Notebook začal spomaľovať, čo mám robiť? Hlavné dôvody pre pomalý výkon notebooku!

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Pomôžte vyriešiť problém: môj laptop je veľmi pomalý. Inštalácia hry (Sims, hra vyšla pred 4 rokmi) - to trvalo 4 hodiny! Video sa často spomaľuje, niekedy sa chyby objavia z ničoho nič, súbory sa dlho kopírujú.

Neexistujú žiadne vírusy, skontroloval som to pomocou programu Dr.Web, takmer všetko som odstránil pri automatickom spustení, málo programov je nainštalovaných. S čím môžu byť brzdy spojené?

Je nainštalovaný PS Windows 10 (počiatočný). Aj keď je notebook starý, nikdy sa tak nestalo, nedávno sa začal spomaľovať.

Dobrý deň!

Podľa vášho popisu by som najskôr odporúčal venovať pozornosť pevnému disku: ak sa súbory kopírujú dlhší čas, inštalujú sa na celé hodiny hry, niektoré súbory sa nedajú prečítať (alebo sa nedajú načítať s chybami) ), najmä ak sa ozývajú klepavé a klikavé zvuky - to všetko môže naznačovať problém s pevným diskom.

Mimochodom, odporúčam vám okamžite si vytvoriť záložnú kópiu všetkých potrebných údajov z tejto jednotky.

V tomto článku okrem vášho problému zvážim ešte niekoľko populárnejších dôvodov, pre ktoré sa môže laptop začať spomaľovať (dobre, uvediem ich riešenie ?).

V každom prípade, ak nemôžete ani len zhruba odhadnúť, čo spôsobuje spomalenie vášho zariadenia, a neviete, čo máte robiť, skúste si prečítať nasledujúce odporúčania v tomto poradí - nech už je to akokoľvek, po dokončení notebook bude pracovať rýchlejšie a pohotovejšie.

Takže ...

*

? Pomoc!

Ak sa váš stolný počítač spomalí, odporúčam tento článok: //ocomp.info/pochemu-tormozit-pc.html

*

Dôvody bŕzd a pomalej prevádzky notebooku. Rozhodnutie!

Problém s chladiacim systémom: prehriatie

V mnohých prípadoch je prehriatie príčinou silných bŕzd . Stáva sa to najčastejšie kvôli tomu, že chladiaci systém prestal pracovať normálne, čo zase zvyčajne trpí prachom.

Pri práci napríklad „radi“ radiátory a obežné koleso chladiča hromadia prach tak, že časom prestane normálne cirkulovať vzduch a teplota komponentov v notebooku začne stúpať. Vďaka tomu sa notebook začne spomaľovať, reštartovať, zamrznúť atď.

Známky prehriatia. 

Ak teplota začne stúpať, môžete si všimnúť:

 • na chladičoch notebookov (budú hučať / robiť hluk);
 • zo strany ventilačných otvorov bude vychádzať horúci vzduch (niekedy sa môžete dokonca popáliť);
 • klávesnica sa môže zahriať alebo dokonca zahriať.

V takom prípade odporúčam skontrolovať teplotu komponentov zariadenia a v prípade zvýšenej teploty konať.

Túto tému som podrobne rozobral v niekoľkých svojich článkoch, odporúčam sa s nimi oboznámiť, odkazy sú uvedené nižšie.

? Pomoc!

1) Ako vyčistiť notebook od prachu: sami doma - //ocomp.info/kak-pochistit-noutbuk-ot-pyili.html

2) Ako zistiť teplotu procesora, grafickej karty a pevného disku, čo sa považuje za normu? Spôsoby zníženia teploty komponentov počítača / notebooku - //ocomp.info/kak-uznat-temperaturu-cpu-gpu-hdd.html

*

Odpadky v systémovom registri a na pevnom disku

Druhá vec, ktorú odporúčam venovať pozornosť, je akýkoľvek „odpad“, ktorý sa môžu niektorí používatelia systému Windows hromadiť roky. Napríklad „chvosty“, ktoré zostali po odinštalovaní programov, dočasných súborov, vyrovnávacej pamäte programu atď. - to všetko „dobré“ nepridáva notebooku výkon. Z času na čas je potrebné vyčistiť tieto nečistoty a odstrániť ich.

