Lacný notebook s obrazovkou Full HD IPS za 10-12 tisíc rubľov. z Číny (Chuwi Lapbook). Oplatí sa kúpiť, aké sú výhody / nevýhody takéhoto notebooku

Dobrý deň.

Napriek zdanlivo širokému výberu notebookov v obchodoch: keď si začnete skutočne vyberať zariadenie na konkrétne úlohy, pochopíte, že výber nie je príliš veľký ...

Napríklad nie tak dávno som potreboval lacný notebook (najlepšie s obrazovkou Full HD IPS), ktorý by dokázal pracovať na batériu minimálne 4 - 5 hodín. Úprimne povedané, ani Yandex-Market, ani DNS s TechnoPointom nemohli ponúknuť nič rozumné (s výnimkou niekoľkých modelov od spoločnosti HP - ale svoj postoj k tomuto výrobcovi som vyjadril v tomto článku: //ocomp.info/kak-vyibrat- noutbuk .html).

Boli dve možnosti: buď hľadať niečo na trhu použitých zariadení (t. J. Kúpiť si použitý notebook), alebo sa poobzerať po čínskych obchodoch. Rozhodol som sa použiť techniku ​​z Chuwi Lapbook , v skutočnosti je dnešný článok o jednom z týchto zariadení ...

***

Vlastnosti lacných notebookov z Číny

na príklade populárneho modelového radu Chuwi Lapbook 14.1

Vzhľad notebooku

Tých. technické údaje :

  • Procesor: Intel Apollo Lake N3450, 4 jadrá 2,2 GHz;
  • Grafická karta: Intel HD Graphics 500;
  • RAM: 4 GB RAM;
  • Úložisko: 64 GB ROM (v notebooku, nie na pevnom disku, ale flash pamäti (z hľadiska rýchlosti ako bežný HDD));
  • Obrazovka: 14,1 IPS Full HD (1920 x 1080 pixelov);
  • OS: Windows 10 Home;
  • Bezdrôtová sieť: Wi-Fi 2,4 / 5 GHz;
  • Porty: 1 x port USB 3.0; 1 port USB 2.0;
  • Batéria: 10 000 mAh batéria.

O kvalite obrazovky

Prvá vec, ktorá vás pri práci s notebookom zaujme, je obrazovka. Notebook Chuwi Lapbook má napriek matici IPS zlú reprodukciu farieb a nízke pozorovacie uhly. Stačí sa otočiť a pozerať na obrazovku zboku - pretože obraz na nej je značne skreslený a je ťažké rozlíšiť kontúry. Rozhodne nie je vhodný na spracovanie fotografií a obrázkov (toto zariadenie nie je určené pre milovníkov Photoshopu).

O kvalite obrazovky a matice IPS

Napriek tomu, čo sa týka úloh, ako je čítanie webových stránok, kníh, sledovanie videí a filmov - to všetko sa dá urobiť celkom tolerantne. Tieto úlohy bude vykonávať.

O hrách

WOT (tanky) alebo WOW na tom nebudú fungovať (aj keď to s najväčšou pravdepodobnosťou bude fungovať). Ale napríklad Counter Strike 1.6 - notebook ťahá perfektne, nechýbajú brzdy (zhruba viete odhadnúť úroveň výkonu).

Dôležité!

Upozorňujeme vás na skutočnosť, že notebook má pomerne slabú integrovanú grafickú kartu IntelHD 500.

Všeobecne som v jednom zo svojich článkov preskúmal možnosti integrovanej grafickej karty Intel HD 620: //ocomp.info/intelhd-videokarta-potyanet-li.html

Všeobecne platí, že staré priemerné hry (o niečo lepšie ako Counter Strike 1.6) fungujú priemerne, po určitých prácach môžu začať mrznúť - faktom je, že takéto notebooky používajú pasívny chladiaci systém a keď sa procesor v hrách zahreje , začne sa škrtiť ( poznámka: procesor začne znižovať výkon, aby sa zabránilo prehriatiu). Vďaka tomu sa hra začne strašne spomaľovať.

Keď zhrnieme hry, môžeme povedať, že Chuwi Lapbook je vhodný iba pre veľmi jednoduché alebo veľmi staré hry. Systém pasívneho chladenia má ale aj svoju výhodu: notebook je prakticky nehlučný (niekedy, keď je k zariadeniu pripojených niekoľko pevných diskov, ozve sa malé pískanie)!

O inštalácii RAM, SSD-disku

Notebook sa nedá inovovať. Rovnaký pásik RAM je spájkovaný na základnej doske, jednoducho neexistujú sloty na pripojenie SSD. Preto v priebehu času nebudete môcť tento notebook Chuwi upgradovať.

Vnútro ... nič zaujímavé

Stojí za zmienku, že je možné pripojiť externé pevné disky cez USB porty. Notebook ich vidí navyše aj bez pripojenia k sieti (napájanie z batérie postačuje pre pripojené externé disky).

Dodám, že teraz existujú niektoré modely notebookov Chuwi Lapbook, ktoré podporujú disky SSD. K tomu majú špeciálny slot pre port M.2.

Niektoré notebooky Chuwi podporujú disky M.2 SSD

O videu

Bez problémov môžete sledovať HD a Full HD videá (filmy, videá, youtube - notebook sa otvorí a bez problémov prehrá všetko).

