Ako urýchliť konverziu videa [odporúčania]

Otázka používateľa

Ahoj.

Snažím sa prevádzať súbory AVI do kompaktnejších rozmerov (vážia 10 GB, čo je veľa). Proces kompresie však trvá veľmi dlho (ako na to, ak ide o 1 minútu videa - 2 minúty konverzie). Je možné nejako urýchliť prevod video súborov na bežnom počítači, možno existujú „špeciálne“ rýchle programy?

(PS PC som si kúpil pred pár rokmi, technické parametre: Core i-3, 8 GB RAM, grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 (2 GB))

Dobrý deň!

Všeobecne platí, že doba konverzie videa závisí od mnohých faktorov: pôvodná kvalita videa, použité kodeky, vlastnosti počítača, vybrané filtre počas kódovania atď.

Preto sa doba konverzie toho istého videa v rovnakom programe na rovnakom počítači (ale s rôznymi vybranými parametrami) môže výrazne líšiť!

To všetko hovorím k tomu, že je vhodné implementovať nižšie uvedené odporúčania v kombinácii. Vlastne sa dostanem ku konkrétnostiam ... ?

*

Ako môžete urýchliť proces premeny

? 1) Výber kodeku pre kompresiu, predvoľby nastavení (rozlíšenie, bitová rýchlosť atď.)

Čas premeny veľmi závisí od výberu kodeku, pomocou ktorého budete video komprimovať. Pri komprimácii toho istého súboru s rôznymi kodekmi - čas na spracovanie súboru môže byť rádovo rozdielny!

Najobľúbenejšie kodeky sú Divx, Xvid, MP4 . Je ťažké konkrétne povedať, ktorý kodek vám najviac vyhovuje, odporučil by som vyskúšať všetky.

Dôležitý je tu ďalší bod: ak sa chystáte sledovať komprimované video na starom zariadení (napríklad na DVD prehrávači) - nemusí to jednoducho otvoriť video vo formáte MP4. V takom prípade je lepšie komprimovať video, povedzme, v MPEG 2.

? Pomoc!

„Najlepšie kodeky pre video a zvuk (Windows 7, 8, 10). Ako zvoliť kodeky tak, aby sa VŠETKO otvorilo“ - pozri môj výber.

*

Všeobecne na mňa osobne viac pôsobí kodek Divx: podľa mojich testov vykazuje jeden z najlepších pomerov rýchlosť / kvalita / kompatibilita (už niekoľko rokov).

Ak to váš prevodník umožňuje, je možné kodek nakonfigurovať podrobne: vyberte rozlíšenie, bitovú rýchlosť, okraje orezania a ďalšie užitočné „vychytávky“.

Kodek Divx, prispôsobenie

Väčšina moderných prevádzačov má tiež predvoľby (tj. Predkonfigurované nastavenia pre populárne možnosti prevodu).

Napríklad je veľmi pohodlne implementovaný do programu Freemake Video Converter: pri kompresii do formátu AVI môžete zvoliť predvoľbu DVD, TV, mobilného telefónu, v závislosti od účelu kompresie.

Možnosti prevodu Freemake Video Converter

Všeobecne je téma výberu kodeku, bitovej rýchlosti, filtrov a ďalších parametrov dosť „rozsiahla“ a medzi odborníkmi sa roky vedú spory. Možno, hlavnou vecou, ​​ktorú som si chcel v tejto podkapitole článku všimnúť, je venovať primárnu pozornosť tomuto okamihu!

? Mimochodom!

Viac informácií o výbere kodeku a kompresie videa „bez straty kvality“ sa dozviete z tohto článku.

*

? 2) Výber programu na konverziu (prevádzač)

Možno je to druhá vec, ktorej by ste mali venovať pozornosť. Stručne a všeobecne povedané, programy píšu rôzni programátori v rôznych jazykoch (a podľa rôznych algoritmov): každý produkt má preto svoje vlastné systémové požiadavky a svoju vlastnú „rýchlosť“ práce.

Všeobecne platí, že teraz (podľa môjho názoru) vlastnosti moderného hardvéru umožňujú vývojárom „vytvárať“ softvér vo „veľkom meradle“ bez premýšľania o jeho optimalizácii ...

