Bezpečnosť detí na internete: ako zablokovať prístup na stránky pre dospelých [kontrola dieťaťa v počítači]

Dobrý deň!

Internet, počítač - tieto veci už nie sú luxusom, ale najpotrebnejším atribútom pre štúdium a všeobecne pre bežný každodenný život.

A podľa môjho názoru je v našom storočí nesprávne, aby sme dieťaťu úplne zakázali pracovať za PC a používať sieť. Je oveľa dôležitejšie nakonfigurovať počítač tak, aby náhodne nenarazil na niečo „nadbytočné“ ... ?

V skutočnosti v tomto článku chcem uviesť niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu zabezpečiť internet pre vaše dieťa obmedzením prístupu na rôzne stránky pre dospelých.

A aby ste vy sami mohli navštevovať ľubovoľné stránky (a inštalovať ľubovoľné aplikácie) a dieťa (bez znalosti hesla správcu) mohlo robiť iba to, čo povolíte.

A teda, teraz k veci ...

Príspevok

*

Možnosti, ako obmedziť internet pre dieťa

Rodičovská kontrola (Windows 10)

Musím poznamenať, že moderný operačný systém Windows 10 v tomto ohľade značne pokročil: jeho arzenál už má schopnosť ľahko a rýchlo obmedziť deti pred rôznymi „nebezpečenstvami“ na internete (navyše nebudú musieť byť nainštalované žiadne ďalšie programy) .

*

Na svojom príklade ukážem, ako to možno nakonfigurovať ...

1) Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prejsť do nastavení systému Windows (buď prostredníctvom ponuky „ŠTART“, alebo iba stlačiť kombináciu Win + i) a otvoriť sekciu nastavenia účtov. Pozri príklad nižšie. ?

Nastavenia systému Windows - účty

2) Ďalej otvorte kartu „Rodina a ďalší ľudia“ a kliknite na tlačidlo „Pridať člena rodiny“ .

Pridajte člena rodiny

3) Potom si uvedomte, že môžete vytvoriť rôzne účty : musíme zvoliť možnosť pre dieťa. Pozri snímku obrazovky nižšie. ?

Ak nemá e-mail, môžete ho okamžite vytvoriť, ako mám v príklade nižšie.

Detský účet

4) Na registráciu pošty nie je potrebné špecifikovať takmer nič: stačí želané napísanie e-mailu a narodeniny dieťaťa (pozri príklad nižšie ?).

Vytvorte si účet

Po registrácii budete musieť súhlasiť s obchodnými podmienkami a kliknúť na tlačidlo „Ďalej“ (tento krok som vynechal, pretože nemá informačný charakter).

5) Ak všetko prebehlo tak, ako malo, uvidíte, že sa objavil detský účet, ktorý má povolenie na prihlásenie.

Ale to nie je všetko, je potrebné nakonfigurovať systém tak, aby mal „príslušné práva“. Za týmto účelom sa pod účtom nachádza odkaz „Spravovať rodinné nastavenia cez internet“.

Hotový! Správa nastavení

6) V nastaveniach môžete určiť čas používania zariadenia a obmedziť spustenie určitých aplikácií, zakázať (povoliť) navštíviť určité webové stránky atď.

Čas použitia, obmedzenie obsahu

Upozorňujeme, že nastavenie týchto parametrov je celkom jednoduché: stačí zmeniť „prepínače“ a zadať požadované parametre (žiadne zložité administrátorské príkazy!).

Môžete povoliť a určiť otváracie hodiny

Mimochodom, vývojári systému Windows 10 dokonca pridali taký parameter, ako je vek dieťaťa (systém zakáže aplikácie, hry, multimédiá, ktoré nezodpovedajú uvedenému veku).

Obmedzenie hier, aplikácií

Existujú možnosti, ktoré vám umožňujú obmedziť používanie určitých programov (napríklad je vhodné zavrieť niektoré prehliadače a hry).

Zákaz aplikácie

*

? Ako to funguje ...

Takže všetky účty boli vytvorené, všetky nastavenia sú špecifikované, teraz sa pozrime, ako to funguje.

Po zapnutí PC / notebooku sa vám zobrazí výber účtu: váš „starý“ a náš nový vytvorený (pre dieťa). Pozri príklad nižšie.

? Dôležité!

Ak ste pre svoje dieťa vytvorili obmedzený účet, odporúča sa vložiť doň heslo. V opačnom prípade spadne pod vás a bude mať administratívne právomoci ...

Prihláste sa do systému Windows

Po prihlásení do detského účtu, otvorení prehliadača a zadaní vyhľadávacieho dopytu pre dospelých nenájdete nič ... Windows 10 tieto informácie jednoducho skryje, filtruje a obmedzí obsah. Podľa mňa celkom dobre.

Pre žiadosti dospelých sa nič nenachádza ...

? Dodatok!

Podotýkam, že táto metóda nie je všeliekom; skúsení používatelia môžu túto ochranu bez problémov obísť.

