Ako úplne odstrániť Windows 10 z vášho počítača!

Otázka používateľa

Ahoj.

Nedávno som si kúpil nový počítač a na ňom boli nainštalované naraz dva operačné systémy: Windows 7 a 10 (zjavne kvôli tomu, že som sa v objednávke pýtal, že potrebujem „sedmičku“ - nainštalovali ju, ale 10 nie sa začali mazať).

Teraz, keď zapnem počítač, mám ponuku s výberom systému (to síce nijako zvlášť neprekáža, ale aj tak ...). Najhoršie však je, že 10 je niekedy aktualizovaných (navyše PC prebúdza z režimu spánku, nijaké nastavenie ho neovplyvňuje).

Povedzte mi, ako úplne odstrániť Windows 10 z počítača? Aby to nebolo nikde: ani v ponuke, ani na disku!

Ahoj.

„Približne“ som vašej otázke porozumel ? ... V poznámke odpoviem nielen na ňu, ale ju aj nejako rozšírim (pre širší okruh čitateľov).

Takže ...

*

Obnovte alebo úplne odstráňte Windows 10 z disku

Čo robiť pred odstránením (dôležité!)

? Najprv

Pokiaľ máte na disku 2 OS Windows (ako autor otázky) a budete niektorý z nich používať, nabootujte sa do tohto systému a vytvorte bod obnovenia (zálohu). Tento „bod“ môže byť potrebný, ak náhodou „urobíte“ niečo nadbytočné (alebo sa niečo pokazí) ...

Poznámka: Ak chcete zistiť, či máte body obnovenia, stlačte klávesy Win + R a použite príkaz  rstrui .

*

? Druhá

Uistite sa, že ste si zapísali a vytvorili inštalačný USB kľúč Windows (aj keď sa nechystáte nič preinštalovať).

? Pomoc!

Vytvorenie bootovacej jednotky USB flash Windows 10/7 - inštrukcia

Môže to byť užitočné v rôznych prípadoch (aj keď problém nevznikol kvôli vám): napríklad elektrina „bliká“ a operačný systém sa nespustí ...

Okrem toho by som tiež odporučil mať „náhradný“ ? disk LiveCD-flash s programom Win PE (taký flash disk vám umožní naštartovať akýkoľvek počítač, aj keď na ňom nie je pevný disk).

*

? Po tretie

Ak sa pri spustení počítača zobrazí „rušivá“ ponuka (ОС) so zoznamom operačného systému Windows, potom nie je vôbec potrebné disky formátovať, môžete túto ponuku jednoducho upraviť a spustiť požadovanú verziu operačného systému pomocou predvolené.

Napríklad, ak máte 2 OS: Windows 7 a 10, môžete ich nakonfigurovať tak, aby sa vždy načítal 7, a 10 iba vtedy, keď ho vyberiete manuálne (nebude vám to prekážať ...)

jednu z nich môžete odstrániť z ponuky, aby počítač v predvolenom nastavení vždy spustil operačný systém podľa vášho výberu

Toto sa deje jednoducho:

1) Najskôr musíte prejsť do časti „Tento počítač“ a otvoriť ďalšie. parametre systému (pozri snímku obrazovky nižšie).

Pridať. parametre systému

Ďalej na karte „Rozšírené“ musíte otvoriť možnosti zavedenia obnovy, zvoliť predvolený OS (šípky-3 ?), určiť čas zobrazenia zoznamu OS (odporúčam nastaviť 2 - 3 sekundy) a kliknúť na OK .

Zobraziť zoznam OS 1 s!

Problém bude vyriešený ? ...

*

Možnosť 1: Obnovte nastavenia systému Windows 10 alebo vráťte systém späť na predchádzajúcu verziu 

Ak chcete odstrániť svoj súčasný Windows 10 z dôvodu, že sa stal chybným (alebo ste nedávno aktualizovali svoj 7-ku / 8-ku na 10-ku a nepáčil sa vám) - najskôr sa môžete pokúsiť vrátiť Windows do pôvodného stavu (reset). ?

Našťastie je táto funkcia zabudovaná priamo do samotného operačného systému a je ľahké ju vykonať.

