Čo mi pomohlo pri učení sa angličtiny (aplikácie pre telefóny s Androidom, hry, knihy atď.). Poznámka pre tých, ktorí sa nemôžu žiadnym spôsobom naučiť anglicky

Dobrý deň!

Dnešná poznámka priamo nesúvisí s témou stránky, ale bol som veľmi požiadaný, aby som sa podelil o to, ako sa mi naraz podarilo od „takmer úplnej nuly“ priblížiť angličtinu k schopnosti čítať jednoduché knihy, články, pozerať televízne seriály a hovorte trochu s ľuďmi (aj keď si za seba stále myslím, že takmer nič neviem) ... ?

Všeobecne som sa angličtinu začal učiť v škole, až potom na univerzite. Celkovo to vyjde asi na 9 - 10 rokov, ale výsledok potom bol takmer „žiadny“: vedel som iba 5 - 6 fráz zapamätaných do pamäti („ako sa voláš“ a „narodil som sa vtedy“) a dva alebo tri tucet bežných slov. Zrejme predsa len niečo nie je v poriadku s našim vzdelávacím systémom (alebo so mnou?) ...

Vlastne asi od takej úrovne „takmer nuly“ som sa začal pokúšať zdokonaľovať svoju angličtinu sám. Ak ste na podobnej situácii a existuje túžba trochu sa naučiť anglicky (ale nejako je ťažké to dať a nič nefunguje) - možno vám moja skúsenosť nejako pomôže ... ?

Poznámka: Nie som učiteľ angličtiny, nemám pedagogické vzdelanie a všetko, čo je uvedené nižšie, je iba osobná skúsenosť. Neviem, ako „je potrebné to robiť správne“, ale zažil som „to, čo umožňuje urobiť prvý krok“ ...

*

Praktické rady pri učení sa angličtiny (ak to nefunguje)

Základy. Štart.

Ak sa chcete úspešne naučiť niečo nové, musíte mať dve veci :

 1. záujem: ak vás proces nudí, rýchlo sa unavíte a vynútite si to - výsledok je veľmi ťažké dosiahnuť!
 2. praktické príklady: vezmite si učebnicu a len si prečítajte niektoré pravidlá a teóriu, naučte sa všetko - cestu nikam (podľa mňa). Napríklad môžete raz v praxi ukázať človeku, ako poslať správu e-mailom (a on to okamžite pochopí), alebo ho môžete opísať teoreticky na dlhú dobu (bez dosiahnutia porozumenia ...).

Z hľadiska angličtiny mi hry veľmi pomohli (a každému odporúčam začať!).

Samozrejme, ? musíte si stiahnuť a nainštalovať angličtinu. verzie a musíte si vybrať hru, ktorá vás kedysi zaujímala v ruštine.

Už pri vstupe do ponuky začnete rozumieť mnohým slovám z kontextu ... (Screenshot z Civilization IV)

Čo dáva:

 1. po prvé, je to zaujímavé (a teda oveľa ľahšie stráviteľné);
 2. po druhé, veľa angličtiny. slová v hre budú zrejmé z kontextu: videli ste bežať figúrku bojovníka, vznášať sa myšou - a nad ňou „Warrior“ (je to jasné?); klikli na „Exit“ - hra bola uzavretá (znamená to „exit“);
 3. po tretie, hra vás niekedy „prinúti“ preložiť niektoré úlohy (podmienky atď.);
 4. po štvrté, na rozdiel od filmov (alebo kníh) v hre nemusíte poznať preklad všetkého a všetkého (aby ste pochopili význam). Postačí, ak si do 1 hodiny napíšete do zošita 5-10 nových slov a preložíte ich (potom opakujte niekoľkokrát a nabudúce ich už poznáte!).

*

Jednoduchá matematika: ak hráte každý deň asi 1 hodinu, zapíšte si a preložte ? 5 - 10 slov do slovníka (ktorý sa najčastejšie zobrazuje na obrazovke) - potom:

 • za mesiac budeš vedieť asi 150-300 slov;
 • po šiestich mesiacoch - asi 900-1800 slov;
 • o rok - 1800-3600.

A to je už veľmi dobrá rezerva pre ďalší postup ... hlavná vec je stálosť a nedávajte si naraz príliš vysoké ciele! (Nemyslím si, že preklad 5 - 10 slov za 1 hodinu vás nejako unaví ?!)

*

Druhý krok

Keď sa mi podarilo pomocou hier zapamätať si niekoľko stovák prvých slov, venoval som sa knihám (je pravda, že čítanie veľmi rýchlo umožňuje zapamätať si slová a všeobecne rečové obraty).

Samozrejme, čítať niečo naraz v plnom origináli je príliš náročné a ponuré (aspoň pre mňa) ...

Ale v tom čase som narazil na knihy upravené podľa metódy Iľju Franka. Podstata je nasledovná: najskôr prichádza anglicko-ruský text (po každom vyjadrení v angličtine - existuje jeho preklad), a potom je ten istý odsek úplne v angličtine. (?).

