Ako sa pri práci za počítačom nenechať rozptýliť a ako zvýšiť svoju produktivitu!

Dobrý deň!

Ak často pracujete za počítačom, je vám problém efektívnosti známy. Niekedy môžete urobiť toľko za jeden deň, ako to nemôžete urobiť za 3-4 dni neskôr. Prečo sa to deje?

Je to o tom, ako využívame náš čas. Niekedy ako otvorené sociálne. sieť len na kontrolu správ - pozriete sa na čas a už ubehla polhodina alebo hodina .

V skutočnosti som sa v tomto článku rozhodol podeliť sa o svoje myšlienky a tipy, ktoré vám pomôžu produktívnejšie pracovať na počítači (ak si ich samozrejme ponecháte). Úprimne povedané, sám sa nemôžem vždy nútiť, aby som sa riadil týmito zdanlivo jednoduchými pravidlami (podarilo sa mi však ubezpečiť, že fungujú!).

Poďme teda na vec ...

*

Zvyšovanie efektívnosti vašej práce na počítači

Väčšinou sa strácame, keď sme v práci rozptýlení . A skutočne existuje veľa „rušivých prvkov“: tu máte telefón (s jeho poslami, SMS atď.), Sociálny. siete, videohosting atď.

Preto je v prvom rade (podľa mňa) potrebné tento problém vyriešiť. Všetko ostatné je druhoradé ...

Ako sa pri práci za PC nenechať rozptýliť

1) Čítať sociálne. siete, pošta, správy v posloch atď., prideliť čas

Ako jednu z možností riešenia problému: môžete si vziať sociálnu. siete, pošta a ďalšie „dobré“ 3 - 4 päť minút počas dňa. Na otázky, ktoré si vyžadujú veľkú zmysluplnú odpoveď: odpovedzte večer. V pracovný deň - iba operatívne a urgentné otázky, ktoré nebudú trvať veľa času.

Stav Skype (ako príklad)

Môžete tiež nastaviť stav v prípade, že ste zaneprázdnení, a odpovedať všetkým, ale neskôr (môžete dokonca určiť čas, kedy to zvyčajne robíte).

2) O e-maile

Pokiaľ ide o e-mail, môžete odporučiť ešte niekoľko vecí:

 1. zaobstarajte si 2 políčka: jedno je pracovník (kde bude len málo správ, a to len služobne); druhý je osobný (ktorý sa nemusí často kontrolovať a kde sa večer dá odpoveď). Najlepšie služby na vytváranie e-mailov;
 2. odhlásiť sa z nepotrebných mailov;
 3. nastaviť pravidlá pre spamovanie (pre odstránenie všetkého, čo nepotrebujete).

3) Usporiadajte si pracovnú plochu

Mnohé majú na svojej pracovnej ploche niečo: dokumenty spred roka (ktoré už nikto nepotrebuje), nepracujúce skratky, nejaké archívy, programy atď. Aby ste sa nerozptyľovali a nestrácali čas nimi, dajte ich v najbežnejšom poradí:

 1. odstráňte všetko, čo ste dlho nepoužívali (programy, ktoré prevádzkujete každý deň - umiestnite na najvýznamnejšie miesto);
 2. vytvorte na pracovnej ploche niekoľko priečinkov a do nich presuňte niektoré zo skratkových dokumentov (napríklad do priečinka Doručená pošta môžete vložiť všetky nové súbory, ktoré ste nespracovali);
 3. zoskupiť rôzne skratky na rôznych miestach: kancelársky softvér v jednom rohu, pomôcky v druhom rohu, dokumenty v treťom ...

Vľavo je neporiadok, vpravo poriadok pre otroka. stolný počítač

Mimochodom! Obzvlášť by som odporúčal z pracovnej plochy odstrániť odkazy na rôzne hry atď. Na pracovnej ploche môžete jednoducho vytvoriť priečinok „Hry“ a presunúť do neho všetky skratky pre hry. Teda zakaždým, keď zapnete počítač, neuvidíte tieto svetlé lákavé „obaly“ a kliknete na ne (s myšlienkami budem iba na 5 minút ...).

4) Donútte sa pracovať aspoň 5 minút!

Ak sa nedokážete prinútiť pracovať ani jednu hodinu, potom existuje jedna zaujímavá „technika“. Pokúste sa prinútiť, aby ste sedeli na úlohe, ktorú potrebujete, najmenej 5 - 10 minút. Na také krátke časové obdobie - je to možné?!

Len čo však začnete robiť a zapojíte sa, sami si nevšimnete, ako neutečie 5 minút - ale všetkých 35 (alebo dokonca hodinu)!

5) Neseďte za počítačom bez konkrétneho účelu

Často sme za počítačom rozptýlení, keď nemáme jasný a konkrétny cieľ. Pamätajte na seba, že keď ste urgentne potrebovali napísať správu / diplom - jednoducho ste nemali v myšlienkach túžbu niečo vidieť, čítať ...