Osobne odporúčam na čistenie nevyžiadaných súborov použiť špeciálny program tretej strany - hovoríme o ? Advanced System Care. Príklad jej práce možno vidieť na snímke obrazovky nižšie.

Advanced System Care - príklad nástroja na údržbu systému Windows

Aj keď nemôžem prestať tvrdiť, že Windows majú svoj vlastný vstavaný čistič, jeho účinnosť zostáva veľmi žiaduca. Ak však ešte nemáte softvér tretích strán, môžete ho tiež použiť ...

Spustenie Sprievodcu vyčistením disku v systéme Windows - najskôr otvorte priečinok „Tento počítač“ (alebo „Tento počítač“). Potom vyberte požadovanú jednotku (zvyčajne vyberte systém „C:“), otvorte jej vlastnosti a na karte „Všeobecné“ kliknite na tlačidlo „Vyčistenie disku“ .

Vyčistenie disku

Ďalej uvidíte zoznam súborov, ktoré je možné vymazať. Približné voľné miesto na disku nájdete v zozname súborov. V zásade zostáva len súhlasiť s čistením a počkať si na jeho dokončenie ...

Vyčistenie disku Windows 7 (C :)

*

Problém s jednotkou (pevným diskom)

Diagnostika

Prenosný počítač môže byť vďaka pevnému disku veľmi pomalý. Spravidla v tomto prípade vzniká niekoľko „príznakov“:

 • súbory sa začnú dlho kopírovať a čítať;
 • laptop môže zamrznúť;
 • Windows sa prestane načítať;
 • pri prístupe na disk - počítač zamrzne;
 • Môžu sa vyskytnúť cudzie zvuky: praskanie, klikanie, klepanie, brúsenie atď.

Všeobecne musím povedať, že tie notebooky, ktoré sa so sebou často nosia, majú často podobné problémy s HDD: zjavným faktom je, že používatelia nie vždy opatrne prepravujú zariadenie, nedotýkajú sa ho, klepajú - a pevný disk je mechanický , vysoko presné zariadenie, nemilujúce trasenie ...

Keď sa objavia tieto príznaky, odporúčam vám najskôr si urobiť zálohu dát. A potom pokračujte k diagnostike jednotky. V niektorých prípadoch sa dá problém opraviť a disk istý čas vydrží. Odkazy na články o kontrole a diagnostike disku sú uvedené nižšie.

? Pomoc!

1) Diagnostika a kontrola disku za 5 minút. pre začiatočníkov (rýchly test v novej Viktórii 5) - //ocomp.info/diagnostika-i-proverka-diska.html

2) Pevný disk sa spomalí: 100% načítaný, všetko zamrzne a pracuje pomaly - //ocomp.info/zhestkiy-disk-zagruzhen-na-100-protsentov.html

Defragmentácia

Ak pravidelne defragmentujete váš disk, bude bežať o niečo rýchlejšie . Tento proces vám umožňuje optimalizovať ukladanie informácií na disk pre čo najrýchlejší prístup k nim. Platí to najmä pre pevné disky v systéme súborov FAT32.

Defragmentáciu je možné vykonať pomocou zabudovaného obslužného programu vo Windows aj pomocou programov tretích strán.

Vo Windows spustite defragmentáciu - otvorte vlastnosti požadovaného disku (môžete to urobiť pomocou položky „Tento počítač“) , potom musíte otvoriť kartu „Služba“ a kliknúť na tlačidlo „Spustiť defragmentáciu“ (pozri obrazovku nižšie) .

Vlastnosti disku - služba - optimalizácia

Ak sa nechcete nechať rozptýliť defragmentáciou, môžete si špeciálny program stiahnuť a nainštalovať. nástroje, ktoré optimalizujú vašu jednotku automaticky, bez toho, aby ste si ju všimli ...

