Ktorý notebook je rýchlejší a produktívnejší [nemôže si vybrať a kúpiť]

Otázka používateľa [typická]

Ahoj.

Povedzte mi, prosím, s výberom notebooku. Rozhodol som sa zmeniť svoj „písací stroj“ a kúpiť si niečo novšie. Vybral som 4 modely *, ale nemôžem sa rozhodnúť a vybrať si najproduktívnejší a najrýchlejší z nich. Môžete mi povedať, čo by ste si vybrali? ..

* Poznámka: Konkrétne značky príslušných notebookov sú vyrezané.

Dobrý deň!

Ja osobne, keď si vyberám notebook, nepozerám iba na výkon, ale aj na značku, modelový rad atď.  (Poznámka: Ja proste nerobím profesionálne spracovanie videa a hrám len zriedka, a iba veľmi staré hry (skôr nostalgia ) Preto nepotrebujem príliš silnú výplň) .

Ale všeobecne v tomto článku chcem uviesť jeden spôsob, ktorý vám pomôže rýchlo a ľahko porovnať výkon rôznych notebookov, a to aj pre začínajúceho používateľa. Myslím si, že analogicky s mojím príkladom nižšie môžete tiež nezávisle vyhodnotiť niekoľko notebookov a vybrať si z nich najproduktívnejší stroj.

A teda, bližšie k téme ...

*

Ktorý z 2 notebookov je produktívnejší

Ani skúsení používatelia nie sú vždy schopní „okom“ (videním plnenia notebookov) povedať, ktorý z nich bude produktívnejší (najmä pokiaľ ide o nový „hardvér“, s ktorým nie sú oboznámení).

Ale v sieti sú špeciality. stránky s tisíckami testov na rôzne procesory a grafické karty. A čo je dôležitejšie, môžete si nezávisle zvoliť napríklad 2 procesory a zistiť, ktorý z nich je rýchlejší / energeticky efektívnejší (navyše od používateľa nie sú potrebné žiadne konkrétne znalosti - stačí uviesť presný model procesora (ktorý je vždy uvedený v vlastnosti výrobku)).

Napríklad, aby som sa nebil okolo kríka, vezmem si na pult typického obchodu 2 „stredné“ notebooky:

  • Acer Aspire 5 A515 [1366x768, TN + film, AMD A12-9720P, 4x2,7 GHz, RAM 8 GB, HDD 1 TB, Radeon RX 540, Wi-Fi, BT, Windows 10];
  • Acer TravelMate TM2510 [1366x768, TN + film, Intel Core i3 8130U, 2x2,2 GHz, RAM 8 GB, HDD 1 TB, GeForce MX130, Wi-Fi, BT, Windows 10]. Pozri snímku obrazovky nižšie.

2 notebooky v rovnakej cenovej kategórii (z webu obchodu DNS (nie z reklamy))

Ak vás zaujíma výkon zariadenia, musíte v prvom rade venovať pozornosť:

  1. model procesora (generácia). Napríklad i3-8130U (toto je 8. generácia, dnes sa považuje za modernú). Fungovanie notebooku priamo závisí od procesora. Čím je teda produktívnejší, tým rýchlejšie (všeobecne) bude vaše zariadenie fungovať;
  2. model grafickej karty (napríklad GeForece MX130 alebo Radeon RX 540, pozri snímky obrazovky vyššie). Grafickej karte by ste mali venovať osobitnú pozornosť, ak sa chystáte hrať na počítači. hry, spracovanie videa, sledovanie vysokokvalitného videa;
  3. množstvo RAM (teraz je lepšie kupovať notebooky s minimálne 8 GB pamäte!);
  4. disk: v ideálnom prípade je na notebooku nainštalovaná jednotka SSD (rýchlosť práce s ním sa výrazne zvyšuje). Na prenosných počítačoch, ktoré som predstavil, sú nainštalované iba pevné disky, čo nie je dobré (neskôr si však môžete SSD nainštalovať sami - //ocomp.info/2-diska-v-noutbuke.html).

Poznámka! Nižšie uvedené porovnanie sa samozrejme netýka spoľahlivosti, použiteľnosti, energetickej účinnosti a ďalších charakteristík. Je to len o výkone ...

Dôležité!

Notebooky rôzneho výkonu sa často dajú predať na regáloch obchodov za rovnakú cenu! A to nie je prekvapujúce, pretože kurz „skočí“ a zľavy na „staršie“ zariadenia sa nevyrábajú hneď ...

Porovnávanie procesorov (CPU)

Dôstojník. webová stránka: //technical.city/ru/cpu/A12-9720P-protiv-Core-i3-8130U

Poznámka! Okrem stránok //technical.city môžete použiť napríklad //www.cpubenchmark.net/.

O niečo vyššie som už naznačil odkaz na porovnanie procesorov týchto dvoch notebookov. S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať ďalšie modely procesorov, takže ich stačí zmeniť v ponuke vpravo a kliknúť na tlačidlo Porovnať (pozri žltú šípku na snímke obrazovky nižšie).

