Ako úplne odstrániť program z počítača tak, aby nezostali zvyšky, položky registra a dočasné súbory

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Povedzte mi, ako môžete úplne odstrániť program z Windows. Vyskúšal som to rôznymi spôsobmi: cez ponuku ŠTART, cez inštaláciu a odstránenie programov, manuálne vymazanie priečinka atď. Každopádne, keď ho preinštalujete, inštalačný program napíše, že ho už máte a musíte ho najskôr odstrániť ...

Vopred ďakujem, Alexander.

Ahoj.

Známy problém. Hneď musím povedať, že vstavaný nástroj vo Windows na inštaláciu a odinštalovanie programov nie je ani zďaleka ideálny a často nemôže vykonávať svoje funkcie (okrem toho po jeho vykonaní v systéme zostáva veľa „chvostov“, a to ako v registra a jednoducho medzi dočasnými súbormi) ...

V tomto článku zvážim niekoľko spôsobov, ako vyriešiť váš problém. Takže ...

*

„Úplné“ odstránenie programu z Windows

Vo väčšine prípadov sa to deje kvôli tomu, že používateľ odinštaluje program veľmi jednoduchým spôsobom: prejde do prieskumníka, nájde požadovaný priečinok v adresári Program Files a stlačí Delete  (výsledok: súbory programu sa odstránia, ale záznamy v registri zostávajú ...) .

Aby ste tomu zabránili, musíte odinštalovať programy (minimálne) pomocou štandardného inštalátora zabudovaného do systému Windows. Niekoľko slov k tomu v odseku 1 nižšie.

*

❶ Klasické odstránenie programu pomocou ovládacieho panela

V ovládacom paneli systému Windows prejdite na nasledujúcu adresu:  Programy \ Programy a súčasti .

Ďalej musíte nájsť a zvýrazniť program, ktorý hľadáte, a potom kliknúť na tlačidlo „odinštalovať“ (ideálne je spustiť inštalačný program a program bude odstránený v niekoľkých krokoch).

Ovládací panel - Programy - Programy a funkcie

(Autorovi otázky to nepomôže, ale v rámci článku odporúčam začať sa otázkou zaoberať z tohto kroku).

Mimochodom, vo Windows 10 môžete aplikácie mazať prostredníctvom nastavení systému (otvoríte ich stlačením kombinácie klávesov Win + i ). Pozri snímku obrazovky nižšie. ?

Windows 10 - aplikácie - aplikácie a funkcie

*

❷ Ak „Programy a funkcie“ nepomohli

Ak napríklad požadovaný program nebol v zozname, môžete sa pokúsiť ručne vyhľadať odinštalačný program.

Poznámka!

Mnoho používateľov jednoducho odstráni programový priečinok zo systémovej jednotky „C: \“.

Ale takýto krok iba pridá voľné miesto na HDD, samotný systém bude predpokladať, že program je stále nainštalovaný (koniec koncov, v systémovom registri zostali rovnaké položky).

A na správne odstránenie potrebujete odinštalačný program (špeciálny malý nástroj od vývojára na odstránenie jeho programu).

Odinštalačný program sa zvyčajne vždy nachádza v priečinku s nainštalovaným programom. Je to súbor s názvom „Uninstall.exe“ (poznámka: môžu existovať rôzne deriváty tvaru „unins000.exe“) .

Väčšina programov je predvolene nainštalovaná v priečinkoch:

 1. C: \ Program Files (x86) \
 2. C: \ Program Files \

Ak teda nebolo možné aplikáciu odinštalovať pomocou inštalácie a odstránenia programov, musíte prejsť do jedného z týchto priečinkov, vyhľadať adresár programu (ktorý chcete odstrániť) a zistiť, či existuje podobný program. súbor tam.

Mimochodom, po umiestnení kurzora myši na takýto súbor sa zobrazí malé okno, napríklad „Popis súboru: Inštalácia / odinštalovanie“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Program na odinštalovanie

Všeobecne platí, že ak taký súbor existuje, stačí ho spustiť a postupovať podľa pokynov.

Dôležité!

Mimochodom, pre niektoré softvéry vývojári zverejňujú špeciálne odinštalačné programy na oficiálnych stránkach. Sú to iba obyčajné aplikácie, ktoré skontrolujú váš systém a odstránia všetky stopy po nainštalovanom programe.

Napríklad existujú podobné odinštalačné programy pre antivírusy (Kaspersky, Node 32 atď.).

*

❸ Obslužné programy na úplné odstránenie problematického softvéru

Ak boli predchádzajúce kroky neúspešné (rovnako ako pri čistení systémového registra z koncovky) - na odstránenie chybných programov existujú špeciálne nástroje.

Zobrazia takmer všetky nainštalované programy (na rozdiel od možnosti „Pridať alebo odstrániť programy“ v systéme Windows) a všetky z nich môžu rázne a úplne odstrániť!

*

IObit Uninstaller

Webové stránky: //ru.iobit.com/advanceduninstaller.php

Vynikajúci program na sledovanie nainštalovaného softvéru, spustenie systému Windows (obslužný program varuje, keď ho niekto napadne) a na úplné odstránenie všetkého softvéru zo systému (vrátane odstránenia chvostov, ktoré zanecháva štandardný inštalačný program v systéme Windows).

Tento nástroj je navyše bezplatný a funguje vo všetkých verziách systému Windows: XP, 7, 8, 10.

