Počítač a zdravie: 5 dôležitých pravidiel, aby ste nepokazili videnie a držanie tela!

Dobrý deň!

Ak si myslíte, že je to tak, na jednej strane je dobré, že sa naša počítačová technológia vyvíja míľovými krokmi: mnohé životné okamihy sa uľahčili (napríklad letenky si môžete kúpiť na internete za 5 minút, dohodnúť si stretnutie) s lekárom, získajte potvrdenie od daňového úradu a mnoho iného).

Na druhej strane je v mnohých odvetviach prakticky nemožné pracovať bez počítača (a to platí nielen pre programátorov) a musíte pri ňom sedieť takmer celý pracovný deň! A len milovníci hier to tiež niekedy preženú a trávia veľa času pred monitorom ...

Takáto dlhá práca za počítačom môže mať iba vplyv na naše zdravie. A, bohužiaľ, málokto si ho pamätá pred prvými zvonmi ...

Najčastejšie ide o začervenanie očí (niekedy svrbenie, pálenie), únavu chrbta, rúk, znecitlivenie krku a iné nepríjemné chvíle. Preto som sa rozhodol na svojom blogu otvoriť stĺpec zdravia a napísať tento článok. Dúfam, že to niekomu pomôže zostať zdravý!

*

Ako vybaviť pracovisko na ochranu zdravia

Udržiavanie zdravia je oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako jeho obnova neskôr!

Dôležité!

Nie som lekár a nemám lekárske vzdelanie. Preto, ak sa obávate o svoje zdravie, navštívte svojho lekára. Tento článok je založený na osobných skúsenostiach a je zameraný na ochranu zdravia (obávam sa, že s jeho pomocou to nevyjde).

Správny stôl a stolička

Možno začnem najdôležitejšou vecou. Viete, čo vám najviac spôsobuje chrbát, krk a ruky? Z dôvodu nesprávneho a nepríjemného sedenia za počítačom.

Mnoho ľudí používa „novovzniknutý“ nábytok, v ktorom monitor stojí nad úrovňou očí, ruky na posuvnom stojane sú veľmi nízko (vo výsledku sú ruky preťažené, pretože sa nemajú o čo oprieť) atď.

Jednou z najlepších možností je použiť najbežnejší písací stôl (stôl) , niečo ako na obrázku nižšie. Upozorňujeme, že vzdialenosť od monitora je minimálne 50 cm (niektorí odborníci odporúčajú 70 cm)!

Je tiež vhodné, aby bol monitor mierne naklonený (v uhle 20 - 30 stupňov) vo vzťahu k vášmu pohľadu.

Ako správne sedieť za PC

Okrem toho odporúčam venovať pozornosť stoličke . Je nanajvýš žiaduce, aby mal pohodlný a vysoký chrbát, podrúčky a výšku stoličky bolo možné nastaviť (ani len netušíte, ako také jednoduché zariadenie uľahčuje prácu). Každá klasická počítačová stolička v zásade teraz spĺňa všetky tieto požiadavky.

Ak máte v práci bežnú stoličku (bez podrúčok a nastavovania výšky), odporúčam vám zgustnúť aspoň na takto lacnej stoličke - šetrite si zdravie!

Prevádzkové režimy: nastavenie času

Toľko používateľov počítačov urobí jednu ŤAŽKÚ chybu: nerobia si prestávky ! Je to veľmi žiaduce každých 40-60 minút. rozptýliť pozornosť od monitora najmenej 5-10 minút. a cvičte pre oči a telo (pozri nižšie - bod 3).

Ak sa cviky nedajú vykonať (z rôznych dôvodov), tak choďte aspoň k oknu a len sa pozerajte do diaľky: spočítajte počet vtákov sediacich na strome, uponáhľaných ľudí, autá atď.

Aby ste nezabudli, že musíte mať prestávku, vrelo odporúčam nainštalovať si nejaký pomocný program. Používam EYE Defender .

EYE Defender

Web: //eyedefender.en.softonic.com/

Malý bezplatný program, ktorý umožňuje nastaviť časovač na konkrétny čas. Napríklad nastavte interval na 45 minút. - po uplynutí tejto doby sa na obrazovke zobrazí pripomienka (alebo dokonca úvodná obrazovka), že je čas si urobiť prestávku. Všeobecne určite nezabudnete (hlavné je neodkladať práve túto prestávku, vyvinúť reflex ako Pavlovov pes ?)!

Okrem toho, ak zvyčajne trávite celý pracovný deň pri PC, odporúčam zariadiť si „pôstne“ dni . Napríklad cez víkendy 1-2 dni vôbec nechoďte k PC a TV.

Tiež nebude nadbytočné jesť častejšie ryby, mrkvu a čučoriedky (obsahujú prvky, ktoré sú prospešné pre oči). V lekárňach existujú špeciálne vitamíny na báze čučoriedok (napríklad „Čučoriedky a luteín“ atď. Všeobecne je lepšie dohodnúť sa so svojím lekárom) .

