Najlepší softvér na kreslenie zadarmo ♠

Pozdravujem všetkých!

Ak ste predtým potrebovali na nakreslenie obrázka štetec, stojan, farby a ďalšie veci, môžete teraz vytvárať objekty bez toho, aby ste opustili počítač! ?

Okrem toho chcem poznamenať, že obrázky vytvorené v niektorom editore v počítači tiež spôsobujú veľkú radosť, akoby to bol obrázok na plátne!

Dodám, že veľa ľudí sa mylne domnieva, že kreslenie obrázka v počítači je jednoduchšie ako na plátno. Navigácia alebo dokonca kreslenie pomocou grafického tabletu nie je ani jednoduchšie, ani rýchlejšie!

Tento článok je vlastne venovaný nástrojom - koniec koncov, na nakreslenie obrázka potrebujete špeciálne kresliace programy (poznámka: grafickí editori). Tu si o nich povieme nižšie (mimochodom dodám, že som si vybral bezplatné programy s podporou pre všetky populárne Windows: 7, 8, 10 (32 | 64 bitov)).

Takže ...

? Mimochodom!

Mám na blogu ďalší článok o kreslení. Existujú špeciality. stránky, ktoré vám umožňujú vytvárať obrazy online, spoznávať ďalších umelcov, nájsť spoločné nápady.

*

Zoznam najlepších programov. Začíname maľovať?

Pred prechodom na programy by som sa chcel venovať jednej dôležitej otázke - typu počítačovej grafiky. Všeobecne existujú dva hlavné typy -  vektorová a rastrová grafika.

Rastrový obrázok je plátno, na ktorom je veľa viacfarebných bodiek (pixelov). Dohromady všetky tieto body vyzerajú pre ľudské oko ako nejaký druh obrázku (alebo fotografie).

Vektorový výkres sa skladá z entít: čiara, segment, štvorec, elipsa atď., Ktoré sú navzájom prepojené. Všetky tieto entity tiež tvoria širokú škálu obrázkov.

Hlavnou výhodou vektorového obrazu pred rastrovým je jeho schopnosť transformovať ho podľa ľubovôle (napríklad zväčšiť) bez straty kvality. Počítač v skutočnosti potrebuje prepočítať váš obrázok iba podľa podložky. vzorce.

Rastrová grafika je vhodná na vytváranie kvalitných fotografií a digitálnych kresieb. Najpopulárnejšie bitmapové formáty sú JPEG a PNG. Práve rastrová grafika je v dnešnej dobe najpopulárnejšia (a preto sa v mojom článku zameriavam hlavne na programy pre prácu s ňou).

Vektoroví editori v článku: Gravit, DrawPlus, Inkscape.

Bitmapové editory v článku: Paint, Gimp, ArtWeaver a ďalšie ...

❶ 

Maľovať

Bitmapový editor

Základný program vo Windows

Ako začať: choďte do ponuky ŠTART alebo stlačte tlačidlá Win + R, do riadku „otvoriť“ zadajte príkaz mspaint a stlačte kláves Enter.

Maľovanie - kresba

Veľmi jednoduchý grafický editor určený ani nie na kreslenie, ale na ľahkú úpravu obrázkov (pridať nápis, šípku, niečo zotrieť, vyrezať jeden kúsok obrázka a vložiť ho do druhého, uložiť snímku obrazovky atď.).

Profesionálne samozrejme v programe Paint ťažko niečo nakreslíte, ale ak hovoríme o niektorých veľmi jednoduchých výkresoch, je možné použiť program. Prinajmenšom, ak ste iba na úplnom začiatku cesty, prečo to nevyskúšať? ?

❷ 

Gimp

Webová stránka: //www.gimp.org/

Bitmapový editor (čiastočne vektorový)

Hlavné okno Gimpu

GNU Image Manipulation Program (alebo skrátene GIMP) je veľmi výkonný bezplatný a viacúčelový grafický editor. Tento editor je veľmi multifunkčný: dá sa použiť na kreslenie alebo ako program na retušovanie digitálnych fotografií, ako program na spracovanie dávky obrázkov a ich zverejnenie (+ prevod jedného formátu do druhého).

Okrem toho existujú veľmi zaujímavé možnosti pre vytváranie postupných príkazov (skriptov), ​​ktoré automatizujú rutinné úlohy (skripty môžu byť navyše skutočne zložité)!

Hlavné výhody:

 • kreslenie obrázkov a plagátov;
 • podpora grafických tabletov (Wacom, Genius atď.);
 • kresliť návrhy webových stránok, upravovať pripravené rozloženia z Photoshopu;
 • môžete obnoviť svoje staré fotografie, urobiť ich šťavnatejšími a živšími;
 • urobiť koláž alebo plagát;
 • odstrániť nepotrebné prvky z fotografií (nevydarený záber sa môže stať dobrým!);
 • obrovská zbierka doplnkov pre GIMP vám umožní vyriešiť širokú škálu úloh;
 • programová podpora pre Windows, Mac, Linux.