Mimochodom, robilo sa to oveľa ťažšie: často si pamätám, že som pri práci s Pentium 2 musel starostlivo vyberať hudobný prehrávač (pretože niektorí známi hráči zaťažovali systém).

Freemake Video Converter je multifunkčný prevodník (obrazovka je uvedená ako príklad). Používanie je veľmi jednoduché: stačí pridať video a zvoliť, na čo ho chcete previesť

*

Čo by som odporučil:

  1. Video MASTER je program v ruskom jazyku s mnohými nastaveniami. Jeden z najlepších z hľadiska orientácie na začiatočníka: všetky akcie v ňom sa vykonávajú postupne;
  2. Movavi Video Converter je veľmi populárny a dobre známy prevodník. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že prevádzač je skutočne dosť rýchly (aj keď v bezplatnej verzii budete mať v strede videa malý banner).
  3. Ashampoo Movie Shrink & Burn je univerzálny prevodník vhodný na kódovanie videa pre počítač aj pre sledovanie na telefóne, TV, DVD prehrávači (okrem toho, ako veľa ľudí vie, produkty Ashampoo sú vždy zamerané na jednoduchosť a efektívnosť);
  4. Format Factory - Podporuje pravdepodobne všetky formáty videa, ktoré je možné nájsť iba v sieti. Čo sa týka rýchlosti práce, všetko je tiež veľmi dobré. Poznamenal by som množstvo nastavení, ktoré môžu zmiasť úplne začínajúceho používateľa;
  5. WonderFox HD Video Converter je veľmi rýchly prevodník (umožňuje vám ripovať celý DVD disk do formátu AVI za pouhých 20 - 30 minút). Existuje však niekoľko nevýhod: program je platený, niektoré verzie nechávajú po stranách „čierne“ pruhy (ak používate - vezmite si najnovšiu verziu) a nefunguje na všetkých systémoch (môže spustenie nepochopiteľne odmietnuť);
  6. Freemake Video Converter (snímka obrazovky vyššie) je veľmi praktický prevodník, v ktorom môžete predbehnúť akékoľvek video 2-3 kliknutiami myšou. Mimochodom, program je nevyhnutný na prevod do formátu DVD (na čítanie diskov v prehrávačoch);
  7. VirtualDUB je jeden z najslávnejších bezplatných video softvérov. Umožňuje prevádzať videá, aplikovať filtre, orezávať okraje, nakrájať na kúsky atď. (vo všeobecnosti je počet funkcií dosť rozsiahly).

*

? Dodatok!

Najlepšie programy na prevod videa nájdete v mojom výbere.

*

? 3) Čo je so zaťažením procesora, ktoré procesy sú aktívne. Dávame prednosť

Ďalej odporúčam otvoriť správcu úloh (kombinácia Ctrl + Shift + Esc) a zistiť, ktoré procesy a programy načítajú systém.

Napríklad programy ako prehliadač, uTorrent, editory, hry atď. Môžu vytvárať veľkú záťaž na CPU, disk, RAM atď. To všetko samozrejme neprispieva k výkonu prevodu.

Odporúča sa ukončiť „nepotrebné“ aplikácie, aby sa uvoľnili všetky dostupné zdroje počítača pre proces kódovania videa.

Aké programy načítajú disk, procesor, pamäť

Dbajte tiež na priority prioritu aplikácie.

Napríklad v tak populárnom programe na prácu s videom ako VirtualDub môžete pri kódovaní zmeniť prioritu práce z normálnej (je predvolene nastavená) na vysokú.

Výsledkom bude zrýchlenie procesu premeny (aj keď v tomto okamihu sa môžu ostatné aplikácie začať vážne spomaľovať).

Nastavenie priority

Mimochodom , prioritu aplikácie (videokonvertor) môžete zmeniť aj prostredníctvom správcu úloh.

Napríklad v systéme Windows 10 stačí otvoriť kartu „Podrobnosti“ , potom zvoliť aplikáciu (proces), kliknúť na ňu pravým tlačidlom myši a v zobrazenej ponuke určiť požadovanú možnosť na karte „Nastaviť prioritu“ . Pozri snímku obrazovky nižšie. ?