Posolstvo tejto myšlienky je krátke: len si nesadajte za počítač, ak vo vašej hlave ešte nebol vytýčený cieľ a nebol načrtnutý plán (inak budete vyrušovaní a dnes sa už neobjaví ).

6) Rozdeľte úlohy podľa dôležitosti a robte to postupne

Mnoho používateľov robí jednu chybu: keď niečo urobia, okamžite sa snažia byť včas tam aj tu. Výsledkom je, že oba prípady sa „zastavili“ a došlo k obrovskej strate času.

Najlepšou možnosťou je rozdeliť všetky prípady podľa stupňa dôležitosti a potom ich začať postupne riešiť. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je urobiť prácu, ktorá je pre vás najdôležitejšia (celú rutinu nechajte na popoludnie / večer).

Mnoho odborníkov si navyše všimlo, že človek môže najefektívnejšie pracovať až 3 - 4 hodiny denne. Preto je dôležitá vaša max. venovať efektívnosť najťažšej úlohe!

7) Je veľmi žiaduce pracovať v tichosti

Ak vás niečo neustále rozptyľuje (nejaký hluk, rozruch atď.), Nebudete môcť preukázať vysokú produktivitu. Je veľmi vhodné buď vylúčiť zdroje hluku, alebo zvoliť pracovný čas, keď vás nikto a nič nerozptyľuje.

Pred hlukom sa môžete čiastočne chrániť slúchadlami s tichou hudbou (Kde môžete počúvať hudbu zadarmo a legálne ♫ - //ocomp.info/slushat-besplatno-muzyiku.html).

8) Plán!

Je nemožné mať na pamäti všetky veci, ktoré chcete v blízkej budúcnosti dosiahnuť. Buď na niečo zabudnete, alebo na to budete neustále myslieť a budete rozptýlení od súčasnej práce. Ako tam povedal Sherlock Holmes:

„... Watson, rozumej: ľudský mozog je prázdne podkrovie, kde si môžeš napchať všetko, čo chceš ...

V mojej podkroví sú iba nástroje, ktoré potrebujem. Je ich veľa, ale sú v úplnom poriadku a vždy po ruke. A nepotrebujem ďalšie haraburdy. “

V podstate má pravdu. V dnešnej dobe si dokonca môžete do svojho smartfónu nainštalovať ľubovoľnú aplikáciu a zaznamenať celý obrat (a aplikácia vám ich automaticky pripomenie).

Ak sa ma dotkneš ( ), potom zvyčajne použijem najbežnejší papierový zošit, kde si zapíšem všetko, čo treba urobiť v budúcom týždni ...

Ako zlepšiť svoju produktivitu

Povedzme, že ste teraz menej rozptýlení    (a to je obrovský krok vpred). Stále však existuje niekoľko vecí, ktoré môžete vylepšiť, aby ste zlepšili svoju efektivitu a produktivitu.

1) Vyčistite a optimalizujte svoj Windows

Mnoho používateľov svoj systém Windows nikdy „nečistilo“ alebo optimalizovalo. Každý deň strácajú čas zapínaním a načítaním operačného systému, otváraním prehliadačov a rutinnými operáciami.

A čas môžete výrazne ušetriť iba optimalizáciou systému Windows. Venujem tomu desiatky blogových článkov, takže tu sú odkazy na ne:

 1. optimalizácia systému Windows 10 - //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html
 2. najlepší softvér na odstránenie odpadu zo systému: //ocomp.info/programmyi-dlya-ochistki-musora.html
 3. najlepšie bezplatné antivírusy (kontrola tiež nebude nadbytočná, čo keď sa váš počítač spomalí kvôli vírusom) - //ocomp.info/besplatnyiy-antivirusnyiy.html

2) Odstráňte všetky nepoužívané programy

Skontrolujte zoznam programov a odstráňte z neho všetko nepotrebné: tie, ktoré ste nepoužívali posledných šesť mesiacov alebo rok. Prebytočné programy iba „márne“ zaberajú miesto na pevnom disku a „lezú“ do štartu Windows, čo výrazne spomaľuje štart PC ...

Odinštalujte program (ovládací panel Windows 10) | klikateľné

Poznámka!

Ak nemôžete odstrániť žiadny program žiadnym spôsobom (klasickým spôsobom), použite špeciálny nástroj na vynútenie odstránenia akéhokoľvek softvéru. Načrtol som poznámku o jednom z týchto: //ocomp.info/programma-dlya-udaleniya-programm.html

3) Pokúste sa automatizovať všetky bežné procesy

Ak často musíte robiť rovnaké operácie na počítači (tzv. Rutina), skúste to automatizovať. Napríklad môžete vykonať nejaké výpočty v programe Excel (namiesto kalkulačky), nainštalovať si nástroj na automatické prepínanie rozložení (tiež šetrí čas) atď.