❸ 

ArtWeaver

Webové stránky: //www.artweaver.de/en

Rastrový editor (analogický s Photoshopom)

ArtWeaver: bod, bodka, čiarka, krivka z tváre ...

Tento program opakuje mnoho nástrojov tak populárneho editora, ako je Adobe Photoshop. Na úpravu hotových obrázkov a kreslenie nových existuje kopa hotových štetcov všetkých typov a veľkostí, rôzne režimy, imitácia ceruzky, atramentové pero, olejová kefa atď.

Hlavné výhody:

 • podpora všetkých populárnych grafických formátov: GIF, JPEG, PCX, TGA, TIFF, PNG (vrátane PSD a AWD);
 • obrovské množstvo nástrojov na úpravu obrázkov: prechody, výbery, výplne atď .;
 • podpora doplnkov;
 • prítomnosť pohodlných nástrojov na kreslenie: štetce, ceruzky atď.;
 • podpora grafických tabletov (BIG plus pre tých, ktorí radi kreslia);
 • veľa rôznych filtrov: rozmazanie, rozmazanie, mozaika, maskovanie atď .;
 • práca s textovými vrstvami;
 • schopnosť dôsledne rušiť svoje činnosti.
 • podpora všetkých populárnych verzií systému Windows.

❹ 

MyPaint

Webové stránky: //mypaint.org/downloads/

Bitmapový editor

MyPaint - maľovaný portrét dievčaťa

Populárny editor rastrovej grafiky určený skôr pre digitálnych umelcov (zásuvky). Jedná sa o neobmedzené plátno (list) a pomerne jednoduché rozhranie na GTK +, bez toho, aby odvádzal pozornosť umelca od tvorivého procesu - kreslenia.

Na rozdiel od Gimpu má MyPaint omnoho menšiu funkcionalitu grafov. editor, ale do vašej pozornosti obrovské bezrozmerné plátno; veľké množstvo štetcov na rôzne úlohy a rôzne funkcie (štetcov je veľa, viď obrazovka vyššie).

MyPaint je nástroj na maľovanie štetcami na obrazovku počítača rovnakým spôsobom, ako by ste to robili na skutočnom plátne. Okrem štetcov sú to: pastelky, drevené uhlie, ceruzky atď. Je ťažké odolať, ak existuje túžba po kreslení ...

Kľúčové vlastnosti:

 • program je špeciálne navrhnutý na kreslenie, má teda menej možností na úpravu existujúcich obrázkov (t. j. neexistujú žiadne funkcie, ako je výber, zmena mierky atď.);
 • obrovská sada štetcov, ktorú si môžete sami prispôsobiť: vytvárať a meniť skupiny, rozmazávať, miešať farby atď .;
 • program podporuje grafický tablet;
 • bezhraničné plátno je v procese kreslenia veľmi výhodné - počas kreativity vás nič nedrží;
 • podpora vrstiev: kopírovanie, vkladanie, nastavenie priehľadnosti atď .;
 • podporované systémami Windows, Mac OS, Linux.

❺ 

SmoothDraw

Webové stránky: //www.smoothdraw.com/

Rastrový

SmoothDraw - nakreslené jablko

Bezplatný program na maľovanie a kreslenie od ruky na počítači. Rozhranie programu je veľmi jednoduché, navrhnuté tak, aby každý, kto je iba začiatočníckym umelcom, mohol okamžite vstúpiť do práce bez toho, aby strácal čas štúdiom.

Hneď chcem poznamenať, že program má veľa štetcov (pero, štetec, airbrush, ceruzka atď.), Existujú nástroje na retušovanie, prácu s vrstvami, môžete meniť jas, kontrast, farby obrázkov, pridať nejaké efekty ...

Vlastnosti programu:

 • veľa druhov štetcov na maľovanie: ceruzka, krieda, pero, airbrush, štetec, sprej atď .;
 • pracuje s tabletmi, podporuje grafické tablety;
 • pracuje s nasledujúcimi formátmi obrázkov: PNG, BMP, JPEG, JPG, TGA, JIF, GIF a TIFF;
 • existujú nástroje na retušovanie fotografií;
 • práca s vrstvami;
 • možnosť farebnej korekcie;
 • kompatibilný s Windows 7, 8, 10.

Poznámka! Aby SmoothDraw fungoval, musíte mať v systéme Windows NET Framework v2.0 alebo vyšší.

❻ 

Paint.NET

Webové stránky: //www.getpaint.net/index.html

Rastrový

Paint.NET - proces maľovania

Paint.NET je bezplatný editor obrázkov a fotografií pre Windows. Hlavný rozdiel od ostatných programov je v tom, že využíva intuitívne a inovatívne rozhranie s podporou vrstiev, bezrozmerné plátno, špeciálne efekty, užitočné a výkonné editačné nástroje (ktorých analógy sú iba v platených produktoch).