? Pomoc!

Programy na riadenie času práce pri počítači (pomôžu zachovať videnie)

Čo robiť počas prestávok: Cvičenie pre oči a telo

Ako som už uviedol vyššie, počas prestávok medzi prácou na počítači je veľmi žiaduce nielen odpútať pozornosť od nich, ale aj cvičiť. Tu je niekoľko slov o nich ...

Pre oči:

 1. často blikajte 30-90 sekúnd. Pri dlhom sedení za počítačom zriedka žmurkáme, a preto povrch oka „vysuší“ a časté žmurkanie povrch zvlhčí (môžete použiť aj kvapky);
 2. choď k oknu a pozri sa do diaľky, po 10-15 sekundách sa pozri zblízka, napríklad na kvetinu na okne, potom opäť do diaľky. Počkajte teda 3 - 4 minúty. Cvičenie veľmi dobre trénuje očný sval;
 3. pozerajte sa hore / dole, doľava / doprava očami. Robte krúživé pohyby (môžete buď s otvorenými alebo zatvorenými očami);
 4. môžete tiež zavrieť oči a poskytnúť im jemnú masáž rúk.

Mimochodom!

O únave očí som už písala článok na blog, tiež odporúčam prečítať

Pokiaľ ide o telo , najbežnejšie cviky, ktoré pozná takmer každý z hodín telesnej výchovy, veľmi pomáhajú:

 1. natiahnutie rúk a dlaní: dopredu, hore, dole (v sediacej a stojacej polohe, pozri obrázok nižšie);
 2. sklony: dopredu, dozadu, doľava, doprava;
 3. niekoľko drepov tiež nebude nadbytočné;
 4. niektoré z cvičení je možné absolvovať aj keď sedíte na pracovisku.

Je to len tak, že mnohí im nepripisujú dôležitosť, a keď ich začnú robiť, dúfajú v okamžitý výsledok. Z takéhoto jednoduchého „naťahovania“ by sa malo stať zvykom, a potom nebudú unavené ruky a krk!

Odporúčané cviky na chrbát, krk, nohy a ruky

Správne nastavenie monitora, ovládača videa

Veľa závisí od toho, aký druh monitora a ako je nakonfigurovaný. Ak niečo nie je v poriadku s obrazom, oči sa začnú rýchlo unavovať a časom začne sedieť videnie. Ber to preto vážne!

Ak máte starý monitor CRT, dávajte pozor na rýchlosť skenovania : mala by byť minimálne 85 Hz. Ešte lepšie, 100 HZ. Zistíte to v nastaveniach grafického ovládača (ak máte nainštalované a aktualizované ovládače grafickej karty, kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek na pracovnej ploche alebo použite ikonu na paneli vedľa hodín (pozrite sa na IntelHD, nVidia alebo AMD) ).

CRT monitor // ako príklad

Grafický ovládací panel Intel (R) - obnovovacia frekvencia, obnovovacia frekvencia

Chcem poznamenať, že to nemá nič spoločné s novými LCD monitormi - 60 HZ je pre nich normou a obraz pre oči je pri takomto skenovaní celkom pohodlný (keďže používajú inú technológiu).

Je pravda, že stojí za zmienku, že monitory CRT sa v súčasnosti používajú čoraz menej, takže sa na tento parameter už nesústredím ...

Druhým bodom, ktorý treba venovať pozornosť, je rozlíšenie obrazovky . Kvôli nesprávne zvolenému rozlíšeniu môže byť obraz na monitore buď príliš veľký, alebo príliš malý, čo je v obidvoch prípadoch nepohodlné!

Najlepšie zo všetkého je, že povolenie je potrebné zvoliť empiricky: založiť jedno - skontrolovať, či sa hodí; potom skontrolujte druhý, tretí. Za pár minút tak môžete nastaviť najoptimálnejšie rozlíšenie monitora a svojich požiadaviek.

? informácie o tom, ako skontrolovať aktuálne rozlíšenie obrazovky a zmeniť ho, mám samostatný článok. Týmto sa tu preto už nebudem zaoberať ...

Optimálne rozlíšenie // Vo Windows 7 kliknite pravým tlačidlom myši na pracovnú plochu, v zobrazenej ponuke kliknite na „Rozlíšenie obrazovky“ (vo Windows 8/10 - „Nastavenia zobrazenia“).

Jas a kontrast  sú tiež dôležitým nastavením pre každý monitor. Veľmi jasný obraz na obrazovke (najmä biele svetlo) - môže vážne ovplyvniť únavu očí.

Všeobecne platí, že osvetlenie v miestnosti má veľký význam: ak je to dobré, potom by sa mal zvýšiť jas, ak je v miestnosti príliš tma, potom je lepšie jas znížiť (niekedy na minimum).

Príliš jasné svetlo v úplnej tme je pre oči dosť zlé. musia sa neustále prestavovať z jasného svetla na tmavé pozadie (preto sa odporúča rovnomerne osvetliť miestnosť a pracovisko, v ktorom sa nachádzajú počítače).

