Prehliadače pre slabé počítače

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Mám pomerne starý počítač (kúpil som ho ešte v roku 2006) a pri inštalácii prehliadača Chrome alebo Opera sa počítač spomalí, o bežnej prevádzke môžete iba snívať.

Mohli by ste odporučiť prehliadač, ktorý je menej náročný na zdroje a rýchlejší ...

Ahoj!

Myslím, že so mnou budete súhlasiť, že pojem „slabý počítač“ je skôr relatívny ?. Pre niekoho je to počítač ako Pentium III (na ktorom sa prehliadač len ťažko spustí ...), pre iného zasa taký počítač - ktorý je starý pár rokov ...

Táto časť článku bude o počítačoch, povedzme, nie starších ako 10 - 15 rokov (počnúc zhruba Pentiom IV, 512 MB RAM, Windows: 98, ME, 2000, XP). Myslím, že v roku 2006 ste si niečo také kúpili (možno trochu lepšie / horšie).

Stroje sú slabšie, väčšinou sa doma nepoužívajú a nebudem ich brať do úvahy (zostali iba na úzkych miestach, kde si svoju úlohu plne poradia, a tam vedia, čo s nimi bezo mňa ?). Napríklad som viackrát videl, ako sa Pentium 2 (3) používalo v univerzitných knižniciach (ako katalógy literatúry): ich schopnosti sú na to viac ako dostatočné.

A tak poďme na vec ...

*

6 najlepších prehliadačov s nízkymi systémovými požiadavkami

1) Palemoon

Webová stránka: //www.palemoon.org/

Vynikajúci prehliadač navrhnutý špeciálne pre staršie počítače (dokonca funguje dobre aj na procesoroch Pentium IV alebo Athlon 64). Je to mierne upravená a upravená kópia prehľadávača Mozilla Firefox.

Palemoon - snímka obrazovky hlavného okna prehliadača

Ale vďaka vývoju vývojárov prehliadač spotrebuje podstatne menej zdrojov a pracuje rádovo rýchlejšie ako jeho starší brat (podľa uistenia vývojárov až 25%).

Plná kompatibilita s rozšíreniami Firefoxu je zachovaná. Za zmienku tiež stojí podpora ruského jazyka (aj keď sa doplnenie uvádza osobitne).

Všeobecne platí, že ak vás moderné populárne prehliadače brzdia, odporúčam najskôr vyskúšať!

*

2) K-Meleón

Webové stránky: //sourceforge.net/projects/kmeleon/

Iný prehliadač vyvinutý na engine Gecko (ako predchádzajúci, napríklad Mozilla Firefox).

K-Meleon - obrazovka hlavného okna

Tento prehliadač sa líši od ostatných: veľmi nízke systémové požiadavky a rýchlosť práce. Za zmienku tiež stojí, že panel nástrojov v aplikácii K-Meleon obsahuje tlačidlá, ktoré vám umožňujú rýchlo deaktivovať všetok obsah Flash a skripty na webovej stránke (vhodné pre boj s reklamami).

Požiadavky:

 • Windows: 98, NT 4, 2000, ME, XP, Vista, 7, 8, 10 (všeobecne sú podporované takmer všetky verzie operačného systému od Microsoftu);
 • od 64 MB RAM;

  od 50 MB voľného miesta na HDD.

Prehliadač je úplne zadarmo, otvorený zdroj. Navrhnuté špeciálne pre 32-bitový Windows (Win 32).

*

3) Falkon (predtým QupZilla)

Webová stránka: //www.falkon.org/

Falkon je zaujímavý webový prehliadač. Po zlúčení projektu s QupZilla v roku 2018 sa zrodila verzia 3.0 (ako vták „Phoenix“), ktorá začala kombinovať všetky najlepšie vlastnosti oboch prehľadávačov.

Falkon - úvodná stránka / ako fénix

Falkon sa vyznačuje predovšetkým tým, že je ľahký (funguje aj na rozpočtových počítačoch), rýchly (stránky sa načítavajú veľmi rýchlo) a projekt podporujú takmer všetky platformy (Windows, Android, Linux atď.).