Aktívna a rastúca online podpora pomôže pri riešení neštandardných problémov. Okrem toho bolo do programu napísaných veľa pokynov, doplňte. doplnky na rozšírenie možností.

Vlastnosti:

 • zadarmo na distribúciu a použitie;
 • užívateľsky prívetivé rozhranie (trochu podobné Photoshopu);
 • môžete pracovať s mnohými dokumentmi súčasne;
 • podpora pre prácu s vrstvami;
 • veľké množstvo pokynov;
 • program je optimalizovaný na prácu s 2 a 4-jadrovými modernými procesormi;
 • podporované všetkými populárnymi systémami Windows: XP, 7, 8, 10.

❼ 

Živá kefa

Webová stránka: //www.livebrush.com/

Rastrový

Obrázok vytvorený pomocou nástroja Livebrush

Livebrush (v preklade z angličtiny. „Živý štetec“) je výkonný grafický editor, ktorý umožňuje maľovať štetcami. Navyše chcem okamžite poznamenať, že „kresba“ nie je jednoduchá, s jej pomocou môžete vytvárať celkom zaujímavé obrazy, zdobiť umenie krásnymi ťahmi a čiarami atď.

V procese práce môžete vybrať a upraviť štetec tak, aby pri jeho pohybe čiara pod štetcom zmenila svoju hrúbku, farbu, priehľadnosť, rotáciu hrotu v závislosti od rýchlosti pohybu myši, rýchlosti kliknutia atď.

Mimochodom, tí, ktorí majú grafický tablet, budú môcť naplno využívať výhody Livebrush, pretože rozumie aj prítlačnej sile a jej sklonu.

Sada programu obsahuje rôzne štetce rôznych tvarov: od jednoduchých čiar až po vzorované gotické ozdoby. Mimochodom, akýkoľvek vzor môžete opraviť sami, keď prepnete na úpravy ceruzkou.

Prípadne môžete vzor nakresliť sami a uložiť ako šablónu. Do programu môžete importovať hotové sady štetcov, projekty, ozdoby. Mimochodom, na oficiálnom fóre programu ich možno nájsť v obrovskom počte.

Všeobecne môj verdikt je, že program je veľmi pohodlný, zaujímavý a zaslúži si pozornosť všetkých milovníkov kreslenia!

❽ 

Inkscape

Webové stránky: //inkscape.org/ru/download/

Vektorový editor (jeden z mála)

Bezplatné náprotivky: Gravit, DrawPlus

Platené náprotivky: Corel DRAW a Adobe Illustrator

Kreslenie v Inkscape

Inkscape je bezplatný vektorový editor, jeden z mála, ktorý dokáže čiastočne nahradiť príšery ako Corel Draw a Adobe Illustrator. Aplikácia má pomerne štandardné rozhranie: farebná paleta, ponuky, nástroje. Program podporuje všetky hlavné grafické formáty: SVG, PDF, AI, PS, EPS, CorelDRAW.

Mimochodom, Inkscape má tiež nástroje z editora bitmáp - napríklad podporuje rôzne typy miešania. Okrem kreslenia niektorých geometrických tvarov program podporuje rozsiahlu prácu s textom: text môžete písať pozdĺž zakrivených čiar. Vyzerá veľmi cool a neobvykle.

Aplikácia má vo svojom arzenáli pomerne veľké množstvo filtrov, rozšírení atď. To všetko je k dispozícii na oficiálnych stránkach. webovej stránky programu.

❾ 

Gravit

Webová stránka: //gravit.io/

Vektorový editor (online verzia)

Gravit editor

Gravit je veľmi zaujímavý vektorový editor. Samozrejme nemôže nahradiť Adobe Illustrator, ale môže konkurovať predchádzajúcemu programu (Inkscape)!

Z nástrojov sú všetky najzákladnejšie: perá, čiary, pretínajúce sa a navzájom rezajúce tvary, zarovnanie, vrstvy, písma atď. Diela je možné exportovať do formátu SVG, viac bitmáp. V programe môžete tiež otvoriť prácu vykonanú v programe Adobe Illustrator.

Čo je trochu prekvapujúce, je to, že Gravit vyzerá ako skutočný program, ktorý beží v okne prehliadača a bez použitia programu Flash. Z hlavných nevýhod by som vyzdvihol absenciu ruského jazyka.

Mimochodom, v Gravite je výber plátna dosť zaujímavý: môžete si zvoliť oba štandardné formáty pre listy, vizitky, pohľadnice a vytvárať obaly z populárnych sociálnych sietí, obrazoviek telefónov a iných pomôcok.

