Brzdí kurzor myši: trhá, mrzne. Čo sa dá robiť?

Dobrý čas.

V tejto poznámke sa zameriame na nesprávnu činnosť myši: keď kurzor trhne, spomalí sa, ale stále sa pohybuje (t.j. myš všeobecne reaguje na vaše akcie). Pokiaľ vaša myš nereaguje a nefunguje vôbec, odporúčam vám tento pokyn.

Upozorňujeme tiež, že v poznámke nebudeme rozoberať myš a nebudeme ich vylučovať. poruchy spájkovačky (otázka sa bude týkať iba problémov so softvérom - to znamená, že myš je považovaná za apriori opraviteľnú a diagnostikovaná na inom PC / notebooku).

Teraz, konkrétne k téme ...

*

Hlavné dôvody, prečo sa kurzor myši môže spomaliť

Pre bezdrôtové myši

Najčastejšie sa tento problém (s kurzorovými brzdami) týka bezdrôtových myší (s rádiovými modulmi aj s verziami Bluetooth). Preto najskôr pár slov o nich ...

Dôvod 1: vzdialenosť k adaptéru

Venujte pozornosť tomu, ku ktorému portu USB je adaptér bezdrôtovej myši pripojený a kde sa nachádza. Napríklad, ak používate USB port na zadnej strane vášho PC a myš je od neho vzdialená 2 - 3 metre, je dosť možné, že dôvod bŕzd spočíva v diaľke * .

? Čím kratšia je vzdialenosť, tým lepšie!

* Poznámka!

Bezdrôtové myši môžu vo všeobecnosti pracovať na vzdialenosť ≈ 10 metrov (niektoré modely dokonca až 15 metrov). Ale zo skúsenosti môžem povedať, že veľa modelov začne pracovať nesprávne už od 3 m.

Tipy v tejto súvislosti sú celkom jednoduché:

  1. pripojte adaptér USB k prednej časti počítača;
  2. zmenšiť vzdialenosť medzi adaptérom a myšou;
  3. Mimochodom, neraz som si všimol, že ak máte jeden bežný USB adaptér pre myš a klávesnicu (v súčasnosti už také súpravy sú), môže sa objaviť. brzdy. Je lepšie mať samostatné adaptéry pre myš a klávesnicu.

Adaptér je pripojený k portu USB na prednom paneli systémovej jednotky

Dôvod 2: batérie

Ďalším celkom populárnym útokom na bezdrôtové myši sú vybité batérie. Okrem toho musíte pochopiť, že keď sa batéria počas prevádzky vybije, myš neprestane pracovať okamžite, ale postupne:

  1. najskôr sa zníži jas LED (ak existujú);
  2. potom vaše kliknutia niekedy prestanú fungovať (ale ak vymeníte batérie v myši, zdá sa, že je všetko dočasne obnovené);
  3. potom začnú problémy s pohybom kurzora: výber textu bude pre nich ťažší, na vaše akcie reaguje pomalšie atď .;
  4. a až potom myš prestane pracovať vôbec.

Mimochodom, ak myš nepoužívate dlhšie ako mesiac a sú v nej staré batérie, môžu oxidovať (a poškodiť kontakty vo vnútri puzdra). V takom prípade musí byť myš po batériách často menená ...

Batérie oxidovali na vlhkom stole

? Pomoc!

Bezdrôtová myš nefunguje, čo robiť - //ocomp.info/ne-rabotaet-besprovodnaya-myishka.html

Pre všetky myši (univerzálne odporúčania)

Prebieha kontrola nastavení myši

Otvorenie nastavení myši - stlačte kombináciu klávesov Win + R , v zobrazenom okne Spustiť zadajte príkaz  ovládacej myši a stlačte kláves Enter.

Prípadne otvorte ovládací panel systému Windows a v časti Hardvér a zvuk  kliknite na odkaz Myš . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Hardvér a zvuk - myš (ovládací panel systému Windows)

Ďalej musíte otvoriť kartu „Parametre ukazovateľa“ a nastaviť rýchlosť jeho pohybu (pre niekoho je nastavená príliš nízka rýchlosť a myslia si, že myš spomaľuje ...).

Upozorňujeme tiež, že políčko vedľa položky „Display Pointer Trail“ nie je začiarknuté .

Vlastnosti myši

Pokúste sa pripojiť k inému portu

Z diagnostických dôvodov je veľmi žiaduce pripojiť myš k inému portu USB (mimochodom, myš USB môžete k portu PS / 2 pripojiť aj pomocou špeciálnych adaptérov). Vďaka PS / 2 je často možné sa problému úplne zbaviť (pre PC je to dôležité).

Adaptéry USB na PS / 2

Mimochodom, venujte pozornosť aj typu portov: najbežnejšie sú teraz USB 2.0 a USB 3.0 (posledné sú označené modrou farbou, pozri obrázok nižšie). Ak ste myš pripojili k USB 3.0, skúste použiť USB 2.0.

Nejako som stretol jeden notebook, v ktorom 2 porty USB 3.0 (z jedného konca) neumožňovali pripojenie ani joysticku, ani myši (boli pozorované spomalenia a čakanie) - ale port USB 2.0 (z druhého konca) s týmito gadgetmi fungoval perfektne . ..

