Čo robia vaši kolegovia za počítačom alebo ako sledovať pracovný čas zamestnancov a podriadených

Dobrý deň!

Tento článok bude užitočný pre tých, ktorí chcú vedieť o svojich kolegoch (podriadených): kto a ako pracuje za počítačom (PC), na aké stránky sa pozerajú, na čo trávia väčšinu času, keď nastúpia do práce a keď to dokončia.

Všeobecne je to užitočný článok pre šéfov a manažérov (alebo pre tých, ktorých poverili monitorovaním zamestnancov, zvyčajne sysadmin (zriedka personalisti) ?).

Nie je žiadnym tajomstvom, že riadenie ľudí je veľmi ťažká a nie ľahká úloha. Iba pri rozhovoroch v kuchyni môže hrdo znieť slovo „šéf“, ale často je táto pozícia skutočným trestom (myslím si, že tí, ktorí sa aspoň raz v živote pokúsili viesť, ovládať a byť zodpovední za minimálne 3 5 ľudí mi bude rozumieť. Na nie „chlebovom“ mieste!).

V tomto článku by som chcel dať malú „čarovnú paličku“, ktorá túto úlohu uľahčí ...

*

Sledovanie času: všetko riešime v poriadku

Výber softvéru

V úlohe „čarovnej paličky“ potrebujeme jeden malý program - „Office Metric“ . ?

*

Metrika úradu ?

Stránka vývojára: //office-metrika.ru/

Vynikajúci, jednoduchý, ľahko konfigurovateľný a naučiteľný program na monitorovanie a zaznamenávanie pracovného času zamestnancov. Na rozdiel od podobných programov vám umožňuje rýchlo si zvyknúť na spustenie procesu kontroly aj u tých, pre ktorých je počítač nový.

Chcem tiež poznamenať, že program vám umožňuje prijímať veľmi kvalitné a rozmanité správy, čo je dôležité. Všeobecne odporúčam otroka na použitie a analýzu. čas zamestnancov (mimochodom, na konci článku som dal ešte niekoľko podobných programov a s týmto som urobil malé porovnanie) .

Dôležité! Tento program umožní efektívnejšie rozdeliť mzdový fond, znížiť náklady atď. 

Hlavné výhody:

 1. Začnem možno hlavnou vecou - na jeho inštaláciu a konfiguráciu NEMUSÍTE mať žiadne špeciály. vedomosti - stačí ho nainštalovať a potom nakonfigurovať špeciálny. súbor na inštaláciu na iných počítačoch, nainštalujte ho a prijímajte správy (zvládne to aj úplne začínajúci používateľ!);
 2. úplné vyúčtovanie pracovného času zamestnancov: tabuľky, diagramy atď. (existuje veľa správ, príklady budú uvedené nižšie v článku);
 3. schopnosť prezerať spustené programy, otvorené stránky atď. (so štatistikami po minútach);
 4. správy je možné exportovať do súborov Excel a HTML;
 5. schopnosť zostaviť otroka časového rozvrhu . čas;
 6. podpora pre všetky populárne Windows 7, 8, 8.1, 10 (32 a 64 bit). Program je stopercentne v ruštine!

*

Začíname: Ako spustiť a konfigurovať metriky balíka Office

Odkaz na samotný program som uviedol vyššie. Myslím si, že nebudú problémy so sťahovaním a inštaláciou (všetko je štandardné).

Teraz začne „Office Metric“ monitorovať jeden počítač - váš počítač! A tu je najnaliehavejšou otázkou, čo robiť, aby program začal monitorovať ďalšie počítače.

Ak to chcete urobiť, musíte urobiť:

 1. najskôr vytvorte špeciálnu. Súbor EXE (druh agenta), v programe sa nazýva modul zhromažďovania údajov (na jeho vytvorenie je tlačidlo "Pripojiť");
 2. vygenerovaný súbor EXE (agent) - je potrebné spustiť na všetkých počítačoch, ktoré chcete ovládať. Myslím si, že to nie je ťažké urobiť - raz prísť pred zamestnancov (alebo zostať neskoro).

Generovanie modulu zberu údajov. Za týmto účelom má program tlačidlo „Pripojiť“  - kliknite na neho. Ďalej sa zobrazí upozornenie, že sa vygeneruje špeciálny súbor -  „Modul zberu údajov“ , súhlasíte a pokračujte (znova stlačte tlačidlo „Pripojiť“ , pozrite sa na obrazovku nižšie, šípky 1 a 2).

