Ovládač videa prestal reagovať a bol obnovený. Aká je chyba? Dôvody a riešenie!

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomoc s jedným problémom. Po otvorení prehľadávača obraz na obrazovke na dve alebo dve sekundy zamrzne a v dolnej časti okna sa zobrazí chyba „Ovládač videa prestal reagovať a bol obnovený“. Ďalej sa to pravidelne stáva aj pri surfovaní na rôznych stránkach.

Takáto chyba sa vyskytuje aj v hrách, ktoré samozrejme okamžite vzlietnu (čo je najurážlivejšie, nie je vždy možné ušetriť čas).

PS môj OS je Windows 7 Pro (64 bitov), ​​4 GB RAM, grafická karta AMD Radeon HD 7310, aktualizoval som ovládače.

Dobrý deň!

Takáto chyba sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že ovládač grafickej karty prestal reagovať (a mimochodom, v starších operačných systémoch, napríklad vo Windows 2000 / XP, v tomto prípade by sa objavila modrá obrazovka alebo by počítač jednoducho reštart ... ?

Počnúc operačným systémom Windows Vista - v prípade akýchkoľvek problémov s ovládačom videa sa reštartuje iba tento, ale nie systém ako celok).

V tomto článku budem analyzovať najzákladnejšie dôvody, prečo môže grafický ovládač prestať reagovať na systémové požiadavky a ako je možné tento problém vyriešiť ...

*

Príčiny chyby / riešenie

Nainštalovaný nie optimálny ovládač pre grafickú kartu

Prvá vec, na ktorú si pri tejto chybe treba dať pozor, je grafický ovládač! V prevažnej väčšine prípadov spočíva problém v ňom.

Hneď chcem poznamenať, že najnovší ovládač nie je vždy najlepší a najstabilnejší. Stáva sa tiež, že starý ovládač (ktorý má už 2 - 3 roky a viac) - funguje oveľa stabilnejšie ako „včerajšia“ nová vec.

? Tip!

Stiahnite si 2 - 3 verzie grafického ovládača z oficiálnej webovej stránky výrobcu grafickej karty a postupne vyskúšajte všetky!

Ak máte notebook, najskôr si stiahnite ovládač z webovej stránky výrobcu vášho notebooku, a ak sa nezmestil, potom z webu AMD, nVidia alebo Intel (odkazy sú uvedené v tabuľke nižšie) ) .

*

Tabuľka 1: Odkazy na oficiálne stránky na stiahnutie ovládačov videa.

Výrobca Odkaz / popis
AMD

ATI Radeon

//www.amd.com/ru/support

Existujú dva typy vyhľadávania a inštalácie ovládačov:

  1. musíte si stiahnuť a spustiť špeciál. nástroj, ktorý určí, ktorý ovládač potrebujete;
  2. ovládač môžete vybrať manuálne zadaním verzie OS a modelu karty (o tomto sme hovorili vyššie).
NVIDIA

GeForce

//www.nvidia.ru/drivers

Môžete automaticky určiť, ktorý ovládač je potrebný (na počítači musí byť nainštalovaná JAVA).

Môžete ručne určiť model grafickej karty a verziu operačného systému.

Na webe sú k dispozícii aj staré archivované verzie ovládačov a verzie beta.

IntelHD

//downloadcenter.intel.com/

Všetko je tu jednoduché: zadajte verziu operačného systému Windows, modelový rad grafickej karty a typ stiahnutého súboru a stránka vám automaticky vyhľadá najoptimálnejšiu verziu ovládača.

*

? Dodatok!

Pred inštaláciou nových ovládačov videa úplne odinštalujte starý ovládač.

V tomto článku sa dozviete, ako správne aktualizovať ovládač grafickej karty.

*

Mimochodom , veľa z nich má v systéme nainštalovaných niekoľko verzií ovládačov videa, a preto pred aktualizáciou a hľadaním nových ovládačov odporúčam pokúsiť sa vrátiť späť k jednej z tých, ktoré sú v systéme k dispozícii. Ako to spraviť?

Ak chcete začať, otvorte správcu zariadení (kombinácia tlačidiel Win + Pause a pozrite si ponuku vľavo).

Potom otvorte kartu „Video adaptéry“, kliknite pravým tlačidlom myši na svoju grafickú kartu a z ponuky vyberte možnosť „Aktualizovať ovládač“ (ako v príklade nižšie ?).

Správca zariadení - aktualizácia ovládača

Ďalej dvakrát povedzte systému Windows, že ovládače vyberiete manuálne zo zoznamu dostupných na disku. V skutočnosti, ak máte v systéme nainštalovaných niekoľko verzií ovládačov videa, predstavia sa vám (príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

Každý zo zoznamu odporúčam otestovať jeden po druhom (bez ohľadu na verziu a rok vydania).

Na výber niekoľko verzií ovládačov

*

DirectX nie je aktualizovaný (nevyžaduje sa verzia)

Väčšina používateľov neplatí za verziu DirectX a aktualizuje ju iba pri inštalácii rôznych hier (keď má určitú verziu DirectX zahrnutú v prebalení (často ďaleko od najnovšej!)).

Výsledkom je, že po určitom čase bude DirectX zastaraný a môžu sa začať konflikty s rôznymi softvérmi, ktoré vyžadujú najnovšiu verziu tejto knižnice.

Mimochodom, v tomto prípade sa môžu vyskytnúť chyby, že napríklad chýba nejaký súbor „d3dx9_43.dll“ .

