostatnou - AMD. V zásade platí, že pre tých, ktorí vlastnia počítač, alebo pre tých, ktorí majú notebook s jednou grafickou kartou, sa nastavenie radikálne nelíši (pokiaľ sa pri označovaní a preklade niektorých ponúk nenájdu malé „chyby“).

Obrázok: 1. Dva spôsoby, ako môžete otvoriť nastavenie / kliknutie grafickej karty AMD Radeon

Ďalej musíte otvoriť sekciu „Hry“ , potom kartu „Globálne nastavenia“  (v starších verziách ovládačov sekcia „Konfigurácia 3D aplikácií / systémových parametrov“) .

Potom, aby ste povolili maximálny výkon grafickej karty, musíte určiť nasledujúce položky (pozri Obr. 2, niektoré ponuky sa môžu líšiť, ale hlavná vec bude rovnaká):

Vyhladenie:

 • Režim vyhladzovania: použite nastavenia aplikácie (týmto spôsobom budeme môcť nastaviť nastavenia v každej aplikácii (hre) nezávisle (ak tam sú));
 • Vyhladenie vzorky: použite nastavenie aplikácie (podobné);
 • Filter: štandardný;
 • Metóda vyhladzovania: adaptívne viacnásobné vzorkovanie
 • Morfologické filtrovanie: vypnuté;

Filtrovanie textúry:

 • Režim anizotropného filtrovania: Použite nastavenia aplikácie;
 • Úroveň anizotropného filtrovania: Použite nastavenia aplikácie (16x);
 • Kvalita filtrovania textúr: Výkon;
 • Optimalizácia povrchového formátu: Zapnutá;

Ovládanie snímkovej frekvencie:

 • Počkajte na vertikálnu aktualizáciu: Vždy vypnuté;
 • OpenLG Triple Buffering: Vypnuté;

Mozaikovanie:

 • Režim mozaikovania: AMD Optimized;
 • Maximálna úroveň mozaikovania: AMD optimalizované.
 • Ovládanie snímkovej frekvencie: Zakázané.

Obrázok: 2. Nastavenia Radeon - globálne možnosti / kliknuteľné

Nastavenia grafiky AMD (iná verzia ovládacieho panela AMD Radeon)

Obrázok: 2.1. Nastavenia 3D aplikácie - AMD (stará verzia ovládača)

Po zmene nastavení 3D grafiky otvorte sekciu Napájanie a potom kartu PowerPlay . Táto karta je zodpovedná za správu výkonu GPU, keď je notebook napájaný z batérie alebo zo siete. Všeobecne je potrebné na oboch kartách nastaviť parameter „Maximálny výkon“  (ako na obr. 3.).

Poznámka: táto možnosť nemusí byť k dispozícii v niektorých verziách ovládačov.

Obrázok: 3. PowerPlay - nastavenie napájania

Doplnenie!

Mimochodom, upozorňujeme, že v nových verziách ovládačov AMD Radeon je možné optimalizovať adaptér na výkon (alebo kvalitu) doslova 2 kliknutiami myšou. Stačí kliknúť na ikonu AMD na systémovej lište vedľa hodín (pozri príklad nižšie na obr. 3.1).

Obrázok: 3.1. AMD Radeon - optimalizujte kvalitu alebo výkon

Prepínanie grafiky, možnosti // integrované a samostatné grafické karty

Notebooky, ktoré majú dve grafické karty - pri bežnej prevádzke v systéme Windows (napríklad pri sledovaní filmov, surfovaní po webe) majú zvyčajne integrovanú (integrovanú) grafickú kartu, ktorá spotrebúva menej zdrojov (čo je opodstatnené).

Keď spustíte hru, samostatná by mala začať svoju prácu, ale niekedy to tak nie je. Vo výsledku hráte „na integrovanej grafickej karte“ - preto sa hra spomalí. Ak chcete urýchliť prácu s grafickou kartou AMD, najskôr je potrebné, aby bola zapojená a fungovala aspoň ...

REFERENCIA

Diskrétna grafická karta - grafická karta ako samostatná doska. Jeho vlastnosti:

 • poskytuje vyšší výkon v porovnaní so zabudovaným (pre hry, pre vysokokvalitné video, grafiku atď.);
 • spotrebúva viac energie (čo je pre prenosný počítač veľmi dôležité, pretože veľa používateľov uprednostňuje prácu na batériu);
 • v dôsledku toho sa diskrétna grafická karta zvyčajne spustí až pri vysokom zaťažení systému (napríklad pri spustení 3D hier);
 • pri vysokom zaťažení budete počuť hluk chladičov (ventilátorov);
 • v prípade poruchy samostatnej grafickej karty sa dá vymeniť celkom ľahko

Integrovaná (alebo integrovaná) grafická karta  je grafická karta, ktorá je integrovaná priamo do procesora alebo základnej dosky vášho notebooku. Jeho vlastnosti:

 • nižší výkon v porovnaní s diskrétnymi (aj keď veľa hier dokáže bežať pomerne tolerantne. Napríklad v jednom z mojich notebookov je nainštalovaný procesor Intel HD 4400 - môžete hrať WOW, Civilization IV / V, Tanks atď. Pre staršie hry spravidla ako napr. grafická karta vhodná pre „hurá“);
 • spotrebuje menej energie;
 • prakticky tichý (veľké plus pre notebook a pre používateľov, ktorí nemajú radi hluk (napríklad pre mňa));
 • oveľa lacnejšie (vďaka tomu sú teraz v predaji dostupné notebooky pre širokú škálu spotrebiteľov).

V AMD Catalyst Control Center sa teda nachádza špeciálna karta, ktorá reguluje „vzťah“ medzi integrovanou a diskrétnou grafickou kartou - táto časť je „Globálne parametre prepínateľnej grafiky“ .

V ňom musíte nastaviť nasledujúce parametre:

 • poskytujú maximálny výkon pre batériu a sieť;
 • zrušte začiarknutie políčka vedľa položky „Povoliť ďalšie možnosti úspory energie“ (ak ho neodstránite, laptop môže začať šetriť na výkone a bude sa snažiť šetriť batériu dlhšie).

Obrázok: 4. Globálne parametre prepínateľnej grafiky

Na karte „Nastavenia aplikácie pre prepínateľnú grafiku“ odporúčam vykonať nasledovné: vyberte svoju hru (ak tam nie je, pridajte ju, pozri obr. 5, šípka-4) a prepnite jej režim na „Vysoký výkon“ ( šípka-3 na obr. 5). Do práce bude teda zapojená samostatná grafická karta (ktorá poskytne maximálny výkon).

Obrázok: 5. Možnosti pre prepínateľné grafické aplikácie

Zostáva iba uložiť zadané nastavenia a pokúsiť sa hru znova spustiť ...

*

Týmto je nastavenie dokončené, veľa šťastia!

?

Článok revidovaný: 1. 5. 2020