Ďalší vynikajúci príklad: USB 2.0 a USB 3.0

Čo s povrchom, na ktorom sa myš šmýka

V závislosti od typu myši - jej práca môže výrazne závisieť od povrchu, na ktorom sa pohybuje:

  • optické myši fungujú dobre na väčšine typov povrchov, s výnimkou lesklých a sklenených povlakov;
  • laserové myši pracujú kedykoľvek a kdekoľvek (sú však veľmi citlivé na rôzne nepravidelnosti, drobky, prach);
  • guľové myši (teraz sú už zriedkavé) - bolo pre ne potrebné špeciálne riešenie. koberec (na povrchu obyčajného stola - fungovali veľmi zle).

Podložky pod myš

Takže o čo mi ide, dokonca aj moderné optické myši (najobľúbenejší typ) nie vždy fungujú dobre na niektorých povrchoch. Ak je povrch vášho stola trochu „neštandardný“ (napríklad bol ošetrený špeciálnym povlakom odolným proti vlhkosti) - môže to mať vplyv na fungovanie myši.

Nech je to už akokoľvek, odporúčam vyskúšať prácu myši pomocou špeciálu. koberec (nejde iba o dekoratívny predmet, ale o zvýšenie presnosti pohybu kurzora ☝). Ako posledná možnosť si vezmite na diagnostiku jednoduchý list papiera (formát A4) a umiestnite ho pod myš.

A čo využitie procesora a disku

Vysoké zaťaženie procesora alebo pevného disku môže vážne ovplyvniť fungovanie myši (a celého systému ako celku). Zároveň nie je vylúčené zamrznutie (na 1-5 sekúnd, keď sa myš vôbec nehýbe).

? Mimochodom, ak často dochádza k zamrznutiu, disk sa neustále načítava na 90 - 100% (dokonca aj v bezpečnom režime systému Windows) a je ťažké kopírovať akýkoľvek súbor z oddielu na oddiel - môže to znamenať hardvérový problém s diskom. ...

Diagnostiku - skúste spustiť z disku LiveCD a skontrolujte systém ako celok.

Ak chcete zistiť aktuálne zaťaženie CPU a disku, môžete použiť správcu úloh (môžete ho vyvolať stlačením kombinácie klávesov Ctrl + Alt + Del alebo Ctrl + Shift + Esc).

Je vhodné počkať na okamih, keď myš začne spomaľovať pri otvorenom okne dispečera - a zistiť, či je na CPU alebo disku špičkové zaťaženie až 100%.

Zaťaženie disku, CPU

Všeobecne je táto téma do istej miery rozsiahla, preto ak sú brzdy myši spojené s veľkým zaťažením, odporúčam vám prečítať si články uvedené nižšie. ?

? Pomoc!

1) Procesor je načítaný na 100% bez zjavného dôvodu, spomaľuje - čo robiť: //ocomp.info/protsessor-zagruzhen-na-100-i-tormozit.html

2) Pevný disk sa spomalí: 100% načítaný, všetko zamrzne a pracuje pomaly: //ocomp.info/zhestkiy-disk-zagruzhen-na-100-protsentov.html

Problém s ovládačom myši, grafickou kartou (kurzor neustále zanecháva stopu ...)

Pokiaľ máte nejakú neštandardnú hernú alebo multimediálnu myš (s ďalšími tlačidlami po stranách), je možné, že Windows pri práci s ňou používa klasický ovládač (ktorý s takýmto vybavením nefunguje správne).

Je veľmi žiaduce zmeniť ho na pôvodný (stiahnutím z webovej stránky výrobcu alebo inštaláciou z disku / flash disku dodaného s myšou).

? Pomoc!

Môžete tiež aktualizovať ovládače v automatickom režime pomocou špeciálnej ponuky. inžinierske siete. Hovoril som o nich tu: //ocomp.info/update-drivers.html#Driver_Booster

Ďalšie tlačidlá na hernej myši

Mimochodom , aj v prípade problémov s ovládačom na grafickej karte (napríklad keď ste ich neaktualizovali po preinštalovaní systému Windows), na obrazovke môžu byť „malé“ artefakty, napríklad stopa od presunutia kurzor myši (zdá sa, že sa prilepí alebo spomalí pri pohybe).

Zvyčajne, ak je všetko v poriadku s grafickým ovládačom, v správcovi zariadení vidíte model grafickej karty a v zásobníku bude odkaz na ovládací panel ovládača. Príklad je na snímke obrazovky nižšie.

Správca zariadení, pracovná plocha

Ak nenájdete ikonu na otvorenie ovládacieho panela, ale v správcovi zariadení sú výkričníky, stojí za to aktualizovať ovládač grafickej karty (to, čo Windows 10 predvolene nastavuje, nie vždy funguje správne). Odkaz nižšie pre pomoc ...

? Pokyny!

Ako aktualizovať ovládač grafickej karty AMD, nVidia a Intel HD: od A po Z - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

*

To je dnes pre tohto simíka všetko ...

Ak ste problémy vyriešili iným spôsobom - dajte tip v komentároch (vopred ďakujem).

Šťastná renovácia.

?