Ako skontrolovať, či jednotka USB flash neobsahuje vírusy a ako ju vyčistiť

Otázka používateľa

Ahoj.

Často používam svoj USB flash disk na prenos dokumentov (dobre, tlačím si niečo na štúdium, niečo prenášam na niekoho atď.). Raz som bol u kamarátky a vložil som jej do notebooku USB flash disk - okamžite sa objavilo antivírusové varovanie, že je na nej vírus! A hovorí, že Avast na mojom počítači nič nenájde, neboli nájdené žiadne hrozby ...

Povedzte mi, ako skontrolovať jednotku USB flash a odstrániť z nej vírusy?

Dobrý deň!

Váš priateľ má s najväčšou pravdepodobnosťou nainštalovaný iný antivírusový produkt (je možné, že bol „zaistený“ a na jednotke flash nie je vírus, alebo je možné, že ho vaša verzia Avastu jednoducho nevidí (napríklad kvôli chýbajúca aktualizácia)).

Dodatočnými príznakmi infekcie sú spravidla vzhľad podivných súborov na jednotke flash (napríklad „autorun“, „tmp“, klávesové skratky atď.), Jednotka flash sa pomaly otvára, počítač zamrzne a všetky druhy vyskytnú sa chyby.

Nech už je to akokoľvek, ak existuje podozrenie, že s jednotkou flash nie je niečo v poriadku, aj keď máte v počítači antivírus, odporúčam skontrolovať ju pomocou alternatívnych programov proti malvéru.

Ako na to všetko - zvážime to nižšie! .. ?

Ukážka na zaznamenanie // liečby jednotky flash

*

"Liečba" a diagnostika jednotky flash

Kontrola USB flash disku pomocou alternatívneho antivírusu

Na úvod by som odporučil použiť nejaký antivírus, ktorý sa nemusí inštalovať (hovorí sa im tiež skenery,, online skenery).

Stačí tieto produkty stiahnuť do počítača a spustiť kontrolu systému (všetky jednotky). Môžu pracovať súbežne s nainštalovaným antivírusom a nijako im nebudú prekážať. ?

Čo si vybrať:

 1. Dr.Web CureIt! - Antivírusový program, ktorý sa nemusí inštalovať. Umožňuje spustiť antivírusovú kontrolu systému v priebehu niekoľkých minút (vrátane výberu akýchkoľvek diskov, flash diskov, pamäťových kariet na skenovanie). Ukážem v ňom svoj príklad (?).
 2. Free Online Scanner od spoločnosti ESET je podobný produkt od inej spoločnosti, od spoločnosti ESET. Tiež zanecháva veľmi pozitívny dojem;
 3. McAfee Security Scan Plus je veľmi slávny softvér na rýchle skenovanie počítača (aj keď je najpopulárnejší v zahraničí). Môže pracovať paralelne s nainštalovaným antivírusom (po skenovaní ho nemá zmysel odstraňovať).

*

? Poznámka!

Najlepšie online antivírusové programy nájdete v tomto článku: //ocomp.info/onlayn-antivirusyi.html

*

Spustenie USB flash disku skontrolujte v Dr.Web CureIt:

 1. po stiahnutí a otvorení súboru vyjadrite súhlas s pravidlami a potom kliknite na odkaz „Vybrať objekty na kontrolu“ ;

  Výber objektov na kontrolu

 2. potom zadajte systémový disk so systémom Windows a jednotkou USB flash;

  Výber systémového disku a jednotky flash

 3. ďalší krok: začiarknite políčka RAM, bootovacie sektory, systémové katalógy atď., a začnite kontrolovať (pozri obrazovku nižšie ?).

  Spustiť kontrolu

 4. po ktorom čakáme na koniec kontroly. V mojom prípade nástroj našiel 2 hrozby, práve sa spustila kontrola!

  Doktor Web našiel 2 hrozby skôr, ako začal skenovať ...

 5. po skončení skenovania stlačte tlačidlo „Neutralizovať“ ;

  Neutralizujeme!

 6. ak všetko prebehlo dobre, zobrazí sa správa o úspešnom dokončení operácie (s veľkou zelenou značkou). Ak Dr.Web CureIt našiel vírusy a máte nainštalovaný štandardný antivírus, premýšľajte o jeho účinnosti ...

  Výborne

*

Špeciálna kontrola nástroje AVZ, Malwarebytes

Bez ohľadu na to, aký dobrý je váš antivírusový program (ak je nainštalovaný v systéme), nedokáže „vidieť“ a rozpoznať niektoré typy hrozieb (napríklad adware, AdWare, SpyWare, TrojanSpy, TrojanDownloader atď. „Dobrý“, ktoré antivírusy začali byť začleňované len nedávno).

