Ako komprimovať obraz ISO

Otázka používateľa

Ahoj!

Povedz mi to s jedným problémom. Mám obraz ISO, ktorý má veľkosť 4,38 GB. Potrebujem to napísať na USB kľúč, ale nezmestí sa to. Je možné nejako skomprimovať ISO obraz, minimálne o 300 - 400 MB?

Zvyšok otázky je vystrihnutý ako neinformačný ...

Ahoj.

Po prvé, chcem upozorniť všetkých naraz, že je nepravdepodobné, že by komprimácia obrázka ISO ako obrázka (napríklad 10-krát) fungovala.

Po druhé, nemožno povedať niečo konkrétne o kompresnom pomere - niektoré obrázky môžu byť komprimované až o 20 - 50% (a niekedy aj viac), iné iba o 2 - 3%. Veľa závisí od toho, aké súbory sa v ňom nachádzajú: ak je veľa dokumentov, textových súborov atď. - potom môže byť kompresný pomer značný; ak napríklad už komprimované-skomprimované inštalačné súbory, potom je dobré, ak existuje 1 - 2% ...

Dobre, nech je to akokoľvek, k otázke dám niekoľko riešení, ktoré je však vo vašom prípade lepšie - bude možné povedať až po experimente ... ? Vyskúšajte každé z nich.

Spôsoby kompresie obrázka (vrátane ISO)

❶ Možnosť 1: použitie archivátorov

Možno je to najzrejmejší a najjednoduchší spôsob, ako niečo komprimovať, vrátane obrázkov (a kompresný pomer môže byť dosť vysoký!). Pri kompresii obrázka pomocou tejto metódy však existuje jedna významná nevýhoda - ak ho chcete použiť (napríklad pripojiť ho k virtuálnej jednotke), musíte najskôr súbor extrahovať z archívu (čo môže chvíľu trvať, najmä ak je súbor veľký).

Pomôcť!

Archivátory zadarmo pre Windows - najpohodlnejšie programy - //ocomp.info/arhivatoryi-analog-winrar.html

Ako príklad som si vzal jeden zo svojich obrázkov ISO (do ktorého ukladám niekoľko priečinkov s dokumentmi a pár inštalačných súborov). Jeho veľkosť je ~ 198 MB (pozri snímku obrazovky nižšie).

Originálny súbor

Na archiváciu som použil WinRAR (myslím, že veľa ľudí má tento program vo svojich PC, takže ani nemusíte nič hľadať ...).

Poznámka: Pre kompresiu stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na obrazový súbor a v kontextovej ponuke zvoliť možnosť „Pridať do archívu“, pozrite si príklad nižšie.

Pridať do archívu (pomocou WinRAR)

Ďalej zadajte formát archívu (napríklad RAR), úroveň kompresie (odporúčam maximum) a kliknite na tlačidlo OK.

Metóda kompresie - maximálna

Spravidla po dokončení archivácie dostanete bežný archív (vo vnútri ktorého bude obrázok). V mojom prípade sa súbor zmenšil asi štyrikrát (pozri snímku obrazovky nižšie)!

Bolo 198 MB, teraz 48 MB

Na zvýšenie kompresného pomeru si samozrejme môžete zvoliť ďalšie archivátory a formáty. Napríklad rovnaká 7z v niektorých prípadoch vykazuje vyšší kompresný pomer (stále môžete vyhrať 3-10%!).

❷ Možnosť 2: Upravte obrázok a odstráňte z neho všetko nepotrebné

Ďalším spôsobom, ako výrazne znížiť veľkosť obrázka, je odstrániť z neho časť informácií (napríklad niektoré dokumenty môžu byť zastarané, niektoré súbory jednoducho nepotrebujete atď.). Ak to chcete urobiť, musíte použiť špeciálne. programy (pre ISO obrazy odporúčam zvoliť UltraISO).

Môj príklad ukážem nižšie v UltraISO.

Spustíme teda program a otvoríme náš obraz (ktorý chceme zmenšiť odstránením niektorých údajov).

UltraISO - Otvoriť súbor

Ďalej sa všetky súbory, ktoré sú na ISO, zobrazia v editore UltraISO ako v bežnom prieskumníkovi. Tých. dajú sa ľahko odstrániť 1-2 kliknutiami myšou (pozri príklad nižšie). Napríklad som len klikol pravým tlačidlom myši na jeden z priečinkov a potom som vybral „Odstrániť“ .

Poznámka: Podotýkam, že okrem odstránenia môžete aj niečo pridať. Napríklad odstrániť niektoré súbory, pridať ďalšie.

Odstráňte niektoré súbory z ISO

Po dokončení úprav ISO obrazu kliknite na ponuku „Súbor / Uložiť ako“ (príklad nižšie), na HDD zadajte umiestnenie, kam uložíte nový ISO súbor.

Uložiť ako (UltraISO)

Vo všeobecnosti možno úpravy považovať za dokončené. Nový súbor ISO môže byť oveľa menší ako pôvodný súbor (všetko závisí od toho, koľko súborov z neho odstránite).

Veľkosť nového ISO obrazu sa zmenšila!

❸ Možnosť 3: použite špecifikáciu softvér, ktorý dokáže prevádzať ISO na iný komprimovaný obrázok

Táto metóda nie je taká efektívna ako predchádzajúce, ale pri jej použití existujú dve nesporné výhody:

  • z obrázka neodstraňujeme žiadne súbory;
  • obrázok je možné ľahko a rýchlo namontovať na virtuálnu jednotku a začať používať (musíte uznať, že je to oveľa rýchlejšie, ako keď ho najskôr vyberiete z archívu).