Ako odinštalovať program v IObit Uninstaller - stačí zvýrazniť aplikáciu, ktorú potrebujete, a kliknúť na ikonu koša

Hlavné výhody:

 1. schopnosť čistiť prehliadač od doplnkov a panelov s nástrojmi (adware, rôzne bannery, odkazy atď., ktoré sú teraz často súčasťou prehliadačov);
 2. prítomnosť funkcie núteného odstránenia aplikácií;
 3. schopnosť hlboko skontrolovať systém na zvyšné "odpadky", "chvosty" zo starého softvéru;
 4. Tento nástroj je zadarmo a podporuje ruštinu!

IObit Uninstaller - automaticky nájdené zostávajúce položky registra (chvosty)

? Pomoc!

Celý proces odinštalovania programu v aplikácii IObit Uninstaller si môžete pozrieť v tomto článku.

*

Geek Uninstaller

Web: //geekuninstaller.com/download

Na jednej strane je to veľmi jednoduchý nástroj na odstraňovanie programov, na druhej strane je to mocný nástroj na čistenie vášho systému od nepotrebného softvéru (aby po jeho existencii nebolo ani stopy po tom, čo tu bol kedysi ✌ ).

Rozhranie nástroja je jednoduché: po jeho spustení sa zobrazí zoznam nainštalovaných programov - oproti každému dátumu inštalácie a jeho veľkosti (mimochodom, celý zoznam programov je možné exportovať do bežného html súboru). Po výbere požadovaného programu môžete:

 1. pokúste sa ho odstrániť štandardným spôsobom (odinštalovanie);
 2. ak to nefungovalo, vymažte to násilím;
 3. záznam o ňom môžete jednoducho vymazať z registra;
 4. pomôcka vám tiež pomôže nájsť webovú stránku programu, priečinok na disku, kde bol program nainštalovaný, a položky registra s ním spojené.

Hlavné okno Geek Uninstaller - príklad odinštalovania aplikácie

*

CCleaner

Webové stránky: //www.piriform.com/ccleaner/download

Jedno z najlepších bezplatných riešení na čistenie a optimalizáciu systému. V rámci tohto článku sú zaujímavé ďalšie funkcie tohto pomocného programu (ktoré sa nachádzajú v ponuke „Nástroje“):

 1. odinštalovanie programov (môžete vykonať štandardné odinštalovanie, ale ak to nefungovalo, môžete jednoducho vymazať informácie o programe zo systému a z registra (v takom prípade bude potrebné priečinok so súbormi programu odstrániť ručne) ));
 2. existuje kontrola nad spustením systému Windows;
 3. schopnosť vyhľadávať a mazať duplicitné súbory;
 4. odstránenie panelov nástrojov a doplnkov v prehľadávačoch atď. (pozri snímku obrazovky nižšie).

CCleaner - ďalšie možnosti

*

❹ Ručné odstránenie kľúča z registra

Stáva sa tiež, že obslužné programy sú bezmocné (aj keď zriedka, ale stále). V takom prípade môžete kľúče a „pätky“ z programu ručne vymazať z registra a potom odstrániť jeho priečinok z adresára Program Files na systémovej jednotke „C: \“ (so všetkými jeho súbormi).

Ak chcete vstúpiť do systémového registra, musíte:

 1. stlačte tlačidlá WIN + R - malo by sa zobraziť okno "Spustiť";
 2. v okne „Spustiť“ zadajte príkaz regedit a stlačte kláves Enter (príklad na snímke obrazovky nižšie).

regedit - otvorte editor registra

? Pomoc!

Existuje niekoľko spôsobov, ako otvoriť editor registra - pozrite si pokyny.

*

Register je veľká databáza s mnohými rôznymi adresármi a kľúčmi. Musíme nájsť nasledujúcu vetvu: HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Uninstall.

Táto vetva obsahuje kľúče pre takmer všetky nainštalované programy v systéme Windows. Po otvorení uvidíte, že niektoré programy majú známe meno, druhá časť: nepochopiteľné čísla s písmenami ...

Editor registrov

Ak chcete nájsť kľúče pre konkrétny program, kliknite pravým tlačidlom myši na adresár Uninstall a kliknite na príkaz „Nájsť“ . Ďalej zadajte do vyhľadávacieho riadku názov programu (v latinčine).

Nájdenie programového kľúča

Potom vám editor poskytne nájdené údaje. Musíte ich iba odstrániť a potom znova nainštalovať program (napríklad).

Odstránenie kľúčov z registra

Upozorňujeme tiež, že niektoré pomôcky na odinštalovanie programov môžu automaticky vyhľadávať položky v registri (napríklad v aplikácii IObit Uninstaller stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na aplikáciu a v zobrazenej ponuke zvoliť možnosť „Otvoriť v programe Regedit“ ).

Umiestnenie aplikácie a jej pobočiek v registri / IObit Uninstaller

*

? Tip č. 1

Pri odinštalovaní programu sa často stretnete s tým, že niektoré priečinky alebo súbory sa neodstránia (objavujú sa rôzne chyby, ktoré sa nedajú alebo nemôžu vykonať atď.). V takom prípade odporúčam nasledujúce pokyny.

? Tip č. 2

Stáva sa tiež, že program nie je odstránený z dôvodu, že vyžaduje práva správcu, alebo píše, že sa už používa. V takom prípade sa pokúste zaviesť systém v bezpečnom režime a odinštalovať program z neho. Pomáha to v mnohých prípadoch! ?

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 06.11.2017

Oprava: 23.10.2020