Pripojte nového zamestnanca

Po výbere priečinka, do ktorého chcete uložiť súbor EXE, sa zobrazí správa, že je pripravený modul OfisMetrikaAgent (modul na zhromažďovanie údajov).

Teraz musíte tento súbor spustiť na počítačoch, ktoré chcete monitorovať a z ktorých chcete dostávať správy o tom, čo sa na nich deje. Po inštalácii OfisMetrikaAgent o 15-20 minút začnú do vášho počítača prichádzať štatistické údaje: kto je zaneprázdnený a čo.

Modul zberu údajov

Myslím si, že nebudú problémy so spustením bežného EXE súboru (t.j. ako každý program), a preto plynulo prechádzam k reportom a prispôsobujem zobrazenie zamestnancov.

*

Nastavili sme rozvrh práce, premenujeme zamestnancov a pod.

Odporúčam neodkladať nastavenie programu (najmä ak plánujete inštaláciu modulu zhromažďovania údajov na mnohých iných počítačoch).

Ak chcete nastaviť názov svojej spoločnosti, oddelení (napríklad obchodná, právnická atď.), Premenovať zamestnancov atď. - otvorte kartu „Spoločnosť“ (pozri obrazovku nižšie).

Spoločnosť

Ak chcete nakonfigurovať globálne parametre spoločnosti, potrebujete:

 1. najskôr kliknite na „Spoločnosť“ (číslo 1 na obrazovke nižšie);
 2. potom zadajte názov svojej spoločnosti (číslo 2);
 3. určiť rozvrhnutie práce (mimochodom, môže byť pevné, bezplatné, podľa hodín - iné, a to pre každého zamestnanca, oddelenie, aj pre všetkých. V tomto ohľade je program flexibilný);
 4. potom je nastavený rozvrh práce: pracovný čas, prestávky, dni voľna (čísla 4 a 5);
 5. uložte údaje (číslo 6 na snímke obrazovky nižšie).

Spoločnosť, oddelenia, zamestnanci

Ak chcete premenovať konkrétneho zamestnanca (a keď budú pripojení, budú sa zobrazovať ako názov počítača), potrebujete:

 1. najskôr ho vyberte v ľavom stĺpci v štruktúre spoločnosti (číslo 1 na snímke obrazovky nižšie);
 2. potom sa opýtajte na jeho celé meno (2);
 3. uveďte polohu (3);
 4. uveďte telefónne číslo (4);
 5. uveďte oddelenie (ak ste ich vytvorili niekoľko);
 6. určiť rozvrh a pracovné dni, údaje uložiť.

Nastavenie zamestnancov

Mimochodom, na pridanie oddelenia do „Metriky Office“ stačí kliknúť na jedno tlačidlo -  „Pridať / Pridať oddelenie“ (nachádza sa v dolnej časti ľavej časti hlavného okna programu - viď obrazovka nižšie).

Pridáva sa oddelenie

*

Analýza správ

Ak chcete vidieť podrobne, čo, ako dlho, kedy atď. Bol konkrétny zamestnanec vo firme zamestnaný - vyberte ho zo zoznamu vľavo.

Na karte „prehľad“ sa zobrazia všeobecné údaje o produktívnom, neproduktívnom čase (mimochodom, až do úplnej konfigurácie programu je produktívny čas  veľmi relatívnym pojmom).

Karta Prehľad

Pre konkrétnejšiu analýzu produktivity  existuje špeciálna položka. karta „Produktivita“ : tu sa zobrazuje minútu po minúte, koľko času a ako sa strávilo (aby boli údaje na tejto karte spoľahlivé, na ktoré sa môžete spoľahnúť, musíte najskôr nakonfigurovať kartu „Obsah“, ktorá je uvedená nižšie. ).

Hodnotenie produktivity

Na karte „obsah“ kliknite na „zobraziť tabuľku“ a zobrazia sa pred vami všetky programy, ktoré boli počas používateľa otvorené.

Ďalej môžete nastaviť pre každý program - či už sa týka produktívnej práce (napríklad pre editora, Word - bude produktívny program, pre účtovníka 1 C, neproduktívny pre všetkých - WinAmp).

Mimochodom , okrem nastavenia konkrétnych aplikácií môžete dokonca nastaviť stránky, ktoré z nich sa týkajú produktívneho času a ktoré nie.