Najprv musíte otvoriť nastavenia systému Windows  - pomôže vám klávesová skratka Win + i . Potom musíte otvoriť sekciu „Aktualizácia a zabezpečenie“ .

Nastavenia systému Windows 10 - otvorte pomocou systému Win + i

Na karte „Obnova“ budú dve cenené možnosti:

  •  Obnoviť počítač do pôvodného stavu“ - vynuluje sa aktuálna verzia systému Windows (v skutočnosti niečo ako preinštalovanie operačného systému, iba uloženie * vašich súborov a dokumentov);
  • „Návrat na Windows 7/8“  - táto funkcia funguje iba chvíľu po aktualizácii operačného systému. Ak je funkcia aktívna, môžete sa mihnutím oka vrátiť k svojej 7-ke (napríklad ?).

Môžete resetovať Windows 10 alebo sa vrátiť k predchádzajúcemu OS

*

Možnosť 2: inštalácia nového operačného systému a formátovanie disku

Počas inštalácie operačného systému Windows môžete ľahko a jednoducho naformátovať ktorýkoľvek z diskových oddielov (vrátane diskov s Windows 10). Navyše nie je potrebné v inštalácii pokračovať ďalej - t.j. môžete vymazať sekciu s údajmi a zastaviť sa ... ?

Aby ste to dosiahli, musíte pripojiť ? bootovateľnú jednotku USB flash k USB portu vášho počítača a ? bootovať z nej. Potom, ak všetko prebehlo dobre, uvidíte ponuku na výber jazyka ... (tj. Spustili sme systém z jednotky flash a môžeme spustiť náš „proces“).

Spustiť inštaláciu - výber jazyka

Potom musíte niekoľkokrát kliknúť na  „ďalší / ďalší“, kým sa nezobrazí okno s výberom typu inštalácie  - tu by ste mali označiť, že potrebujete vlastnú (pre pokročilých používateľov) . ?

Vlastnej inštalácie

Ďalej vyberte diskovú oblasť s nainštalovaným Windows 10 a kliknite na tlačidlo „Odstrániť“ (pozri príklad nižšie).

Dôležité : všetky údaje z tejto diskovej oblasti budú odstránené (v mojom prípade „partition-3“). Tých. v tejto sekcii nebude žiadny Windows 10 ani žiadne súbory!

Vyberte oblasť systému Windows 10 a odstráňte ju

Po úspešnom dokončení operácie môžete buď pokračovať v inštalácii nového OS, alebo jednoducho reštartovať počítač a otázka bude „uzavretá“ (Windows 10 bude úplne odstránený o 100%). ?

*

Možnosť 3: Odstráňte diskový oddiel z disku LiveCD

Táto metóda je dobrá, pretože môžete odstrániť ľubovoľný oddiel na disku (alebo ho naformátovať), a to aj v najsmutnejších prípadoch (keď sú iné metódy bezmocné). Pomocou LiveCD môžete navyše skopírovať všetky potrebné súbory z disku na ďalšie jednotky (pred formátovaním).

Samozrejme , najskôr si musíte pripraviť able bootovací disk LiveCD (odkaz na môj predchádzajúci príspevok k tomuto).

*

Ďalej budete musieť ? bootovať z tohto flash disku (mimochodom, desktop a Windows PE samotné sú veľmi podobné ako v klasickej verzii OS ?).

V mojom príklade som použil LiveCD od Sergeja Streleta - ten má na ploche skratku pre prístup k správe diskov ( Windows Disk Management ). Odporučte to a využite!

LiveCD - spustenie správy disku

Potom už len zostáva zvoliť požadovaný disk, kliknúť naň pravým tlačidlom myši a v ponuke určiť „Format“ (alebo „Delete volume“ ). Dôležité : všetky údaje na tomto disku budú odstránené (vopred si urobte kópiu všetkého, čo potrebujete!).

Formát

Mimochodom, ak náhle štandardný nástroj na správu disku z LiveCD nedokáže disk naformátovať (a nepamätám si, že keď sa to stalo) - použite programy tretích strán.

Napríklad „MiniTool Partition Wizard“ (ak ste vytvorili LiveCD, odporúčam, v ponuke ŠTART je veľa užitočných vecí ?).

Ostatné diskové nástroje

*

Alternatívne metódy sú vítané!

Všetko najlepšie!

?