? Pomoc!

Ako aktualizovať DirectX (niekoľkými spôsobmi)

Spustenie inštalácie DirectX

*

Je vybraný režim nízkeho výkonu

Platí to najmä pre notebooky (netbooky).

Z dôvodu úspory energie batérie majú často režim nízkeho výkonu (v dôsledku toho sa pri spustení softvéru náročného na zdroje, napríklad hier, môžu vyskytnúť chyby ...).

Režim výkonu sa nastavuje v Control Ovládacom paneli systému Windows na adrese: Hardware a zvuk \ Napájanie

Vysoký výkon / Ovládací panel systému Windows

Upozorňujeme tiež, že niektorí výrobcovia prenosných počítačov poskytujú špeciálne riadiace centrá s ovládačmi na úpravu výkonu (a spotreby batérie). Takéto riadiace centrá majú napríklad Lenovo, Sony VAIO atď.

Lenovo - Smart Power Management

*

Pretaktovanie grafickej karty a jej prehriatie

Ak ste grafickú kartu pretaktovali, môže to byť dôvod, prečo sa grafický ovládač zastaví, a tak dôjde k zlyhaniu takejto hry. Zmeňte nastavenia na staré a odstráňte softvér, ktorý sa používal na pretaktovanie.

Je tiež potrebné poznamenať, že príčinou chyby môže byť prehriatie. Môže sa to vyskytnúť v mysli:

  • silná prašnosť zariadenia, ak čistenie nebolo vykonávané veľmi dlho (? ako vyčistiť počítač od prachu);
  • vysoké teploty v interiéri (napríklad ak je v lete veľmi teplo a na váš počítač dopadá priame slnečné svetlo);
  • vysoké a dlhodobé zaťaženie aplikácií náročných na zdroje (a to aj v prípade, že je chladič alebo chladiaci systém ako celok slabý ...).

*

Ako postupovať pri prehriatí a čo sa dá v tomto prípade urobiť, som povedal vo svojich predchádzajúcich článkoch, uvádzam odkazy nižšie.

? Pomoc!

1) Notebook sa zahrieva: čo robiť? Teplota je neustále vysoká.

2) Ako zistiť teplotu procesora, grafickej karty a pevného disku, čo sa považuje za normu? Spôsoby zníženia teploty komponentov počítača / notebooku.

*

Nastavenia grafiky: na grafickej karte a priamo v hre

Grafické nastavenia majú veľmi veľký vplyv na výkon a stabilitu bežiacej hry!

Napríklad, ak má grafická karta problém so zobrazením takej častice v hre ako „voda“ - potom, keď sa objaví, môžete naraziť. Podotýkam, že problémy so zobrazením jedného alebo druhého môžu nastať z rôznych dôvodov:

  • hra nie je optimalizovaná pre určité rady grafických kariet;
  • niektoré konkrétne ovládače nie sú podporované (napríklad staršie verzie nemusia obsahovať niektoré požadované komponenty);
  • máte nainštalovanú nefunkčnú verziu hry ...

*

Všeobecne vám odporúčam najskôr znížiť nastavenie grafiky na minimum ! Samozrejme deaktiváciou zobrazenia všetkých možných častíc a efektov, ktoré hra umožňuje.

Nastavenia hry - Rozlíšenie a Vsync

Ďalej vyskúšajte, ako bude hra s týmito nastaveniami fungovať. Ak nie sú problémy, postupne zapnite efekty a pokračujte v testovaní. Takže môžete zistiť príčinu nefunkčnosti.

? Mimochodom!

Napríklad pre grafické karty Intel HD obsahuje web výrobcu špeciálne odporúčania pre nastavenie najpopulárnejších hier. Hovoril som o tom v tomto článku.

*

Dodám, že nebude zbytočné pokúšať sa nakonfigurovať ovládače grafickej karty na maximálny výkon. Ako sa to deje ? nájdete v tejto poznámke.

*

S grafickou kartou sú problémy s hardvérom

A, bohužiaľ, dodám, že výskyt chyby „Ovládač videa prestal reagovať ...“ môže byť spôsobený hardvérovými problémami s grafickou kartou. Môžete odporučiť čistenie od prachu, vybratie zo slotu a utretie kontaktov (to však veľmi často nepomáha).

Tiež, nebude to zbytočné záťažového testu grafická karta posúdiť jeho stabilitu a zobraziť teplotné graf (pre detekciu prehriatie). Ako na to - ? pozri tento článok.

FurMark - záťažový test v akcii (pradenie koblihy)

*

Problém súvisí s prehrávačom Flash Player

Vzťahuje sa na staršie systémy a hry (súčasná situácia sa veľmi zmenila ...).

Ak sa často obávate problému s reštartovaním grafického ovládača v prehľadávači (napríklad autor otázky), môže dôjsť k zlyhaniu v dôsledku prehrávača Flash Player (Flash Player).

Dôrazne sa odporúča skontrolovať jeho relevantnosť a pokúsiť sa ho aktualizovať (nie vždy sa to stane automaticky!).

Táto téma je dosť rozsiahla, preto vám odporúčam prečítať si jeden z mojich článkov (odkaz nižšie).

? Pomoc!

Zastaraný program Adobe Flash Player? Ako správne aktualizovať prehrávač Flash Player.

*

Vopred ďakujem za doplnky ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 11.03.2018

Oprava: 10.11.2020