Ako nastaviť OBS na zaznamenávanie videí z vášho počítača, webovej kamery a hier

Dobrý deň všetkým!

Dnešný príspevok sa bude týkať nastavenia programu OBS (alebo Open Broadcaster Software). Ak niekto nevie, táto aplikácia sa široko používa ako na vytváranie vysielaní (streamov), tak na nahrávanie videa z pracovnej plochy, webovej kamery atď.

Mimochodom , nemôžem si nevšimnúť, že teraz pri nákupe niektorých zariadení: adaptéry, dosky, fotoaparáty - výrobca v návode na obsluhu v mnohých prípadoch odporúča používať OBS (zjavne to ovplyvňuje aj popularitu programu a počet otázok o nej ...).

Pre jednoduchšie vnímanie urobím túto poznámku vo forme jednoduchých postupných krokov (myslím si, že aj začiatočníci si budú vedieť aspoň niečo zapísať ... ?).

? Mimochodom!

OBS má veľa zaujímavých ? analógových programov (nie všetky majú rovnakú funkcionalitu, ale niekedy sa ukážu ako pohodlnejšie ...).

*

Nastavenie a práca s OBS Studio

KROK 1

A tak na začiatok odporúčam stiahnuť si program OBS z oficiálneho webu vývojára (web: //obsproject.com/). A potom si niektorí používatelia vezmú od „remeselníkov“ rôzne „nepochopiteľné“ zhromaždenia a sú rozhorčení, prečo nemajú všetko, ako je uvedené v príklade ... ?

Nižšie je uvedený screenshot z oficiálneho webu aplikácie (mimochodom, v mojich príkladoch uvedených nižšie používam verziu pre Windows 10).

Screenshot z oficiálneho webu OBS

Upozorňujeme, že v súčasnosti program zaberá asi 70 ÷ 80 MB (ak ste si niečo stiahli na webe tretej strany za 2 ÷ 5 MB - s najväčšou pravdepodobnosťou ide o „sťahovač“ s adwarom).

Stiahnutie inštalačného súboru do prehliadača

Pokiaľ ide o inštaláciu programu: je to štandardné, nemusíte počas procesu inštalácie niečo konfigurovať a prispôsobovať! Preto to podrobne nepopisujem ...

*

KROK 2

Pri prvom spustení - v OBS, neuvidíte nič okrem jednoduchej „čiernej“ obrazovky (?). Je to tak, ako by to malo byť, keďže zatiaľ sme nepridali žiadny zdroj na snímanie (vysielanie) ...

Preto najskôr odporúčam kliknúť na tlačidlo „Pridať“ v sekcii „Zdroje“ .

Pridajte zdroj videa

Potom vyberte, čo chcete začať „snímať“. Najobľúbenejšie možnosti sú zvyčajne:

  • Game / Window Capture - Slúži na nahrávanie videa z hry (alebo aplikácie) podľa vášho výberu. Napríklad ak chcete ukázať, ako správne nakresliť kruh v aplikácii AutoCAD;
  • snímanie obrazovky - zachytí sa všetko, čo sa zobrazí na vašej obrazovke;
  • zariadenie na snímanie videa - toto sa oplatí zvoliť, ak chcete nasnímať obrázok z videokamery (webovej kamery) pripojenej k počítaču / notebooku.

Čo je možné zachytiť (OBS)

Napríklad som vybral „Zachytiť hru“  - potreboval som vykonať nasledujúce nastavenia:

  • uveďte jeho „okno“ / názov (poznámka: hru je potrebné spustiť pred nastavením OBS!);
  • nastaviť priority (v predvolenom nastavení je možné ponechať);
  • určiť, či sa má zaznamenať kurzor (v prípade potreby nastaviť FPS).

Poznámka: Upozorňujeme, že akonáhle zadáte hru alebo program (ktorý chcete „zachytiť“) - jeho obraz sa okamžite začne zobrazovať v OBS. ?