Ukážem vám niekoľko spôsobov ...

Metóda 1: UltraISO

Používame rovnaké UltraISO. ?

1) Otvorte ISO obraz v UltraISO, ktorý chcete komprimovať (žiadna obrazovka, je to jednoduché).

2) Prejdite na kartu „Nástroje“ a kliknite na funkciu „Konvertovať“ .

UltraISO - nástroje, prevádzať

3) Vyberte formát „Komprimované ISO (ISZ)“ a kliknite na tlačidlo  „Previesť“ .

Komprimované ISO

4) Ďalej musíte počkať do konca operácie. Kompresia je spravidla dostatočne rýchla (v žiadnom prípade nie pomalšia, ako funguje archivátor).

Proces kompresie

5) Hotovo! Komprimovaný obrázok (vo formáte ISZ) váži 2,5-krát menej ako pôvodný (je to tak v mojom prípade, vo vašom - čísla môžu byť odlišné ?).

Rozdiel vo veľkosti medzi normálnou a komprimovanou ISO

Metóda 2: Virtuálne CD

Virtual CD je multifunkčný zobrazovací program (podporuje viac ako len ISO). V jej arzenáli je taká užitočná možnosť ako kompresia obrazu. To je možné vykonať jeho konverziou do špeciálneho formátu, ktorý sa vykonáva iba pomocou virtuálneho CD. Upozorňujeme, že program podporuje 4 úrovne kompresie.

Poďme na vec (snímky obrazovky boli vytvorené z verzie Virtual CD v.10.7). Najprv teda musíte vložiť naše ISO do virtuálnej jednotky: od Virtuálne CD je vložené do prieskumníka a je veľmi rýchle a ľahké (pozri snímku obrazovky nižšie).

Vložte ISO do virtuálnej jednotky

Potom musíte otvoriť hlavné okno programu Virtual CD a kliknúť pravým tlačidlom myši na jednotku virtuálneho disku s ISO - v zobrazenej ponuke zvoľte možnosť „Vytvoriť virtuálne CD“ .

Vytvorte virtuálne CD

Potom prejdite na kartu „Cieľ“ a zadajte kompresný pomer obrázka (odporúčam nastaviť maximum, momentálne je to 4). Potom kliknite na tlačidlo „Vytvoriť“ a počkajte na dokončenie operácie.

Nastavte maximálnu úroveň kompresie - t.j. 4. úroveň

Kompresný pomer (celkovo) ako UltraISO. Ale pokiaľ ide o použitie, podľa môjho názoru je Virtual CD lepšie zabudované do systému Windows, čo vám umožní rýchlo pracovať s obrázkami ...

Bolo 198 MB, teraz 75 MB (komprimovaný obrázok na virtuálnom CD)

❹ Alternatíva ?

Ak na flash disku / disku nemáte dostatok miesta na zápis obrázka, nie je vôbec potrebné ho komprimovať, môžete ho jednoducho rozdeliť na kúsky určitej veľkosti. Napríklad musíte preniesť súbor na flash disku (veľkosť 4 GB), ktorého veľkosť je už 7 GB. Ako to spraviť?

Tento súbor stačí rozdeliť napríklad na 2 kúsky s veľkosťou 3,5 GB. Potom si zapíšte a preneste najskôr jeden kus, potom ďalší. Alebo použite dva 4 GB flash disky / disky. Čo nie je alternatíva?!

Pomôcť!

Ako rozdeliť veľký súbor na časti (na kúsky), inak sa nezmestí na jednotku USB flash (disk) -   //ocomp.info/kak-razbit-bolshoy-fayl.html

Rozdelenie je možné vykonať jednoducho a jednoducho pomocou rovnakého archivátora (táto možnosť je k dispozícii v najpopulárnejších archivátoroch, napríklad vo WinRAR).

Ak ho chcete použiť, začnite vytvárať archív a v možnostiach vyberte možnosť „Rozdeliť na zväzky o veľkosti ...“ (pozri príklad nižšie). Upozorňujeme, že všetky najobľúbenejšie veľkosti sú už v šablónach obsiahnuté, napríklad 700 MB (pre CD), 4481 MB (pre DVD) atď.

Rozdeliť na zväzky ...

Po vytvorení rozdeleného archívu bude váš konečný súbor pozostávať z niekoľkých častí, veľkosť každej časti nepresiahne veľkosť uvedenú v nastaveniach.

Poznámka: Na extrahovanie zabaleného súboru z takéhoto archívu (rozdeleného na časti) potrebujete všetky tieto časti. Ak skopírujete a prenesiete iba jednu časť archívu do iného počítača, nebudete z neho môcť extrahovať žiadne údaje!

Výsledkom sú 2 súbory, ktorých veľkosť nepresahuje 100 MB

PS 

Ak chcete zmenšiť svoj ISO obraz na Windows a napáliť ho na DVD, odporúčam vám venovať pozornosť jednému bodu. S najväčšou pravdepodobnosťou máte obrázok naplnený najrôznejšími programami, doplnkami atď. „Kúskami“ (a pravdepodobne sa jedná o nejaký druh zhromaždenia). Teraz je možné moderný Windows 10 stiahnuť oficiálne od spoločnosti Microsoft a veľkosť tohto obrázka bude až 4 GB (stačí na napálenie na disk DVD alebo na malú jednotku flash). Ako to urobiť, sa dozviete tu - //ocomp.info/kak-skachat-win10-legalno.html

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!