Príklad čítania metódou Ilya Franka

Kvôli častému opakovaniu tých istých slov, fráz - vy sami si nevšimnete, ako si začnete pamätať kopu nových slov (tj. Pri čítaní nemusíte liezť do slovníka, niečo sa učiť alebo si pamätať - vy práve som čítal!).

Všeobecne som si efekt všimol po prečítaní desiatky stredne veľkých kníh (môžete si ich kúpiť napríklad v Ozone).

Čítanie v angličtine. podľa metódy Ilya Franka // Shop Ozone

Približne. : keď som začal čítať, hry som odložil bokom (a prestal som opakovať slová zo zošita, pretože keď som si prečítal veľa z nich, narazil som na veľa z nich ...).

Samozrejme, je lepšie vziať si knihy, ktoré sú pre vás zaujímavé (našťastie je teraz takto upravenej literatúry dostatok, je z čoho vyberať ...). Odporučil by som prečítať si „Čarodejník z krajiny OZ“ , „Írske rozprávky“ , „Kniha džunglí“ ...

*

Tretí krok

Až potom by som vám poradil, aby ste prešli na seriály (je lepšie začať s „Extra @“). Vzhľadom na to, že už budete mať určitú základňu - budete môcť čítať titulky v angličtine. a rýchlo sa naučiť frázy a výrazy podľa sluchu.

Aj výber sérií je individuálny (začal som s „Extra @“, „ALF“, „Friends“).

Hlavnou vecou nie je brať žiadne konkrétne série (napríklad o lekároch, chemikoch atď., Kde existuje veľa osobitných pojmov, ktoré na začatie štúdia určite nie sú potrebné ...).

Populárne televízne seriály: „Extra @“, „ALF“, „Priatelia“

*

O aplikáciách pre Android

V poslednej dobe si získavajú čoraz väčšiu obľubu. Konvenčne by som ich všetky rozdelil do troch skupín :

 1. slovníky a prekladače: užitočné veci na rýchly preklad niektorých slov, na ktoré narazíte, keď počítač práve nemáte po ruke (doporučil by som vyskúšať Language Live - táto aplikácia okrem priameho prekladu zobrazuje veľa frazém, slangu atď. ?);

  Jazyk naživo

 2. školiace programy (kurzy): Úprimne k nim mám negatívny vzťah (s výnimkou zvukových kurzov). Je dosť ťažké „zízať“ na malú obrazovku telefónu, vykonávať rôzne úlohy a lekcie (je lepšie to napriek tomu urobiť pre počítač);
 3. aplikácie na zasielanie správ s operátormi na živú komunikáciu. Ale toto je podľa mňa veľmi užitočná vec. V takýchto aplikáciách môžete požiadať rodeného hovorcu, ako to urobiť správne: „tak alebo onak“. Vymenoval by som produkty:  HiNativ (pre textové otázky: ako sa píše, ako sa tomu rozumie, atď.) A  Tandem (umožňuje vám rozprávať sa s cudzincami, čo trochu pripomína Skype).

  HiNativ

*

Stručné práce

Samozrejme, všetko vyššie uvedené z vás neurobí „Angličana“, ale nikto to nesľuboval ✌. Možno najdôležitejšie je, že ak ste predtým vôbec neuspeli v učení angličtiny, venujte pozornosť:

 • konzistencia: je oveľa efektívnejšie a ľahšie trénovať pol hodiny denne ako raz týždenne po dobu 5-6 hodín;
 • zaujímavé: hrajte, čítajte, sledujte a robte iba tie veci, ktoré vás zaujímajú (to je veľmi dôležité! Hneď ako budete „tvrdí“ - to znamená, že existuje veľká šanca, že proces rýchlo opustíte);
 • nedávajte si príliš vysoké ciele: na internete mnohí píšu, že anglicky sa naučili za šesť mesiacov ÷ rok (niekto ešte rýchlejší). Poradil by som vám, aby ste tomu nevenovali pozornosť a nedávali si žiadne také prehnané ciele (je lepšie si stanoviť iný cieľ: študovať pol hodiny denne!);
 • Častejšie si zapisujte: Trénujte sa, aby ste si nepoznané slová zapisovali do zošita a preložili ich. Počas písania si mechanicky (bez toho, aby sme si to všimli) pamätáme slová.

*

Možno sa to pre niekoho bude javiť ako úplne banálne, ale práve v tomto duchu mi to pomohlo (nie nadarmo sa hovorí o tých, ktorí neustále hľadajú nejaké záludné tajomstvá a nevšímajú si jednoduché pracovné veci).

Je potrebné to robiť každý deň a trochu, pričom si treba pamätať „čajovú lyžičku za hodinu“.

V každom prípade pre tých, ktorí neuspeli skôr, odporúčam vyskúšať. Takmer nič nestratíte! ..

*

Dodatky k tejto téme sú samozrejme vítané!

Veľa štastia!

?