Odporúčam prečítať si tento článok: //ocomp.info/programmyi-dlya-rabotyi-s-hdd.html#i-3

Inštalácia SSD

Inštaláciou jednotky SSD môžete výrazne zvýšiť odozvu a výkon notebooku. Áno, určite to vašim hrám „neutečie“, ale načítanie Windows a samotnej hry, kopírovanie / čítanie súborov bude niekoľkonásobne rýchlejšie ako na starom HDD!

Súhlaste s tým, že celý tento zoznam úloh vykonáva neustále a každý používateľ, čo znamená, že je zrejmé zrýchlenie!

Všeobecne som sa už populárnym otázkam ohľadom SSD venoval v niekoľkých svojich predchádzajúcich príspevkoch. Odkazy odporúčať nižšie ...

? Pomoc! 

1) Rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD, stojí za to prejsť na disk SSD - //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

2) Ako si vybrať disk pre notebook, ktorý je lepší: jednotka SSD alebo HDD (pevný disk) - //ocomp.info/kak-vyibrat-disk-dlya-noutbuka.html

3) Ako preniesť systém Windows z jednotky pevného disku (HDD) na jednotku SSD v notebooku (bez preinštalovania systému Windows) - //ocomp.info/windows-s-hdd-na-ssd.html

*

Low RAM (memory busy)

Moderný notebook (podľa mňa) by mal mať minimálne 8 GB (alebo lepšie viac) pamäte. V niektorých prípadoch vám ani týchto 8 GB neumožňuje uniknúť z bŕzd a zaostávať kvôli nedostatku pamäte. Mimochodom, v niektorých prípadoch bude Windows zobrazovať chyby, že nie je dostatok pamäte.

Ako zistiť, koľko pamäte sa momentálne používa:

 1. otvorte správcu úloh (kombinácia tlačidiel Ctrl + Shift + Esc );
 2. potom otvorte kartu „Výkon“ a uvidíte využitie pamäte.

Využitie pamäte - Správca úloh

Vo všeobecnosti možno poradiť v prípadoch, keď nie je dostatok pamäte:

 1. zatvorte nepoužívané aplikácie (mimochodom, nie všetky aplikácie sa po ich zatvorení uvoľnia z pamäte);
 2. v prehliadači neotvárajte veľa kariet;
 3. zakázať nepotrebné služby;
 4. nakonfigurovať odkladací súbor;
 5. dokúpte si ďalší pamäťový pás (veľa notebookov má miesto pre druhý pamäťový pás).

Ak neviete, ako dosiahnuť vyššie uvedené, odporúčam pozrieť si pár mojich článkov o týchto témach.

? Pomoc!

1) Ako zvýšiť RAM na notebooku (nastavili sme druhú lištu RAM) - //ocomp.info/kakaya-ozu-podoydet-noutbuku.html

2) Ako vyčistiť RAM (ak nie je dostatok pamäte) - //ocomp.info/kak-ochistit-operativnuyu-pamyat.html

*

Vírusy, adware

Kam bez nich môžeme ísť?

Nebudem tu originálny, iba poviem, že kvôli vírusom a malvéru sa môže notebook začať správať čudnejšie ako kedykoľvek predtým!

Vážne povedané, adware (skôr ako klasické vírusy) má oveľa väčší dopad na výkon. Je zabudovaný vo vašom prehliadači a začína otvárať rôzne karty, stránky, zobrazovať vám reklamné materiály a sťahovať ich na pevný disk. Navyše, niekedy kvôli tejto blikajúcej reklame počítač jednoducho zamrzne ...

Ak chcete z počítača odstrániť vírusy a adware, odporúčam vám prečítať si niekoľko článkov, ktoré sa už v mojom blogu nachádzajú. Odkazy sú uvedené nižšie.

? Pomoc!