Falkon tiež podporuje všetky najobľúbenejšie funkcie v prehľadávačoch: záložky, panel inteligentného vyhľadávania, históriu prehliadania atď. V tomto prehliadači je predvolene povolené blokovanie reklám (druh doplnku AdBlock).

*

4) Maxthon Nitro

Webové stránky: //www.maxthon.com/nitro/

Úvodná stránka prehliadača

Tento prehliadač je mladším bratom Maxthona. Od svojho plnohodnotného brata sa, ako ste pochopili, líši v niekoľkých dôležitých veciach:

 1. Niektoré zdroje a funkcie boli odstránené, kvôli čomu sú znížené systémové požiadavky programu;
 2. Inteligentné ukladanie webových stránok do medzipamäte (program si automaticky pamätá stránky a pri ich ďalšej návšteve nestiahne 10-krát rovnaké duplicitné údaje);
 3. Rozhranie bolo zmenené: všetky prvky, ktoré načítajú a spotrebúvajú počítačové zdroje, boli odstránené a zmenené.

Prehliadač je v skutočnosti ľahký a rýchly. Určite ti odporúčam sa zoznámiť!

*

5) Otter Browser

Oficiálna webová stránka: //otter-browser.org/

Tento prehliadač je založený na klasickej Opere (V.12). Hneď chcem poznamenať, že tento prehliadač nie je 100% kópiou samotnej Opery, ale dobre vyvinutou a upravenou verziou na nepoznanie! ?

Prehliadač vydier - ako vyzerá uvítacia stránka

Čo ho odlišuje od ostatných konkurentov:

 1. Rôzne záložky: dok, odpojenie, bočné záložky, spodná, horná ...;
 2. Manažéri sťahovania a relácií;
 3. Nastavenie vyhľadávacích nástrojov (v prehliadači je ich veľa);
 4. Pohodlný vyhľadávací panel;
 5. Vzhľad miniatúr kariet, keď na ne umiestnite kurzor myši (veľmi výhodné, ak ste otvorili niekoľko kariet);
 6. Jednoduchý a asketický dizajn, ktorý vás nepreťažuje ničím zbytočným;
 7. Schopnosť škálovať stránku.

*

6) Browzar Black

Stránka vývojára: //www.browzar.com/

Najnovšia verzia na stiahnutie: pozri na UpToDown

Úžasne ľahký prehliadač! Pri práci s ním si môžete byť istí, že odstráni všetky vaše stopy po vašom pobyte, celú históriu, súbory cookie atď. Presnejšie, je lepšie povedať, že ho vôbec neukladá!

Pridajte k tomu, že ho nie je potrebné inštalovať, a váži menej ako megabajt (aspoň v čase písania tohto článku ☝).

Browzar Black je zdanlivo obyčajný prehliadač ...

Rýchlosť spracovania vašich požiadaviek prehliadačom a otváraním webových stránok je tiež pozoruhodná: zobrazujú sa doslova rýchlosťou blesku (rýchlejšie ako v prehliadači Chrome!). Vysvetľuje to skutočnosť, že prehľadávač je výrazne obmedzený vo funkčnosti, takže jeho použitie je nevyhnutné v prípadoch, keď iné prehľadávače spomalia a neumožnia bežné čítanie webových stránok.

Tento prehliadač je teda vhodný pre všetkých majiteľov slabých počítačov, určite vám odporúčam zoznámiť sa!

Medzi nedostatky: prehliadač nemá dôležité funkcie, napríklad si nepamätá vami zadané heslá (zakaždým ich budete musieť znova zadať), neuchováva históriu, nefunguje s ovládacími prvkami ActiveX. Vo všeobecnosti ho musíte používať bodovo a na zamýšľaný účel (pre každodennú prácu na bežnom počítači - neodporúčal by som ho ...).

*

Zoznam uvedený vyššie nie je všeliekom. Pripravení na konštruktívnu kritiku v komentároch.

Veľa štastia!

 ?

Prvé zverejnenie: 09.09.2017

Oprava článku: 01.06.2020