Všeobecne tu stačí stráviť nejaký čas kompiláciou bielych / čiernych zoznamov (potom bude oveľa jednoduchšie analyzovať prácu mnohých zamestnancov).

Ladenie výkonu

Mimochodom, karta „Obsah / Zobraziť graf“  - veľmi dobrý nápad hodnotiť výkon zamestnancov ako celok: čo urobil. Ako môžete vidieť na snímke obrazovky nižšie, môj hlavný pracovný čas na počítači pracuje v prehliadači Chrome.

Graf popularity programu

Karta Aktivita môže byť veľmi užitočná na rýchle zobrazenie najproduktívnejšej pracovnej doby.

Schéma činnosti

Karta „Načasovanie“ vám umožní zobraziť chronológiu práce na riadenom počítači z minúty na minútu: môžete odhadnúť, čo presne daná osoba robila, povedzme, po jednej alebo dvoch hodinách strávených v prehliadači Chrome.

Vyťaženosť za sekundu / časomeranie minútu po minúte

No a posledná karta „Časový rozvrh“ : s časom sa budú každý deň zobrazovať čísla (odpracované hodiny). Kliknutím na konkrétny deň podrobne zistíte, koľko ľudí pracovalo (a ako pracovali), budete schopní vyhodnotiť celú štatistiku a analyzovať ju (zhruba to, čo som uviedol na 5 - 7 snímkach obrazovky vyššie).

Hotový časový rozvrh

Mimochodom, tu je pekný screenshot, ktorý ukazuje všetko sám za seba: Súdruh. Nikitín (ako vidíte na grafe nižšie) pracuje oveľa viac hodín ako súdruh Petrov (ja tu samozrejme neberiem efektívnosť a nie je známe, kto čo robí, kto má akú pozíciu a aké úlohy sú splnené).

Porovnanie práce

*

Pracovná doba / efektívnosť

Monitorovaniu zamestnancov som venoval celý článok a teraz by som chcel povedať pár slov na ich obranu ?. 

Z nejakého dôvodu veľa manažérov (najmä stará škola) venuje len málo pozornosti takým parametrom, ako je efektívnosť práce (počet vykonaných vecí, počet vyriešených problémov).

Napríklad zamestnanec môže sedieť celý deň iba v potrebných programoch (zdá sa, že je to v poriadku), a dokáže oveľa menej ako ten, kto pracoval iba pár hodín (podľa akejkoľvek metriky).

Preto podľa môjho názoru všade, kde je potrebné pristupovať komplexne. Áno, samozrejme, je dobré vedieť, kto, čo a kedy je na pracovisku zaneprázdnený, ale netreba zabúdať ani na efektívnosť zamestnanca ... ?

*

PS

Niekoľko slov o podobných programoch na monitorovanie práce na PC ?

Všeobecne samozrejme existuje veľa programov na monitorovanie zamestnancov: medzi nimi ako celkom úspešnými riešeniami ich nie je až tak veľa. Uvediem niekoľko produktov, s ktorými som sa zoznámil.

Kickidler

Pekné a pohodlné plány, zaznamenávanie krokov zamestnancov (krok za krokom). Okrem toho je možné online sledovať všetkých zamestnancov! Počas testovania som si všimol jednu zvláštnosť - program sa spomalí, často zamrzne. Vo všeobecnosti existujú problémy ...

Lekár času

K dispozícii je bezplatná verzia. Multifunkčné, veľa správ a grafov (niečo medzi tým).

CleverControl

Vynikajúci program na monitorovanie zamestnancov. V mnohých ohľadoch je to podobné ako s metrikami Office, ibaže správy sú ešte podrobnejšie. Je pravda, že program je určený pre pripravenejšieho používateľa.

Stakhanovets

Podľa môjho skromného názoru program nie je na kontrolu zamestnancov, ale na skrytú špionáž. A produkt nie je taký pohodlný, kým na to neprídete, uplynie viac ako jedna hodina času ...

CrocoTime

Celkom dobrý program. Je zameraná na kontrolu veľkého množstva PC (podľa mňa) - od 30 strojov a viac (navyše ani po inštalácii na niekoľko stoviek strojov to nespomalí a správy prichádzajú a sú spracované včas).

Nevýhoda: problém s nastavením proxy servera (všeobecne by som ho začínajúcim používateľom neodporúčal).

*

To je zatiaľ všetko ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 14.02.2017

Oprava: 1. 5. 2020