1) Ako odstrániť vírus z prehliadača - v 5 krokoch! - //ocomp.info/kak-udalit-virus-iz-brauzera.html

2) Ako odstrániť vírusy z počítača, ak ich antivírus nevidí - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

*

Štartovacie programy

Ak sa prenosný počítač spomalí pri načítaní systému Windows alebo bezprostredne po ňom (napríklad sa zapne na dlhší čas), problém je s najväčšou pravdepodobnosťou v programoch, ktoré boli pridané k spusteniu operačného systému.

Špeciálnu pozornosť odporúčam venovať torrentovým klientom (napríklad uTorrent), rôznym editorom, prevádzačom, optimalizátorom a gadgetom.

Jednou z najbolestivejších tém je, keď po reštarte OS začne uTorrent kontrolovať hash množstva torrentov (v tomto prípade môžu brzdy vydržať dosť dlho) ...

Ako zobraziť spustenie v systéme Windows

 1. Metóda číslo 1 . Otvorte obslužný program, aby ste videli vlastnosti počítača AIDA 64  (o týchto pomocných programoch sa dozviete tu) , a v sekcii „ Programy / Spustenie“ môžete vidieť, čo tam je, a odstrániť nepotrebné.

  Programy / spustenie / AIDA 64

 2. Metóda číslo 2 . Musíte stlačiť kombináciu tlačidiel Win + R , zadať príkaz msconfig a stlačiť Enter. V okne, ktoré sa otvorí, otvorte kartu „Spustenie“ a zrušte začiarknutie políčok vedľa nepotrebných programov (prenosný počítač sa spustí, aj keď zrušíte začiarknutie všetkého softvéru).

  Konfigurácia systému - msconfig

*

Napájanie (podhodnotený výkon)

Pre celý rad notebookov vyvíjajú výrobcovia špeciálny softvér, ktorý optimalizuje činnosť zariadenia tak, aby ho bolo možné dlhšie napájať z batérie (napríklad Sony, Lenovo atď.).

Nie je na tom nič zlé, ale táto dlhšia výdrž batérie má svoju hlavnú nevýhodu - nižší výkon zariadenia, a teda možný vzhľad bŕzd v rôznych aplikáciách.

Ak chcete skontrolovať, či je tento režim ukladania povolený, otvorte Ovládací panel systému Windows na nasledujúcej adrese:  Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Možnosti napájania .

Potom sa pozrite na vybraný plán napájania. Na odstránenie oneskorenia a bŕzd (a na zistenie príčiny, diagnostika) odporúčam zvoliť režim vysokého výkonu (neskôr ho upraviť „pre seba“).

Výber schémy napájania

Venujte pozornosť aj zásobníku (vedľa hodín) - najčastejšie sa tam zobrazujú ikony na otváranie špeciálov. pomôcky výrobcu vášho notebooku. Ako príklad nižšie je zobrazený obslužný program  Energy Management, ktorý sa nachádza v notebookoch Lenovo (umožňuje vám doladiť fungovanie notebooku po sieti aj na batérii).

Špecialista. utilita pre režim napájania

Správa energie: vyvážená, online (max. Životnosť batérie)

*

Procesy a služby (niektoré je možné z dôvodu optimalizácie vypnúť)

A posledná vec, na ktorú by som chcel upriamiť vašu pozornosť, sú procesy a služby vo vašom operačnom systéme Windows. Niektoré z nich môžu byť zdravotne postihnuté a získať malý „bonus“ za výkon (aj keď chcem hneď poznamenať, že od toho by ste nemali očakávať veľký nárast, napriek tomu to na starých notebookoch neodporúčam zanedbávať! ).

O tom, ktoré služby je možné deaktivovať a ako sa to deje, som hovoril v článku o optimalizácii Windows. Odporúčam prečítať (odkaz nižšie).

? Pomoc!

Ktoré služby Windows 10 je možné deaktivovať, aby sa to urýchlilo - //ocomp.info/kakie-sluzhbyi-win10-otklyuchit.html

*

Ak sú k téme dodatky - zanechajte komentár, vopred ďakujem!

No a tu dokončujem článok ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 10.07.2017

Oprava záznamu: 19.11.2019