Ak to chcete skontrolovať na svojom systéme a jednotke flash, musíte použiť špeciálny. inžinierske siete. Doporučil by som najskôr spoznať tieto produkty:

 1. ? AVZ - pomáha nielen nájsť vírusy a škodlivý softvér, ale aj správne nakonfigurovať operačný systém Windows a eliminovať medzery, ktoré sa môžu vo vašom systéme nachádzať;
 2. ? Malwarebytes Anti-Malware je jedným z najefektívnejších nástrojov na boj proti advéru a malvéru (navyše nedávno začal obsahovať rovnako slávny AdwCleaner).

*

Skenovanie USB flash disku v AVZ:

 1. najskôr si stiahnite, rozbaľte súbory AVZ z archívu (nie je potrebné ho inštalovať) a spustite program. V hlavnom okne môžete okamžite vybrať systémový disk a jednotku USB flash, ktorú chcete skontrolovať. Odporúčam vám okamžite začiarknuť políčko vedľa možnosti „Vykonať ošetrenie“ a začať skenovať.

  Nastavenia skenovania v AVZ

 2. po dokončení skenovania a vyčistenia systému odporúčam spustiť sprievodcu „Troubleshooter“ ( ide o vyplnenie možných „dier“ vo Windows).

  Sprievodca riešením problémov

 3. po ktorom odporúčam zvoliť „Všetky problémy“ a spustiť skenovanie. V mojom prípade spoločnosť AVZ odporučila zákaz automatického spúšťania programov z diskov CD / DVD, z vymeniteľných médií (rovnaké jednotky flash) atď. Odporúčam zvoliť všetko, čo obslužný program nájde, a opraviť problémy.

  Riešenie problémov

*

Skenovanie v Malwarebytes:

 1. po inštalácii a spustení nástroja otvorte kartu „Skenovať“ a otvorte vlastné nastavenia skenovania (pozri snímku obrazovky nižšie ?);

  Konfigurácia overovania

 2. potom nastavte skenovanie pamäťových objektov, automatické spustenie, archívy, zadajte písmená skenovaných diskov a spustite skenovanie (príklad je uvedený nižšie ?).

  Výber diskov na kontrolu

 3. potom počkajte do konca skenovania, súhlaste s neutralizáciou hrozieb (ak sa nejaké nájdu).

  Čakáme na koniec skenovania

Radikálny spôsob „čistenia“ flash disku: formátovanie disku

Ďalším spôsobom, ako úplne odstrániť vírusy z jednotky flash (a spolu s nimi aj všetky súbory! Buďte opatrní!), Je naformátovať jednotku.

Ak chcete spustiť formátovanie, jednoducho otvorte priečinok „Tento počítač“ („Tento počítač“), kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku flash a v ponuke vyberte príkaz „Formátovať ...“ .

Formátovanie jednotky flash

Ďalej zadajte súborový systém, nastavte štítok zväzku a vyjadrite súhlas s operáciou (viac informácií o formátovaní nájdete tu).

Spustite formátovanie

*

? Dodatok!

Ak je váš flash disk napadnutý vírusom (vírusmi), je veľmi pravdepodobné, že ho nebudete môcť tak ľahko naformátovať.

Ak sa vyskytnú chyby, zamrzne alebo z nejakého dôvodu nemožno operáciu vykonať, odporúčam tento pokyn.

*

Prevencia: ako sa chrániť pred novou infekciou

 1. nainštalujte si do systému jeden z moderných antivírusov a pravidelne ho aktualizujte (o najlepších z nich sa dozviete tu).
 2. nakonfigurujte svoj systém tak, aby bolo zakázané automatické spúšťanie aplikácií z zásuvných jednotiek CD / DVD a USB (hneď v článku som uviedol príklad toho, ako sa to deje v AVZ);
 3. ak pri práci musíte často pripojiť jednotku USB flash k iným počítačom, potom pred otvorením akýchkoľvek súborov z nej vo vašom systéme skontrolujte prítomnosť vírusov;
 4. tie dokumenty, ktoré nosíte na jednotke flash, by nebolo zbytočné mať na pevnom disku (takáto kópia vám môže pomôcť, ak sa jednotka flash stratí alebo súbory na nej „nenávratne“ pokazí vírus).

*

Prípadné doplnky k téme - ďakujem!

Všetko najlepšie!

?

Prvýkrát zverejnené: 19.05.2018

Oprava poznámky: 10.5.2020