Našou úlohou však nebolo bojovať proti hackerom ... Podľa môjho názoru pre počiatočnú ochranu - vôbec nie zlá voľba.

*

Ochrana v antivírusovom softvéri (napríklad Kaspersky)

Mnoho moderných antivírusov má špeciálny modul rodičovskej kontroly . Podľa môjho názoru je jedným z najlepších v tomto ohľade (a čo je najdôležitejšie, veľmi flexibilné a ľahko prispôsobiteľné) Kaspersky Anti-Virus. Vlastne z toho dám niekoľko screenshotov.

? Poznámka!

Najlepšie antivírusové produkty pre tento rok - pozri tento príspevok ->

*

Samotné nastavenie antivírusu je veľmi zložité:

  1. môžete určiť čas práce pre PC;
  2. ktoré programy sú povolené na spustenie a ktoré nie;
  3. doladiť prístup k rôznym webovým stránkam;
  4. môžete pridať rôzne filtre a „zastavovacie slová“ (ak sa na webovej stránke nájde zastavovacie slovo, stránka sa jednoducho zablokuje a dieťa ju neuvidí).

Nastaviť parametre je veľmi jednoduché: antivírus je v ruštine, všetky parametre sú pohodlne „zoradené“ do sekcií.

Napríklad v sekcii „Počítač“ môžete určiť povolenú pracovnú dobu (vrátane víkendov), prestávky, celkovú pracovnú dobu atď.

Kaspersky Anti-Virus - nastavenie práce s počítačom pre dieťa

Samostatne by som poznamenal kontrolu nad internetom:

  • môžete obmedziť pracovný čas;
  • povoliť bezpečné vyhľadávanie;
  • zvoliť, čo povoliť sťahovanie a čo odmietnuť (napríklad môžete zakázať sťahovanie programov / hier);
  • upresnite kategórie webových stránok, ktoré majú zakázané prezeranie.

Obmedzenie práce na internete (Kaspersky)

Dodám, že blokovať sa dajú nielen stránky pre dospelých, ale aj tie, ktoré spomínajú alkohol, tabak, obscénny jazyk, náboženské učenie atď.

Dostatočne výkonný filter

Celkovo veľmi príjemná skúsenosť s používaním produktu. Ale tiež dodám, že aj keď je zabezpečená veľmi vysoká úroveň bezpečnosti, napriek tomu ho „šikovné“ dieťa ľahko obíde ... ?

*

Konfigurácia smerovača a brány firewall

Pokiaľ ide o obmedzenie internetu - potom ho možno čiastočne „filtrovať“ aj pomocou nastavení brány firewall a smerovača .

Je pravda, že si okamžite všimnem, že v tomto ohľade sú skôr „chudobní“. Spravidla sa to všetko obmedzuje na blokovanie konkrétnych adries URL (webov) alebo na bielu listinu (keď sú zakázané všetky webové stránky, okrem tých, ktoré ste otvorili).

? Pomoc!

Ako odmietnuť prístup na Internet ktorýmkoľvek z programov nainštalovaných v počítači (pomocou zabudovaného firewallu).

*

Napríklad v mojom smerovači Tenda je špeciálna časť „Rodičovská kontrola“ . ?

V ňom môžete pre každé zariadenie pripojené na internet určiť určitý prevádzkový čas (navyše pre každý deň v týždni zvlášť), ako aj povoliť / zakázať určité adresy. Na jednej strane je to pohodlné, na druhej strane flexibilita zjavne nestačí ...

? Pomoc!

Ako vstúpiť na ovládací panel smerovača - pozrite si podrobné pokyny

Rozdelenie obmedzení v smerovači (klikateľné)

Táto metóda má však aj právo na život ...

Okrem toho je ťažšie obísť takýto zámok v smerovači ako rovnaké nastavenia zabezpečenia v samotnom systéme Windows. Napríklad aj keď sa dieťa pripojí k tomuto smerovaču z tabletu / telefónu * cez Wi-Fi, stále nedostane prístup na zakázané stránky ...

*

? Hlavnou vecou nie je zabudnúť, že dieťa má na telefóne príslušnú tarifu pre deti ( ? ). Inak všetko, čo sme zablokovali na PC - dieťa môže otvoriť v prehliadači na telefóne ...

*

Pripojte sa k internetu „s detským kurzom“

Mnoho veľkých operátorov poskytujúcich prístup na internet a mobilné komunikačné služby má dnes špeciály. „detské“ sadzby (pozri príklad nižšie ?, nie reklama, len ako možnosť ...).

V nich sú predvolene blokované všetky weby pre dospelých, krátke platené čísla sú zakázané. V niektorých prípadoch môžete pridať. stanovte si svoje limity.

Screenshot z reklamy od úradníka. Webové stránky MTS (mts.ru)

Podľa môjho názoru je táto možnosť ochrany (+ jedna z vyššie uvedených) jednou z najspoľahlivejších: pre dieťa bude ťažké obísť obmedzenia operátora (za predpokladu, že je pre nich všetko nastavené dostatočne dobre ... ?).

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 22.07.2018

Oprava: 20.11.2020