Porovnanie procesorov i3-8130U vs AMD A12-9720P

Ďalej vám bude predstavený dlhý zoznam technických charakteristík, rôzne testy, ako sa správajú pri spúšťaní niektorých programov (hier). Odporúčam vám okamžite „posúvať“ stránku úplne dole, kde sú uvedené výsledky: budú tu uvedené výhody každého z CPU.

Ako môžete vidieť na snímke nižšie, Intel Core i-3 8130U bude mať výkon zhruba o 25% rýchlejší ako AMD A12-9720P (čo potvrdzujú rôzne testy). Z toho potom môžeme vyvodiť, že je potrebné uprednostniť notebook Acer TravelMate TM2510 ...

Výhody a nevýhody jednotlivých procesorov

Porovnajte grafické karty

Dôstojník. stránka: //technical.city/ru/video/Radeon-RX-540-protiv-GeForce-MX130

Poznámka! Okrem webových stránok //technical.city môžete použiť napríklad //www.videocardbenchmark.net/.

Porovnanie grafických kariet sa riadi podobným scenárom: v ponuke napravo označíme aj modely grafických kariet a klikneme na tlačidlo „Porovnať“.

Porovnanie grafických kariet RX540 vs GeForece MX130

Ďalej tu máme dlhý zoznam rôznych testov: Odporúčam venovať pozornosť testom v hrách. Najmä ak sú medzi nimi také, ktoré chcete hrať (iba v jednej konkrétnej hre sa to môže stať tak, že „slabšia“ grafická karta vydá viac FPS ako iná, čo je produktívnejšie. A ak ste fanúšikom niektorých konkrétna hra - potom by ste mali venovať pozornosť konkrétnym testom v nej.) .

Pomôcť! Ako zistiť FPS v hre: na čom závisí, čo by malo byť - //ocomp.info/kak-uznat-fps-v-igre-i-povyisit-fps.html

Vo výsledkoch testu sa pre niektoré hry zobrazuje FPS

Spodná časť stránky sumarizuje výsledky: grafická karta GeForce MX130 je v priemere ~ 25% rýchlejšia v hrách ako Radeon RX 540. Všetky výhody zobrazuje nasledujúca snímka obrazovky ...

Výhody GeForce MX130

Čo sa týka RAM

V charakteristikách predávaného notebooku tiež odporúčam pozrieť sa na typ RAM a jej frekvenciu (viď obrazovka nižšie napríklad DDR4 2133 MHz). DDR4 (2133 MHz) samozrejme prekonáva DDR3L (1333 MHz). Čím vyššia je frekvencia, tým je všeobecne lepší výkon.

Dávajte však pozor aj na počet voľných pamäťových slotov a maximálnu inštalovateľnú kapacitu. Je veľmi žiaduce, aby ste mali 2 pamäťové sloty: týmto spôsobom môžete nezávisle (a rýchlo) zvýšiť RAM.

Pomôcť! Ako zvýšiť RAM na notebooku (nastavte druhú lištu RAM) - //ocomp.info/kakaya-ozu-podoydet-noutbuku.html

RAM - špecifikácia notebooku

Niekoľko slov o diskoch: SSD a HDD

V priemere je aj relatívne lacný disk SSD [disk SSD] niekoľkonásobne rýchlejší ako disk HDD [klasický pevný disk]. Napríklad na snímke obrazovky nižšie vidíte rozdiel v rýchlosti medzi typickým SSD a HDD: 563 MB / s oproti 106 MB / s (asi 5-krát!). Tento rozdiel sa prirodzene prejaví v práci: napríklad ak sa váš Windows nabootuje z HDD za minútu, po prepnutí na SSD to bude trvať 10 - 15 sekúnd. Rozdiel je veľmi výrazný!

A keďže sa v tomto článku zaoberáme výkonom, potom by som veľmi odporúčal zvoliť notebook s jednotkou SSD. Aj bežná hra sa začína rýchlejšie!

Podrobnejšie porovnanie SSD a HDD - tu: //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

SSD VS HDD - rozdiel v rýchlosti

SSD VS HDD - na príklade hry WOW

Je načítaný systém Windows: poznamenajte si čas spustenia

Chcem poznamenať, že v moderných notebookoch výrobcovia čoraz viac inštalujú sloty pre SSD M2 (jedná sa o nový formát). Vďaka nej je možné rýchlo a ľahko pripojiť SSD disk. Viac informácií o tom, ako zvoliť a nainštalovať jednotku SSD M2 do notebooku, vám povie tento článok: //ocomp.info/kak-ustanovit-ssd-m2-v-noutbuk.html

Slot M.2 SSD

Poznámka! Inštalácia jednotky SSD M2 nie je o nič zložitejšia ako inštalácia lišty RAM - stačí ju zapojiť do zásuvky (analogicky môžete načrieť aj s plošinovými hrami (kazetami) ako Dendy).

PS

Napriek tomu pri kúpe notebooku odporúčam venovať pozornosť ďalším rovnako dôležitým aspektom: aký má displej (matný alebo lesklý, IPS alebo TN) , telo (plastový alebo hliníkový) , aká je spoľahlivosť tejto rady zariadení, atď., nájdete ho tu: //ocomp.info/kak-vyibrat-noutbuk.html.

*

Šťastný výber!