Vlastnosti zachytávania hier

Potom môžete pridať ďalší zdroj videa (ak je to potrebné) a upraviť veľkosť nasnímaného okna.

Iba jeden zdroj, môžete zmeniť veľkosť okna

Napríklad okrem hry som pridal záznam obrazovky : aby ste videli ako na plochu, tak na všetko, čo sa deje priamo v hre.

Mimochodom, nezabudnite, že zdroje videa je možné umiestniť do požadovanej priority (čím vyšší je zdroj v stĺpci, tým vyššia je priorita).

Zachyťte plochu aj hru súčasne!

Mimochodom , pomocou OBS môžete získať obraz z obrazovky iného počítača / notebooku. Je pravda, že to bude vyžadovať špeciál. zariadenie - zachytávací adaptér (podrobne som o tom hovoril tu).

Zachytávanie videa z notebooku (cez HDMI sa obraz prenáša do PC a zaznamenáva sa do OBS)

*

KROK 3

Po pridaní zdrojov videa - pred začatím nahrávania musíte určiť priečinok (kam sa budú videá ukladať), kodek pre kompresiu a formát (FLV, MKV, MP4 atď.).

Ak to chcete urobiť, otvorte nastavenia programu a prejdite na kartu „Výstup“ :

  1. najskôr zadajte priečinok pre nahrávky (šípka-3 ?);
  2. potom formát záznamu (odporúčam zvoliť FLV  - v takom prípade, aj keď zatvoríte OBS s chybou, záznam zostane na disku neporušený);
  3. potom zadajte kódovač (ktorý je pre vás najlepší - môžete určiť iba experimentálne. Ak sa počítač počas procesu nahrávania veľmi spomalí, zadajte ďalší ...).

Vaše videá sa tu uložia!

Okrem toho určite odporúčam otvoriť kartu „Video“ a určiť základné a výstupné rozlíšenie (od toho závisí kvalita záznamu). Ideálne je samozrejme nastaviť max. pre váš monitor možné (napr. 1920 x 1080).

Počet FPS - obvykle údaj v rozmedzí od 30 do 60 (čím viac nastavíte - tým bude obraz plynulejší a dynamickejší (a tým väčšie bude zaťaženie počítača)).

Nastavenia zväčšenia

*

KROK 4

Ešte jeden tip: v sekcii „Klávesové skratky“ zadajte tlačidlá na začatie a ukončenie nahrávania (poznámka: Nie vždy je vhodné spustiť nahrávanie stlačením tlačidla v rozhraní programu (najmä ak ste už v hre ?)) .

Konfigurácia klávesových skratiek (OBS)

Samozrejme nebude nadbytočné nastavovať tiež tlačidlá na pozastavenie , opakovanie atď., V závislosti od toho, čo a ako plánujete snímať (hore na obrazovke je len príklad).

*

KROK 5

Teraz vlastne môžete začať „natáčať“ - v pravom rohu stačí kliknúť na „Spustiť nahrávanie“ . Okamžite venujte pozornosť zaťaženiu procesora (?): v ideálnom prípade by hodnota nemala presiahnuť 25-30% (inak existuje riziko, že sa záznam „roztrhne“ a hra sa spomalí).

Spustiť - zastaviť nahrávanie. Zaťaženie CPU

Ak je zaťaženie CPU príliš vysoké (alebo program náhle zlyhal / zamrzol): skúste zmeniť kodek a znížiť výstupné rozlíšenie a počet FPS (čo sme nakonfigurovali v KROKU 3).

V každom prípade je možné tieto parametre zvoliť iba experimentálne (v závislosti od hardvéru).

*

Mimochodom, ak nepotrebujete nahrávanie zvuku, upravte hlasitosť v zvukovom mixéri (v dolnej časti okna OBS). Napríklad stačí kliknúť na ikonu „reproduktor“  (tak, aby sa zmenila na červenú) - a budete mať záznam úplne bez zvuku ...

Objem

*

Dodatky k tejto téme sú samozrejme vítané!

Jednoduché a úspešné nastavenie!

?