Poznámka: Neodporúča sa nastavovať prioritu programu prevodníka v reálnom čase, pretože PC je možné zamrznúť.

Ako zmeniť prioritu aplikácie v systéme Windows 10 prostredníctvom správcu úloh

*

? 4) Umiestnenie zdrojových a výstupných súborov

Ak máte v počítači 2 disky, je vhodné umiestniť pôvodné video na jednu jednotku a výsledné video uložiť na druhú.

Proces konverzie teda môžete trochu urýchliť, najmä ak je obmedzený rýchlosťou disku (o ktorej vám mimochodom môže povedať ten istý správca úloh).

Samozrejme , v tejto súvislosti stojí za to poradiť aj použitie SSD diskov!

? K téme!

1) Ako zistím, či mám disk SSD alebo HDD?

2) Ako skontrolovať rýchlosť disku: HDD, SSD. Test, ktorý určuje rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD, stojí za to prejsť na disk SSD?

*

? 5) Skontrolujte, či je povolený prevádzkový režim „ekonomický“. Funguje Turbo Boost

Tento tip sa týka skôr notebookov. Z dôvodu úspory energie často nastavujú ekonomický režim prevádzky v nastaveniach napájacieho zdroja (Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Napájací zdroj) .

? Pomoc!

Existuje niekoľko spôsobov, ako otvoriť ovládací panel .

*

Je žiaduce nastaviť režim „Vysoký výkon“ (alebo „Vyvážený“ ).

Vyvážený zdroj napájania

Mimochodom, ak máte moderný procesor Intel Core i-3, i-5, i-7 - skontrolujte, či máte povolenú technológiu Turbo Boost (táto technológia umožňuje CPU pri načítaní zvýšiť rýchlosť hodín - t. J. V skutočnosti , automatické pretaktovanie, zvýšenie výkonu) .

Táto téma je dosť rozsiahla, preto sem uvediem odkaz na jeden z mojich predchádzajúcich článkov.

? Pomoc! 

Z dôvodu nízkeho výkonu procesora Intel na notebooku. Ako to môžete urýchliť? (o Turbo Boost)

Turbo Boost (Intel Core i-5). Zobrazené max. frekvencia činnosti pri zaradení Turbo Boost

*

? 6) Ak je to možné - vezmite zdroj v inej kapacite

Tu hovoríme o skutočnosti, že napríklad konverzia súboru MKV do AVI spravidla trvá dlhšie ako MPEG2 (DVD video) do AVI. Jedná sa o to, s akým kodekom je komprimované zdrojové video, ktoré chcete previesť.

Preto, ak máte rovnaké zdrojové video v rôznych formátoch, pokúste sa nájsť optimálny formát zo všetkých z nich.

*

? 7) Inovovať ...

Posledná rada: proces premeny je veľmi spojený s hardvérom (s jeho výkonom), potom môžete tento proces výrazne urýchliť pomocou aktualizácie: pridajte lištu RAM, vymeňte procesor za efektívnejší, aktualizujte grafickú kartu. Všeobecne je táto téma dosť rozsiahla a veľmi „kontroverzná“ (keďže existujú rôzne prístupy k zostaveniu PC pre video ...).

*

PS  

A áno, nie vždy rýchly je dobrý, napríklad veľa prevádzačov dokáže spustiť a skomprimovať celý film aj za 10 - 15 minút. - ale kvalita výsledného videa vás môže rozladiť. Preto je dôležité nezabudnúť, že okrem času existujú aj ďalšie rovnako dôležité aspekty ...

Mimochodom, ak váš počítač neprodukuje veľa šumu a neruší spánok, je vhodné spustiť prevod v noci (začiarknutím políčka v programe prevádzača, že po ukončení operácie vypnite počítač).

Počas noci môžete predbehnúť množstvo videí (svoju zbierku videí z DVD som predbehol na bežnom notebooku na pár týždňov (našťastie to fungovalo takmer potichu a nikomu neprekážalo)).

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 15.09.2018

Oprava: 15.11.2020