Mali by ste tiež venovať istý čas prispôsobovaniu písma . Ak je písmo na obrazovke príliš malé, zle čitateľné, potom je ťažké ho prečítať, musíte sa namáhať, čo tiež negatívne ovplyvňuje videnie. Odporúčam prečítať si ďalší článok na mojom blogu, ako zväčšiť a upraviť písmo.

Umiestnenie pracoviska, jeho vybavenie

Toto je tiež veľmi dôležitý bod. Tu sú najdôležitejšie miesta ...

Bodové osvetlenie

Je veľmi žiaduce, aby bola miestnosť, v ktorej pracujete, rovnomerne osvetlená. Obyčajná malá stolová lampa (ako na fotografii nižšie) nie je najlepšou voľbou, pretože budú rôzne osvetlené oblasti (niekde jasnejšie, niekde tmavšie).

V súčasnosti sú v predaji špeciálne žiarivky pre počítačové stoly (a bodové svetlá), čo sú spôsoby, ako rovnomerne osvetliť celú plochu pracovnej plochy.

Príklad osvetlenia pracoviska počítačom // nie je najlepšia voľba

Venujte tiež pozornosť dennému svetlu: jasné lúče slnka spôsobujú oslnenie obrazovky a interferujú s normálnym vnímaním obrazu.

Preto je vysoko odporúčané zatieniť okná (v práci je vhodná možnosť aj pri jednoduchom prilepení okien novinami ?) alebo nainštalovať počítač v miestnosti tak, aby na jeho obrazovke neklesli odlesky.

? Mimochodom , množstvo odleskov a odleskov závisí aj od typu povrchu obrazovky: môže byť matný alebo lesklý.

Na matnom povrchu je oveľa menej oslnenia. Preto, ak existuje možnosť kúpiť si nový monitor, potom by som v prípade problémov so „slnkom“ odporúčal zvoliť matný povrch.

Viac podrobností o monitoroch ...

*

Prievan (otvorené okná, klimatizácia)

Prievan na pracovisku môže kruto „potrestať“ chrbát a krk. Pokiaľ je to možné, je lepšie držať sa ďalej od otvorených okien. Ak sú otvorené aj okná, pokúste sa dvere zakryť, aby nepresvitali. Prípadne by ste mali niečo prehodiť cez seba.

Ak na vás fúka klimatizácia, potom:

 1. ak je lepšie miesto, lepšie si vymeňte sedadlo (ale chápem, že v kanceláriách to nie je vždy možné ...);
 2. skúste nastaviť klimatizáciu tak, aby fúkala nahor (veľa modelov má nastaviteľný štít);
 3. extrémna možnosť - vyrobte si štít z hrubého papiera (napríklad z lepenky, v kanceláriách je ho dosť) a nalepte ho na klimatizáciu, aby bolo prúdenie vzduchu nad vami.

Príklad priezoru pre klimatizáciu, aby na vás nefúkal studený vzduch priamo // To isté sa dá vyrobiť z lepenky

*

O klávesnici

Pre tých, ktorí veľa píšu, by som odporúčal venovať pozornosť klávesnici. Niektorí odborníci tvrdia, že oči čiernu klávesnicu unavia rýchlejšie a vhodnejšia je biela / sivá (teraz čierna a predtým bola biela populárna iba ...).

Je tiež veľmi žiaduce, aby klávesy na klávesnici fungovali ľahko a bez silného stlačenia. Vďaka tomu nebudú vaše prsty a ruky preťažené. Teraz v predaji existujú aj také klávesnice, kde nie je potrebné stlačiť kláves a nie je to potrebné - stačí sa dotknúť správneho miesta (aj keď si ešte nezískali veľkú popularitu a nie som si istý, či je to pohodlné pracovať s nimi).

*

Na pracovnej ploche „prebytočný“ papier, dokumenty atď

A na záver som si viackrát všimol, že veľa ľudí na svojich pracoviskách má toľko vecí: nejaké dokumenty, papiere atď. „Smeti“, ktoré ležia celé mesiace a nijako sa nepoužívajú.

Je zrejmé, že ak niečo nepoužívate týždeň, potom to odstránite z pracoviska (niekde na stole, preč), nebudete cítiť žiadne nepohodlie a vaša produktivita sa nezmení.

Navyše, extra „odpadky“ za pracoviskom niekedy sťažujú opieranie sa o lakte, otáčanie sa (nie je tu pohodlie, ktoré by bez neho mohlo byť).

Cieľom správy je udržiavať jednoduchý poriadok na danom mieste (a nie smerovať ho raz za mesiac ☝). Potom si sami nevšimnete, ako sa zvýši pohodlie, a bude sa vám príjemnejšie pracovať. Mám všetko, veľa šťastia všetkým!

*

Dúfam, že tieto informácie boli pre vás užitočné ...

Za doplnky k téme - samostatný milosrdenstvo!

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 31.12.2017

Oprava: 10.02.2020