Všeobecne zaujímavý redaktor, ktorý si zaslúži pozornosť.

DrawPlus

Webové stránky: //www.serif.com/ru/

Vektor

Dievča nakreslené v DrawPlus

Veľmi flexibilný a výkonný grafický editor, ktorý umožňuje používateľom vytvárať vysoko kvalitné ilustrácie. Tento program vám umožní plne rozvinúť vaše kresliace schopnosti.

DrawPlus má veľa nástrojov, ktoré vám umožnia rýchlo a ľahko vytvárať rôzne tvary, ťahy, čiary. Každý z prvkov je možné kombinovať s ostatnými a postupne sa zo všetkého v komplexe stane pomerne zložitá, ale krásna ilustrácia.

Mimochodom, DrawPlus má 3D modul - umožní vám premeniť vašu kreativitu na skutočné 3D dizajnové prvky. Pri vytváraní log, izometrických projekcií, vývojových diagramov môžete použiť širokú škálu efektov.

Do programu je možné importovať obrovské množstvo formátov: PDF, AI, SVG, SVGZ, EPS, PS, SMF atď. Vlastným formátom pre projekty je DPP.

Svoju prácu môžete uložiť v DrawPlus v rôznych formátoch vrátane JPEG, PNG, TIFF, SVG a PDF (medzi ktorými sú aj rastrové).

jedenásť

Štúdio graffiti

Webové stránky: //www.vandalsquad.com

Rastrová grafika

Graffiti Studio - príklad práce

Jeden z najlepších softvérov na maľovanie graffiti, ktorý vyzerá čo najrealistickejšie!

Ak chcete začať kresliť: musíte si vybrať kúsok plátna (vozík, steny, autobus) a v skutočnosti začať vytvárať (na výber sú iba hromady hotových možností!).

Arzenál umelca obsahuje veľkú paletu farieb (viac ako 100 kusov), niekoľko druhov čiapok (chudé, pravidelné a tučné), fixku. Vzdialenosť k povrchu sa mení ručne, je možné robiť kvapky. Pre fanúšikov takejto grafiky vo všeobecnosti existuje obrovský priestor!

Tí, ktorí neveria, že v programe môžu byť vytvorené skutočné majstrovské diela, odporúčam vám pozrieť sa na oficiálnu webovú stránku a pozrieť si tie najlepšie diela - vzhľad sa veľa zmení!

12

Štúdio PixBuilder

Webové stránky: //www.wnsoft.com/en/pixbuilder/

Bitmapový editor

PixBuilder Studio - obrazovka hlavného okna

Výkonný program na spracovanie a úpravu grafiky a fotografií. Okrem úprav je celkom možné kresliť a vytvárať (aj keď je na to menej nástrojov ako v predchádzajúcich podobných programoch).

PixBuilder Studio má celkom zaujímavé nástroje, ktoré vám umožňujú nenápadne pracovať s farbami, jasom, kontrastom, vrstvami.

Okrem toho sú tu zabudované efekty, napríklad dithering (pri spracovaní digitálnych signálov ide o primiešanie pseudonáhodného šumu so špeciálne vybraným spektrom do primárneho signálu), rozmazanie, ostrosť atď.

Vlastnosti:

 • podpora populárnych rastrových formátov: BMP, PNG, JPG, GIF, TIFF atď .;
 • existuje príležitosť a nástroje na kreslenie (aj keď veľmi obmedzené);
 • veľké možnosti úprav hotových fotografií a obrázkov;
 • schopnosť pracovať s vrstvami;
 • profesionálna práca s farbami: úprava vyváženia, jasu, kontrastu atď .;
 • nastavenie "horúcich" klávesov;
 • prítomnosť hotových efektov (musíte ich len aplikovať);
 • náhľad (na vyhodnotenie výsledku);
 • podpora populárnych OS Windows: 7, 8, 10.

13

Krita

Bitmapový editor

Web: //krita.org/en/

Screenshot okna // Krita

Vynikajúci a pohodlný editor rastrovej grafiky pre umelcov (mimochodom, v čase písania tohto článku je program zadarmo aj pre komerčné použitie). Krita pracuje na Windows aj Linux.

Čo je najdôležitejšie: je tu dobrý stabilizátor pre pohyb štetcov, vrstvy, masky, dynamické štetce, animácie, veľké množstvo režimov miešania, imitácia papiera a pastelov, „nekonečné“ plátno atď.

Mimochodom, existuje dokonca aj prenosná verzia programu, ktorú je možné spustiť z bežnej jednotky flash na ľubovoľnom počítači. Program bol preložený aj do ruštiny.

*

PS: článok bude doplnený ...

Za rady a tipy v komentároch - vopred ďakujem!

Veľa štastia! 

?

Prvé zverejnenie: 10.10.2017

Oprava: 30.01.2020