Všeobecne existuje v súčasnosti pomerne veľa rôznych softvérov, ktoré umožňujú emulovať aj kliknutia na tlačidlo myši, klávesnicu v rovnakom prehliadači a kancelárske programy. Je kam ísť ...

4) Zaobstarajte si pohodlný stôl / stoličku / stojan atď.

V dnešnej dobe sa predáva veľa rôzneho „módneho“ nábytku, sedenie za ktorým ruky, ramená ochabnú, krk sa unaví (tj. Monitor je nad úrovňou očí, sedíte bokom, klávesnica je niekde dole na stojane ..) .). Prečo to preplácať, ak váš výkon klesne za to? (rečnícka otázka)

Už som to spomenul v jednom zo svojich predchádzajúcich článkov: //ocomp.info/kak-sohranit-zdorove-za-pc.html

Ako správne sedieť za PC

Samozrejme, ak si kúpite normálnu počítačovú stoličku (s operadlom, výškovým nastavením atď.), Nainštalujte monitor v miernom uhle na stôl v klasickom tvare a veľkosti (vo vzdialenosti najmenej 50 cm) - bude okamžite sa stane ľahšou a pohodlnejšou prácou! Venujte pozornosť obrázku vyššie (myslím, že k tomu nie je čo komentovať).

5) Robte si prestávky v práci (po hodine po dobu 5-10 minút)

Nemôžete produktívne a nepretržite pracovať bez prestávok (po chvíli sa začnete jednoducho zmätkovať a robiť chyby, viac premýšľať atď.). Dôrazne sa odporúča každú hodinu pozastaviť na 5 - 10 minút a spravidla sa vzdialiť od počítača.

Okrem toho je to dobré pre oči (napríklad používam utilitu Eye Defender, ktorá každých 50 minút práce zobrazuje úvodnú obrazovku na celej obrazovke. Viac o tomto si môžete prečítať tu: //ocomp.info/ustayut- glaza-pri-rabote -za-pc.html) .

Príklad šetriča obrazovky (Eye Defender)

Upozorňujeme, že aj všetky vzdelávacie inštitúcie (univerzity, školy atď.) Dodržiavajú podobný rozvrh. To nie je náhoda!

6) Upravte obrazovku správne

Ak je na obrazovke príliš malé písmo, nízky jas (alebo naopak príliš svetlý) - vaše oči sa môžu rýchlo unaviť. A výkon práce, pri ktorej musíte mžourať, namáhať oči - je oveľa pomalší.

Ďalej odporúčam niekoľko článkov na túto tému:

 1. ako správne nastaviť monitor tak, aby vaše oči neboli unavené - //ocomp.info/ustayut-glaza-pri-rabote-za-pc.html
 2. ako rozšíriť obrazovku (ak nevidíte malé podrobnosti, text, čísla) - //ocomp.info/kak-rasshirit-ekran-na-noutbuke.html
 3. nastavenie obrazovky notebooku - //ocomp.info/nastroyka-ekrana-noutbuka.html

7) Osvojte si techniky rýchleho písania

Ak často musíte písať veľké množstvo textov, upravovať dokumenty, publikovať rôzne správy, viesť korešpondenciu v sociálnych sieťach. siete a pod. - Veľmi odporúčam začať cvičiť techniku ​​rýchleho písania (pravidelné hodiny po dobu 30 minút denne po dobu 2 - 3 mesiacov - dosahujte úžasné výsledky! Hovorím to po otestovaní na základe vlastných skúseností ) .

Ako sa naučiť rýchlo písať na klávesnici bez toho, aby ste sa na ňu pozerali [naslepo!] - //ocomp.info/kak-nauchitsya-byistro-pechatat.html

8) Snažte sa vždy používať „horúce“ klávesové skratky

Mnoho používateľov používa myš na vykonávanie najbežnejších operácií (napríklad kopírovanie / vkladanie). Môžete to urobiť, ale ak chcete svoju prácu stále zrýchliť, vrelo odporúčam zapamätať si desať najbežnejších klávesových skratiek:

 • Ctrl + C (Ctrl + V) - kopírovanie / vkladanie;
 • Ctrl + Z (Ctrl + Y) - vráti späť poslednú operáciu;
 • Ctrl + S - uložiť;
 • Ctrl + A - vyberte všetko na stránke;
 • Page Down - rolovanie nadol;
 • Page Up - rolovanie nahor (identické s kolieskom myši);
 • Ctrl + T - otvorenie novej karty v prehliadači;
 • Ctrl + Shift + T - otvorí poslednú zatvorenú kartu v prehliadači;
 • Ctrl + R - obnoví stránku v prehliadači.
 • Alt + F4 - ukončenie programu / hry atď.

Ďalšie užitočné klávesové skratky nájdete v špecifikácii. tabuľky: //ocomp.info/tablitsyi-sochetaniy-klavish.html

*

To je zatiaľ všetko. Ak máte svoje vlastné „tajomstvá“ efektívnosti - môžete sa podeliť v komentároch (vopred ďakujeme).

Veľa štastia!