Čo sa týka úprav v Sony Vegas - môžete editovať formát HD, Full HD - Chuwi Lapbook nebude ťahať (budú tam mrznúť, brzdy, všeobecne to nie je pohodlné).

O zvuku

Kvalita zvuku necháva veľa vecí. Po prvé, je tichý a po druhé, keď je hlasitosť vyššia ako 50 - 60%, začne sa chvieť a objaví sa „koktavý“ šum.

Podotýkam však, že pripojením bežných slúchadiel môžete celkom normálne sledovať filmy a počúvať hudbu (pokiaľ samozrejme nie ste milovníkmi hudby a neočakávate od zvuku niečo nadprirodzené).

O batérii

V tomto ohľade notebook Chuwi Lapbook príjemne prekvapuje. Jedno úplné 100% nabitie batérie postačuje na sledovanie 6 - 7 hodín videa vo formáte Full HD. Tých. zhruba povedané, môžete si pozrieť 3 - 4 filmy!

Pri jednoduchšej práci (napríklad pri písaní alebo čítaní knihy) - bude notebook fungovať ešte dlhšie.

Je pravda, že podotýkam, že skutočný prevádzkový čas sa môže veľmi líšiť od môjho: závisí to od zaťaženia procesora, pripojených zariadení, jasu obrazovky atď.

O internete

Wi-Fi funguje dobre, žiadne sťažnosti. Okrem toho je v notebooku nainštalovaný veľmi dobrý adaptér, ktorý je schopný „chytiť“ sieť Wi-Fi aj za 2 - 3 stenami (napríklad pre porovnanie, notebook Dell Inspiron, ktorý stojí v tej istej miestnosti, ťažko vidí ten istý -Fi sieť ako Chuwi Lapbook).

Upozorňujeme, že v notebooku nie je žiadny vstup Ethernet pre káblové pripojenie (niektoré mínus).

O klávesnici a práci v programe Excel / Word / Power Point

Aby ste mohli tlačiť a pracovať v kancelárii - schopností notebooku je dosť! Upozorňujeme, že pri práci s veľkými prezentáciami niekedy dochádza k miernemu spomaleniu. Pokiaľ ide o zvyšok, neexistujú žiadne osobitné sťažnosti.

Žiadne ruské symboly (k notebooku sú nálepky)

Dodám, že klávesnica je prekvapivo kvalitne spracovaná. Je vhodné písať text aj dlho. Je pravda, že neexistuje označenie ruských symbolov (riešenie: môžete si kúpiť špeciálnu nálepku (často dodávanú s notebookom). Tí, ktorí sa už naučili, kde a aké sú kľúče a typy „slepo“ si myslím, že problém nevšimnú vôbec) .

Informácie o inštalácii iných systémov ako Windows 10

Môžete nainštalovať Ubuntu aj Windows Vista / 7/8. Samotný proces inštalácie sa nelíši od bežného: Chuwi Lapbook má bežnú verziu systému BIOS, ktorú je možné zadať aj po zapnutí (tlačidlo Odstrániť) , ako v bežnom notebooku (a vyberte bootovacie médium, napríklad USB flash) jednotka, externý pevný disk atď.).

BIOS notebooku Chuwi

Je potrebné dodať, že výrobca vydal ovládače iba pre Windows 10. Inštalácia systému Windows 7/8 je možná (ako je uvedené vyššie) a budú fungovať, časť funkcií však nebude k dispozícii.

***

Výsledok

Všeobecne sa všetky tieto lacné notebooky z Číny všeobecne líšia od nízkej technológie od málo známych značiek (vrátane Chuwi Lapbook). charakteristiky. Navyše ani tie, ktoré deklaruje výrobca, často nestíhajú! Zoberme si rovnakú maticu monitora IPS - stráca sa dokonca aj na mnohých maticiach TN.

Preto by som osobne odporúčal trochu pridať a kúpiť notebook od populárnejších značiek: ASUS, Dell, Lenovo atď.

Čo sa týka samotného Chuwi Lapbook, bude sa vám hodiť, ak neplánujete vykresľovať video, spracovávať fotografie, spúšťať aplikácie náročné na zdroje (hry, editory videa). Pre jednoduchú zábavu v sociálnych sieťach. vytváranie sietí, čítanie webových stránok, sledovanie filmov - bude to v pohode.

Chuwi Lapbook 14.1

Plusy: Lacná, veľmi tenká, ľahká, tichá obrazovka s rozlíšením Full HD.

Nevýhody: nízky výkon, žiadne ovládače pre iné systémy ako Windows 10, nepohodlný touchpad (nevypína sa, keď je pripojená myš), nemožno inovovať, slabý zvuk, žiadne ruské gravírovanie na klávesnici.

Dodám, že som kúpu Chuwi Lapbook všeobecne ľutoval, notebook nesplnil svoju úlohu (a nestojí to za jeho peniaze). Napriek tomu som sa rozhodol pripojiť ho k priezoru videa: keď som nainštaloval niekoľko kamier, teraz vidím, čo sa deje na ulici pri dome, vo vchode oproti bytu (môžete zapnúť záznam).

Zo zrejmých nevýhod Chuwi Lapbook: nízka kvalita zvuku (vyriešená pomocou slúchadiel alebo externých reproduktorov), všetky komponenty sú spájkované na základnej doske (to znamená, že nemôžete upgradovať. Navyše, ak sa niečo pokazí, bude jednoduchšie kúpiť nový opraviť).

***

To je všetko, veľa šťastia všetkým!