Kupujete faloš? Ako skontrolovať pravosť a kvalitu tovaru: obuv, lieky, fotografické vybavenie, kožušinové výrobky atď.

Dobrý deň!

Mnohí pravdepodobne počuli v správach, že časť tovaru (predávaného v Rusku) bude špeciálny. byť nejako označené a samozrejme cena za ne mierne stúpne ... (napríklad obuv, kožušinové výrobky, lieky atď.).

Mimochodom, v roku 2020. toto „označenie“ je už v platnosti! A ešte viac sa plánuje, že do konca roka budú označené aj mliečne výrobky, bicykle a ďalšie kategórie.

Čo to však robí? (okrem zvýšenia ceny ?)

Teraz, keď ste prišli do obchodu, budete môcť pomocou inteligentného telefónu pomocou čiarového kódu rýchlo preskúmať všetky vstupy a výstupy týkajúce sa produktu (výrobca, dátum výroby, cesta prepravy atď.) A porozumieť, či je položka originálne alebo stojí za to si ich vziať. Znie to ako nie zlé?! ?

*

Krátko k podstate

Teraz o tom, ako je možné vykonať celú túto kontrolu ...

? KROK 1

Na začiatok potrebujete moderný smartphone s fotoaparátom, ktorý dokáže prečítať čiarový kód (minimálne 8 megapixelov).

Musíte si na ňu nainštalovať špeciály. aplikácia - ? „Čestný SIGN - Kontrola kvality“ (odkaz na Play Market; žiadna reklama!). Táto aplikácia je zadarmo a je určená na čítanie: označení, kódov QR, kódov Data Matrix z balíkov ľubovoľného * tovaru.

Screenshoty aplikácie „Honest Sign“

* Data Matrix je špeciálna. kód vygenerovaný individuálne pre každú jednotku tovaru (t. j. dva rôzne páry topánok od rovnakého výrobcu - bude to iné)!

Tento kód môžete skontrolovať v ktorejkoľvek fáze prepravy tovaru. Tento kód je tiež zaznamenaný v systéme označovania stavu „Čestná značka“ . Prístup k tomuto systému majú všetky regulačné orgány v našej krajine.

*

? KROK 2

Po príchode do obchodu vyhľadajte produkt, ktorý vás zaujíma, a starostlivo preskúmajte jeho škatuľu.

V mojom príklade som si vzal topánky: prísl. čiarový kód je vytlačený na jednom z okrajov obalu.

Čiarový kód na obale

*

? KROK 3

Ďalej si musíte zaobstarať svoj smartphone, spustiť aplikáciu „Honest Sign“ a naskenovať tento čiarový kód.

Spravidla platí, že ak kód nie je vyplavený vlhkosťou a je zreteľne vytlačený, skenovanie prebehne bez problémov, do 1-2 sekúnd!

Namierime fotoaparát na obal s tovarom

*

? KROK 4

Ďalej nám aplikácia hovorí „veľa“ informácií o tomto produkte: výrobca, názov, značka, dodacia cesta, značkovací kód, dátum spotreby atď.

Mimochodom, aplikácia na základe prijatých údajov automaticky usúdi, či je výrobok originálny. Pozri príklad nižšie ( ? ).

Výsledok overenia - výrobok je originálny

Trasa prepravy

*

? Čo robiť, ak produkt neprešiel našou „kontrolou“

Niekedy sa to stane ...

Pre začiatočníkov treba povedať, že kontrola sa môže skončiť rôznymi spôsobmi:

  1. aplikácia môže hlásiť, že v databáze nie sú žiadne informácie o tomto produkte (to môže znamenať, že táto kategória produktu ešte nepodlieha povinnému popisu);
  2. aplikácia môže tiež nahlásiť, že kód bol použitý v rozpore, a je vysoká pravdepodobnosť, že sa jedná o produkt. falošné (pozri snímku obrazovky nižšie ?). Samozrejme, v takom prípade je lepšie odmietnuť kúpiť produkt a umožniť aplikácii odosielať informácie príslušným orgánom ...

Možný falošný

Ďalej bude sťažnosť v závislosti od typu porušenia postúpená jednej z kontrolných a dozorných služieb. Po (v ideálnom prípade) by sa malo odvolanie skontrolovať: je všetko v poriadku s predávajúcim a výrobcom (samozrejme, ak je veľa hovorov, potom sa kontrola urýchli ...).

*

PS 

Napriek všetkej kritike tejto „inovácie“ si stále myslím, že táto myšlienka nie je vo svojej podstate zlá! Navyše, keď sa otázka týka liekov a výrobkov: nech už je povedané čokoľvek, ale označené výrobky sú aspoň nejako kontrolované a zodpovedajú niektorým normám.

Ďalšou otázkou je, že v našej krajine (často) sa každý dobrý nápad dá „zmeniť“ na „smutný príbeh“. Dúfajme, že sa to tentokrát nestane ... ?

*

Dodatky k téme - budú veľmi užitočné!

Na túto tému mám zatiaľ všetko, veľa šťastia!

?