Ako zistiť, či bude pršať, búrka? Pozrieť si mapu zrážok!

Dobrý deň!

Nastala jeseň (?) a zdá sa, že za mojím oknom prší ... Vlastne inšpiroval myšlienku načrtnúť túto malú poznámku (ktorá sa možno nezmestí do obvyklého formátu preberaných tém blogu ..) .).

Napriek tomu stále žijeme v zaujímavých časoch - technológie nezostávajú stáť a teraz je dokonca v Rusku nainštalovaných niekoľko moderných radarov (vyrábaných v tuzemsku), ktoré umožňujú sledovať oblačnosť a zrážky v reálnom čase (čo s najväčšou pravdepodobnosťou pomáha rozpoznať nebezpečné víchrice, búrky atď.).

Samozrejme, môžeme vidieť aj niektoré údaje (ktoré sa môžu iba tešiť ...). Ďalej sa pokúsime zistiť, či bude pršať (a ak áno, aký silný ...).

Takže ...

*

Kde vidieť mapu zrážok a dozvedieť sa o daždi vopred

Možnosť 1: RainViewer

Služba: //www.rainviewer.com/ru/

Mobilná aplikácia (Android): //play.google.com/

Zrážková mapa - služba RainViewer

RainViewer je špeciálny. služba, ktorá zhromažďuje údaje z meteorologických radarov z celého sveta (USA, Čína, európske Rusko atď.). Na základe prijatých údajov služba zostaví mapu so zrážkami a ukáže jej pohyb (navyše informuje, či bude búrka s lejakom, alebo slabý mrholiaci dážď). Všeobecne platí, že jeden z najviac informatívne v tomto ohľade. ?

Intenzita zrážok je na mape zobrazená v rôznych odtieňoch: svetlo modrozelená - mierne mrholenie; oranžovo-červená - silná búrka s búrkou (?).

Mimochodom , mobilná aplikácia vás môže automaticky varovať pred všetkým nepriaznivým počasím (1-3 hodiny vopred).

*

Možnosť 2: WINDY.com

Služba: //www.windy.com/

Mobilná aplikácia (Android): //play.google.com/

Dážď, búrka - Animované mapy zo stránky WINDY.com

Táto služba sa od ostatných líši svojou funkčnosťou a grafickou súčasťou: v ponuke vpravo môžete zvoliť to, čo vás zaujíma (teplota, búrky, vietor atď.) - a na mape sa okamžite zobrazia oblasti vyfarbené rôznymi farbami.

Vlastne, zamerať sa na ne - môžete ľahko zistiť, kam sa zlé počasie pohybuje. Funkčnosť mobilnej aplikácie nie je horšia ako webová stránka (poznámka: ak máte v telefóne slabý procesor, na interaktívnej mape môže zamrznúť).

*

Možnosť 3: Počasie Yandex

Služba: //yandex.ru/pogoda/

Mobilná aplikácia (Android): //play.google.com/

Počasie Yandex: snímka obrazovky mapy zrážok

Kompletne ruský servis od spoločnosti Yandex. Umožňuje veľmi rýchlo zistiť stav zrážok, teploty, vetra, tlaku ... (v hornom menu je pohodlný prepínač меню)

Podľa môjho skromného názoru sú ich mapy vynikajúce, ale predpovede zrážok prichádzajú s určitým oneskorením (aspoň v porovnaní s RainViewer). Môže sa stať, že o daždi budete vedieť, keď začne mrholiť (a nie za 1-3 hodiny ...).

Tiež si nemôžem nevšimnúť, že majú veľmi „obozretnú“ a pohodlnú mobilnú aplikáciu, ktorá denne zobrazuje widget počasia na najbližšie obdobie ...

*

Možnosť 4: Bleskové mapy

Služba: //www.lightningmaps.org/

Screenshot z bleskových máp

Táto služba predpovedá výlučne búrky a blesky. Tie oblasti mapy, kde to teraz nie je bezpečné, sú označené oranžovo-červenými kruhmi (?).

Mimochodom, na webe je animácia a môžete vidieť, kam mieri temný mrak (ak smerom do vašej oblasti, potom nebudete musieť počítať s dobrým počasím ...).

*

Možnosť 5: „naukasting“ z hydrometeorologického centra Ruska

Služba: //meteoinfo.ru/nowcasting

Predpoveď zrážok na najbližších 2 - 6 hodín / snímka z webu Hydrometeorologického centra Ruska

Čo je na službe zaujímavé: okrem zobrazenia aktuálneho počasia dokáže s pomerne vysokou presnosťou predpovedať silné lejaky a búrky za 2 - 6 hodín.

Ako to robia? Faktom je, že Hydrometeorologické centrum sa pomocou svojich modelov a extrapolácie najnovších trendov (odhalených počas meteorologických pozorovaní) „snaží“ modelovať zrážkovú mapu (tá je v skutočnosti k dispozícii na vyššie uvedenom odkaze).

Všeobecne nie je vždy ľahké predpovedať nárazový vietor a silné lejaky (vzhľadom na ich krátke obdobie „života“). Ale napriek tomu sa dnes niečo (vďaka moderným technológiám) buduje ...

*

Značky na dážď ?

Mapy sú mapy, ale okrem moderných technológií existuje ešte niekoľko bodov, pomocou ktorých je možné predpovedať zlé počasie s vysokou pravdepodobnosťou (a veľa starých ľudí to robí s úspechom). Nižšie som zhromaždil niektoré z „najpresnejších“ znakov ... ?

1-lastovičky letia nízko, 2-bubliny v kalužiach

  1. Nízko letiace vtáky (?) sú silnou predzvesťou dažďa! (skutočnosť je taká, že pred dažďom je vzduch vlhší a krídla hmyzu ťažšie - začnú lietať nižšie a vrhajú sa za nimi vtáky ...). Mimochodom, zvyčajne sa pozerajú na lastovičky ...;
  2. Ak nočná rosa dlho nevyschne, potom bude s vysokou pravdepodobnosťou silný dážď a búrky;
  3. Vrabce sa masívne kúpajú v prachu - na dážď;
  4. Vtáky stíchli a prestali štebotať - čakať na hrom;
  5. Pred silnou búrkou vyliezajú dážďovky zo zeme;
  6. Ak sú na kalužích počas dažďa viditeľné veľké bubliny, je to predzvesť dlhotrvajúceho dažďa (?);
  7. Ak je mesiac bledý a jeho okraje nie sú jasné - má pršať (ak sú jeho kontúry čisté a jasné - do dobrého počasia);
  8. Ak vás kĺby začnú bezdôvodne bolieť, chrbát je predzvesťou prudkej zmeny počasia (zvyčajne si to všimnú starší ľudia);
  9. Kvetiny začali silno voňať a slnko krvácalo - k silnému dažďu;
  10. Ak bude v prvých aprílových dňoch fúkať silný vietor, rátajte v júni so silnými dažďami!

*

Tiež mnohí si všimli, že ak si vziať dáždnik so sebou, potom je šanca na dolapenie v hustom daždi klesá niekoľkokrát (obvykle, nemusíte sa dostať von - ako keby dážď uplynulo všade, aj tam bol malé „okienko“ nad vami ?).

*

Mimochodom , verí sa, že ak zrazu začalo pršať vo váš svadobný deň, počas začiatku cesty alebo na rybačke, je to dobré znamenie a predzvesť šťastia!

*

To je zatiaľ všetko, tomuto sa skláňam ...

Mimochodom, nezabudnite si vziať dáždnik! ..

Veľa štastia!

?